К.е.н. Семеніхін І.М.

Військовий інститут Київського Національного університету імені Тараса Шевченка

ПРИНЦИПИ ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

 

Фінансовий контроль ґрунтується на незалежності контрольно-ревізійних органів, високих професійних культурних і моральних якостях контролюючого особового складу.

На нашу думку, дослідження теоретико-методологічних основ фінансового контролю Збройних Сил України вимагає глибокого аналізу його принципів [3].

Вважаємо, що визначення і реалізація принципів військового фінансового контролю є актуальним дослідженням, що, зокрема, уможливлює: узгодити основні напрями фінансової науки з його принципами та завданнями збройних сил [4].

Досліджуємі питання неодноразово розглядали в своїх наукових працях такі науковці як Білуха М.І. [1], Бутинець Ф.Ф., Б.Ф.Усач [2] та інші.

З врахуванням історичного досвіду можна відокремити такі основні принципи військового фінансового контролю: централізація фінансового контролю; науковий і обґрунтований підхід до фінансового контролю; єдність та узгодженість військових контрольно-ревізійних органів із фінансовою системою країни; обов’язкова відповідальність і відповідність фінансового контролю особливостям діяльності військ, їх специфічним завданням у будь-який час [5].

Централізація (єдиноначальність) фінансового контролю має в основі централізоване керівництво контрольно-ревізійної роботи.

Зазначений принцип відображається у єдиній підпорядкованості фінансового контролю на кожному рівні військової ланки відповідальній особі - єдиноначальнику, починаючи з Міністра оборони до інспектора-ревізора.

Слід зазначити, що централізація у армії спрямована на досягнення високого ступеню реалізації фінансового контролю, а також керівництва фінансовою системою, в тому числі контрольно-ревізійними органами.

Науковий, обґрунтований підхід до організації військового фінансового контролю. Відомо, що науковість, обґрунтованість, систематизованість контрольно-ревізійної роботи повинна визначати застосування єдиних форм, методів, засобів та прийомів фінансового контролю. На нашу думку, єдність державних контрольно-ревізійних органів та Міністерства оборони дозволяє більш раціонально й ефективно контролювати використання оборонних коштів. Обґрунтований підхід до фінансового контролю має важливе соціально-економічне й військове значення. По-перше наукова обґрунтованість фінансового контролю повинна сприяти більш високій якості контрольно-ревізійної роботи, по-друге - суверенітету, територіальній цілісності і недоторканості України.

Принцип єдності та узгодженості роботи контрольно-ревізійних органів Збройних Сил України з фінансовою системою країни повинен суворо визначатися законодавчо встановленим підходом до фінансового контролю за оборонними коштами.

Принцип єдності контрольно-ревізійних органів з фінансовою системою держави позитивно впливає на якість фінансового контролю. Єдність забезпечується єдиними: правовою базою; формами, методами, засобами і прийомами; погодженими напрямами проведення фінансового контролю.

Узгодженість роботи військових контрольно-ревізійних органів із фінансовою системою держави дозволяє оперативно, з єдиним розумінням вирішувати проблеми фінансового контролю.

Обов’язкова відповідальність і відповідність фінансового контролю специфічним завданням військ у будь-який час. Цей принцип означає, що фінансовий контроль повинен бути своєчасним і повним за будь-яких умов обстановки, та засвідчується тим, що основні керівні документи з контрольно-ревізійних питань використовуються у воєнний час.

Це трактування пов’язане з тим, що принцип відповідальності і відповідності фінансового контролю особливостям діяльності військ як у мирний, так і у воєнний час, дозволяє не перебудовувати контроль з початком війни, а лише уточнити і визначити основні завдання на воєнний час.

Підкреслимо, при цьому виникає багато труднощів, особливо на початковому етапі війни, тому в мирний час необхідно найбільш повно наблизити заходи фінансового контролю, що використовуються у мирний час, до можливості їх застосування під час війни [5].

