Бобровська О.Ю.

Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України (ДРІДУ НАДУ)

Формування корпоративних відносин в управлінні містом як шлях підвищення його ефективності

Корпоративний сектор економіки України почав свій розвиток вже більш 10 років. В ньому панують корпоративні методи і принципи управління, реалізуються майнові і немайнові права акціонерів, вільне встановлення цін між учасниками ринкових відносин, що передбачає і стимулює конкуренцію в цьому секторі економіки і сприяє її розвитку.

Про позитивні результати корпоративного господарювання в Україні свідчать статистичні дані і результати аналітичного огляду Міжнародної фінансової корпорації по оцінці корпоративного управління посадових осіб обстежених акціонерних товариств. Найбільший корпоративний розвиток економіки відбувається в промисловій сфері. Активним у цьому напрямку вважається і банківський сектор.

У цей же період, на відміну від економіки промисловості муніципальна економіка тяжіє до традиційних методів господарювання, хоч її структура все більш розгалужується і змінюється за видами і формами власності підприємств.

Господарська діяльність міст розширюється, стає багатоплановою, ринковою і достатньо ємною. У складі місцевих послуг значну частку посідають послуги державних організацій, підприємств і органів влади, які безпосередньо оплачуються споживачами, хоча вони і пов’язані з функціями муніципального управління.

В певній мірі ефективність і діяльність промислових акціонерних товариств також залежить від успішного та ефективного розвитку муніципальних утворень, на території яких вони розташовані.

Комунальний сектор економіки міст управляється і регулюється переважно адміністративними методами, при цьому не враховується, що безпосередній вплив на об’єкти комунальної власності з метою підвищення ефективності їх діяльності в ринкових умовах господарювання, повинен здійснюватись переважно економічними і ринковими методами, які більш ефективно реалізуються в ринкових організаційно-правових формах господарювання. Це є мотивацією необхідності формування нового організаційно-правового статусу міст і структури управління ними з огляду на уяву їх як інтегрованих муніципальних соціально-економічних корпорацій.

Аналіз теоретичних засад і практики корпоративного управління західних розвинутих країн в Україні дозволяє запропонувати наступну послідовність організації наукового супроводження корпоративних відносин в муніципальному менеджменті:

-         дослідження можливості і умов впровадження корпоративного методу в управлінні муніципальними утвореннями;

-         визначення і співставлення організаційно-правових засад діяльності акціонерних товариств і муніципальних утворень;

-         дослідження загальних, спільних і відмінних рис акціонерних товариств і муніципальних утворень. При цьому можливо визначати наступні характеристики: зміст і характер взаємовідносин (економічних, соціальних, правових та інших), їх тривалість, умови і дії по гарантованому забезпеченню, вплив на результат соціально-економічного розвитку муніципальних утворень, розробка управлінського впливу на розвиток, участь працюючих в управлінні, показники і критерії ефективності відносин і мотивація для активізації діяльності і участі жителів у розвитку муніципальних утворень ;

-         дослідження економічних передумов і можливостей формування корпоративних відносин в муніципальних утвореннях;

-         визначення і аналіз природи, змісту і “технології” забезпечення передачі повноважень в управлінні комунальною власністю муніципальних утворень і територіальною громадою як власника майна, її представницьким виборним органом, а через них керівникам муніципальних підприємств. Обґрунтувати однаковий характер процесу передачі повноважень по управлінню муніципальним утворенням з процесом передачі повноважень в управлінні акціонерними товариствами: акціонери – наглядова рада – виконавчий орган (наймані менеджери).

Враховуючи розмаїття господарчої, соціальної і інших видів діяльності в муніципальних утвореннях, для визначення сфери їх корпоративного управління доцільно визначити структуру муніципальної економіки за видами і галузями економічної діяльності. Систематизація їх напрямків дозволяє визначити структурні складові економічної діяльності:

-         виробництво муніципальних комунальних послуг, що надаються на платній основі;

-         виробництво товарів місцевого споживання, які реалізуються на місцевих ринках;

-         сфера обігу товарів і послуг;

-         виробництво промислової продукції для потреб муніципальних утворень;

-         виробництво платних соціальних послуг і

-         надання фінансових послуг.

