Смоліус С.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

Інвестиційна політика підприємств роздрібної торгівлі

 

Над проблемами формування інвестиційної політики підприємств, в тому числі й торговельних, працюють майже всі відомі вчені-економісти, у їх числі І. Бланк, Т. Майорова, О. Ястремська та ін.[1-3] Але у фундаментальних роботах перелічених вчених відсутня єдина точка зору стосовно місця інвестиційної політики в системі загальної політики розвитку підприємства. Метою даної роботи є визначення місця інвестиційної політики підприємства роздрібної торгівлі. Тому виникає необхідність у визначенні специфіки підприємств роздрібної торгівлі.

З позиції специфіки торговельної діяльності виділяють: по-перше, менший цикл кругообігу капіталу, який обумовлений більш швидким, у порівнянні з виробництвом, обігом оборотного капіталу, який є генератором прибутку, що в свою чергу сприяє мінімізації періоду одержання прибутку на вкладений капітал; по-друге, значно менший обсяг капіталу для здійснення створення торговельного підприємства та/або здійснення інвестиційного проекту; по-третє, гнучке та швидке реагування на зміну кон’юнктури споживчого ринку; по-четверте, можливість у порівнянні з виробництвом більш швидкого перепрофілювання у разі необхідності чи високого рівню конкуренції у галузі; по-п’яте, менша ніж у виробників частка основних засобів та нематеріальних активів у структурі майна; по-шосте, пріоритетне фінансування  оборотних активів, а не довгострокове інвестування [4].

З позиції особливостей сучасного розвитку економіки України можна виділити: високий рівень конкуренції в торгівельній галузі; невисокий рівень середніх доходів населення країни; невизначеність зовнішнього середовища; наявність таких характерних рис ринкової економіки як ризик, інфляції; низький рівень розвитку ринкової інфраструктури у тому числі і інвестиційного ринку; низький рівень фінансової дисципліни, тощо.

Беручи до уваги специфіку діяльності підприємств роздрібної торгівлі та авторське дослідження, результатом якого стало визначення інвестиційної політики підприємства в сучасних умовах господарювання [5] автор пропонує таке визначення: інвестиційна політика підприємства роздрібної торгівлі – це система чітко сформульованих принципів, що не залежать від часу, під впливом яких усі управлінські рішення щодо впровадження інвестицій та інвестиційної діяльності підприємства спрямовуються на досягнення бажаного ефекту від інвестування та проявляється в місії підприємства роздрібної торгівлі.

На основі проведеного дослідження автором визначено співвідношення політики та стратегії підприємства роздрібної торгівлі та виділено місце інвестиційної політики підприємства роздрібної торгівлі, яке представлено на рис.1.

Література

1.    Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент: Учебник. - К.: "ИТЕМ" ЛТД, 1995. - 448 с.

2.    Майорова Т. В. Інвестиційна діяльність. Навчальний посібник. – київ: ЦУЛ, 2003. – 376 с.

3.    Ястремська О.М. Інвестиційна діяльність промислових підприємств: методологічні та методичні засади: Монографія. – 2-е вид. – Х.: ВД „ІНЖЕК”, 2004. – 488 с.

4.    Андросова Т.В. Торгівля в ринкової економіці. Навчальний посібник. – Харків, 2001. – 120с.

5.    Чорна М., Смоліус С. Сучасні підходи до визначення інвестиційної політики підприємства / Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: Зб. наук. праць. – Харків: ХДУХТ, 2006. – Вип.1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Співвідношення політики та стратегії підприємств роздрібної торгівлі та їх видів