Нагадуємо, що перелічені вище принципи фінансового контролю особливо властиві збройним силам. Крім цього провідні вчені як Ф.Ф.Бутинець, Б.Ф.Усач пропонують наступні принципи, які застосовуються  у тому числі і у Міністерстві оборони [2]:

раптовість - сприяє перевірці готівки і інших цінностей в касі тоді, коли цю перевірку не чекають, тому повинна дотримуватись встановлена норма збереження грошей у касі;

всебічність - забезпечує всебічно контролювати ревізуємий об’єкт;

всеосяжність - полягає в поширенні контролю на весь фінансово-господарський механізм;

регулярність - вимагає періодичність контролю за ревізуємим об’єктом;

гласність - контроль повинен бути прозорим і проводитись з залученням відповідних осіб;

дієвість - передбачає активний вплив на ревізуємі об’єкти шляхом прийняття ефективних управлінських рішень щодо усунення виявлених порушень та попередження їх в подальшій діяльності;

комплексність – з його допомогою організується комплексна перевірка фінансово-господарської діяльності об’єкта;

об’єктивність - спрямовує на достовірний аналіз і оцінку результатів контрольно-ревізійної роботи;

конкретність - сприяє не розпиляти і правильно здійснювати розподіл перевіряємих питань між інспекторами-ревізорами ;

економічність - дозволяє здійснення контролю з найменшими витратами, мінімальною кількістю працівників.

Крім зазначених принципів фінансового контролю заслужений діяч науки і техніки України, доктор економічних наук, професор М.Т.Білуха в самостійні виділяє ще такі п’ять принципів [1]:

Незалежність - обумовлена професійністю фінансового контролю та експертної оцінки бухгалтерського обліку.

Незалежність інспектора-ревізора ґрунтується на відсутності матеріальної зацікавленості його у результатах діяльності ревізуємого об’єкта.

Професійна етика - це правило поведінки, яка забезпечує нормальні взаємовідносини між посадовими особами, що ґрунтуються на професійній діяльності. Ці вимоги до професійної етики стосуються і військового інспектора-ревізора.

Компетентність – висока професійність спираючись на керівні документи, володіння методиками і прийомами проведення наукових обґрунтувань при проведені фінансового контролю.

Конфіденційність - збереження у таємниці інформації для дослідження, а також нерозголошення результатів фінансового контролю без згоди відповідної особи.

Доброзичливість - повага до посадових осіб контролера у спілкуванні, позитивне ставлення до критичних зауважень.

Підводячи підсумки, зауважимо, що в процесі діяльності збройних сил можуть змінюватись лише форми, методи, засоби, прийоми вище вказаних принципів. Це зумовлено специфікою військ, зокрема: принципи фінансового контролю можуть змінюватись в процесі реформування армії. Наприклад, зміна організаційної структури армії - формування їх за територіальним принципом - змінює організаційну структуру контрольно-ревізійних органів; може змінюватись контрольно-ревізійний процес в армії в залежності від зміни і удосконалення фінансової політики держави. Наприклад, введення системи обслуговування військ через органи Державного казначейства зумовило посилення ролі позавідомчого фінансового контролю з їх боку до умов і особливостей їх функціонування; створення в збройних силах територіальних контрольно-ревізійних управлінь, що розширило функції і роль відомчого фінансового контролю.

Література:

1.     Білуха М.І. “Фінансовий контроль” - підручник // - К.: Українська академія оригінальних ідей. – 2006. – 888с.

2.     Бутинець Ф.Ф., Усач Б.Ф. «Аудит і ревізія підприємницької діяльності» // Навчальний посібник.-Житомир:- ПП«Рута».-2001.-416с.

3.     Семеніхін І.М. “Принципи фінансового забезпечення Збройних Сил України” // Теоретичні та прикладні питання економіки: Збірник наукових праць. К.:ВПЦ Київський Університет ; 2003-вип.2.-с.238-245.

4.     Организация финансового обеспечения и контроля в соединении. – М.: Типография ВФЭФ. – 1989. – с. 321

5.     Финансы Вооруженных Сил СССР. Под ред. Дутова В.Н. – М.: Военное издательство. – 1986. – с. 400