Економічною основою і відмінністю цих видів діяльності є муніципальна власність, а особливістю відносин які виникають в процесах її використання є тісна взаємодія ринкових і „неринкових” відносин, в яких перехрещуються економічні і неекономічні інтереси і визначається їх спільність у суб’єктів господарювання. Одночасно левова частка муніципальних послуг є безоплатними і важливою умовою їх надання населенню повинен бути визначений законодавчо їх перелік. Вочевидь, що без зміни методів організації і управління соціальними і економічними відносинами ефективно працювати в ринкових умовах неможливо. Приоритетним напрямком вирішення цієї проблеми є впровадження корпоративного управління в систему муніципального менеджменту.

Враховуючи складові муніципальної економіки, призначення і зміст діяльності органів місцевого самоврядування, корпоративний метод управління на рівні муніципальних утворень пропонується впроваджувати по трьом напрямкам:

-         створення корпоративних муніципальних підприємств;

-         придбання частки акцій муніципальними утвореннями в корпоративних структурах, що знаходяться на їх території;

-         формування корпоративних немайнових відносин в муніципальних утвореннях з усіма підприємствами і інституціями, що знаходяться на території міста.

Кожний з виокремлених напрямків має певні особливості в формуванні і реалізації корпоративних прав, а врахування і гармонізація їх інтересів і відмінностей започаткують новий етап розвитку корпоративних відносин.

Корпоративне управління в муніципальних утвореннях формується під впливом спільності і схожості організаційних, технологічних, інформаційних, економічних та інших зв’язків, що об’єднують інтереси усіх об’єктів і об’єкто-суб’єктів господарювання, побудованих на різнобічних технологічних платформах їх діяльності, пов’язаних між собою горизонтальними і вертикальними зв’язками.

Процеси створення корпоративних муніципальних підприємств багато в чому схожі з процесами корпоратизації підприємств промисловості, тому досвід останніх з успіхом може бути використаний для зазначених цілей.

Придбання муніципальними утвореннями частки акцій корпорацій, що знаходяться на їх території має певні труднощі, так як реалізація цього напрямку залежить від можливості місцевих бюджетів, які у теперішній час являються край обмеженими. Тому реалізація цього напрямку повністю залежить від ефективності першого.

Окремої уваги заслуговує третій напрямок – формування корпоративних відносин в соціальній сфері міста, а саме в системі її менеджменту. Слід підкреслити, що соціальний розвиток муніципальних утворень здійснюється не тільки в межах соціальної підсистеми міста. Він властивий для промислової, житлово-комунальної підсистем і всіх організацій, що знаходяться на території міст і з якими рівень її взаємозв’язків недостатній. Це звужує їх соціальні можливості. Разом з тим, самій соціальній підсистемі в умовах ринку необхідно розвивати здатність до залучення додаткових ресурсів для забезпечення власного стійкого розвитку, розширювати межі своєї діяльності шляхом поповнення свого загальновстановленого переліку послуг, гарантованих громадянам Конституцією України, шляхом створення нових соціальних послуг для задовольняння нових соціальних потреб суспільства. Це обумовлює перехід соціальних підсистем до нової якості своєї діяльності і появи нових методів в управлінні нею. Вирішення цієї проблеми стає можливим за рахунок впровадження корпоративних відносин співробітництва соціальної підсистеми міста з усіма суб’єктами господарювання на її території. Проект розбудови організаційно-управлінських засад корпоративного управління соціальною сферою повинен передбачати створення в управлінні соціальною системою органу організації корпоративних відносин, що здатен розробити і реалізувати концепцію корпоративного управління розвитку соціальної сфери і створити ефективну систему місцевих контрактних корпоративних відносин.

Впровадження корпоративного методу управління по визначеним напрямкам в систему муніципального менеджменту стане дієвою рушійною силою підвищення ефективності діяльності органів місцевого самоврядування і подальшого соціально-економічного розвитку муніципальних утворень.