Батлукова О.О.

Донецький державний університет економіки та торгівлі ім. М. Туган-Барановського

Інтеграція Збалансованої Системи Показників  у систему бюджетування  підприємства

 

    Процес інтеграції Збалансованої Системи Показників (ЗСП) у систему  бюджетування, як основної складової системи управління фінансовим потенціалом підприємства (ФПП), здійснюється завдяки процесу каскадування, що сприяє об’єднанню фінансової служби відносно фінансової стратегії та формуванню зв’язків ЗСП з системою складання бюджетів.

   Методика інтеграції ЗСП у систему бюджетування [1, с 196-200], [2, c 167-171] є наступною:

1.       Створення каскадованих ЗСП.

2.  Безпосереднє створення зв’язку ЗСП з системою бюджетування (встановлення зв’язку; заповнення замовлень на виділення ресурсів; уточнення бюджету).

   Створення каскадованих ЗСП, містить у собі наступні рівні:

1)     перший рівень - утворюється, коли  фінансова служба розглядає та формує ЗСП вищого рівня, що є основою ЗСП її відділів.

2)     другий рівень - утворюється, коли відділи фінансової служби розглядають та формують власні ЗСП.

3)     третій рівень - утворюється, коли окремі робітники або групи робітників розглядають та формують особисті ЗСП, на основі попередніх двох рівнів.

    Зв'язок між ініціативами та складанням бюджету формується у процесі розрахунку доходів, необхідних для введення та підтримки ініціатив, включених у каскадовані ЗСП. Кожна ініціатива потребує виділення ресурсів, вартість яких повинна бути основою бюджетних замовлень, що надходять до фінансової служби. Зв'язок між операційною діяльністю підприємства та ініціативами, включеними у ЗСП, здійснюється за допомогою складання динамічного бюджету, який передбачає поєднання операційного та фінансового бюджетів. Ми пропонуємо застосовувати операційний бюджет для розмежування ресурсів, необхідних для фінансування типових видів діяльності. Ураховуючи великий обсяг передбачаємих послуг, відповідно велика частина організаційних витрат буде визначатися операційним бюджетом. Фінансовий бюджет призначений для обліку витрат на ліквідацію будь яких розривів між поточним та бажаним станом ФПП за найважливішими показниками діяльності.

Створення зв’язку ЗСП з системою бюджетування.

ЗСП

Цілі

Показники

Норми

Ініціативи

 

 
  Встановлення зв’язку між ЗСП та складанням бюджетів можна розглянути на рис 1.

Text Box: Фінансова стратегія Text Box: Оперативний Text Box: Фінансовий Text Box: Місія, цінності, бачення, стратегія
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис 1. Блок-схема встановлення зв’язку між ЗСП та бюджетом [3, с 177].

 

    Крайній блок (місія, бачення, цінності, стратегія) – є вихідною точкою зв’язку та фундаментом фінансової стратегії. Фінансова стратегія повинна відповідати їх основній суті та відображати існуючі тенденції, передумови, оточуючого середовища. ЗСП фінансової служби є переводом фінансової стратегії, за допомогою цілей, показників, норм та ініціатив. Кількісна оцінка ініціатив, що включаються у каскадовані ЗСП      на всіх рівнях фінансової служби є основою оперативних смет та формування бюджетних заявок. Стрілка на фоні якої зображена блок-схема (рис 1), підкреслює динамічний характер цього процесу.

    Заповнення замовлень на виділення ресурсів.  Визначений етап передбачає складання бюджетів ґрунтуючись на створенні простих у заповненні форм та їх розповсюдженні на підприємстві.

   Для формування пакету бюджетних замовлень, ми рекомендуємо використовувати наступну форму бюджетного замовлення (рис 2)

 

Господарська одиниця \ відділ___________________Строк виконання ________________

Показник

Норма

Ініціативи

Необхідні ресурси

Операційні витрати 

(тис грн.)

Капітальні інвестиції

(тис грн.)

    Х

    Х

    Х

 

 

          Рис. 2. Форма бюджетного замовлення (розроблено на основі [1, с 223]).

 

    Використання форма бюджетного замовлення полегшить облік замовлень на фінансування. Всі дані, що наведені у бюджетному замовлені, повинні бути обґрунтовані у супровідній документації.

   Після заповнення, форми бюджетного замовлення  (рис. 2) повинні надходити у фінансову службу для узагальнення, та розмежування у відповідності з цілями ЗСП. Для узагальнення бюджетних замовлень ми рекомендуємо наступну форму  розмежування бюджетних замовлень (рис 3.)

 

Ціль

Поточний стан 

відповідно до ЗСП

Бюджетні замовлення, операційні витрати. тис грн.

Бюджетні замовлення, капітальне фінансування. тис грн.

1.

Зелений \Жовтий \

Красний

Х

Х

Відсоток загальної суми витрат

 

 

Рис 3. Форма розмежування бюджетних замовлень  [1, с 223]

 

   Рекомендована  нами форма (рис 3.) містить:

- у стовбці 1 - визначаються цілі фінансової стратегії;

- у стовбці 2 – визначається поточний стан відповідно до ЗСП, оскільки для прийняття рішень про розмежування ресурсів фінансові менеджери повинні бути інформовані про поточний стан справ. Такий стан ми рекомендуємо визначати простим кольоровим кодуванням по аналогії з сигналами світлофору. Зелений означає виконання або наближення до виконанню норми, жовтий свідчить про ситуації, що вимагають уваги та обережності, красний свідчить, що результати діяльності потребують значного покращення;

- у стовбцях 3 та 4 форми вказані загальні суми операційних та капітальних витрат з кожною з цілей. Крім того у формі визначається відсоткова частка витрат у загальній сумі бюджетних замовлень по підприємству.

    У доповнення до надання загальної інформації форма дозволяє визначити чи окупляться витрати, що здійснюються.

    Уточнення бюджету. На цьому етапі  встановлюються зв’язки між ЗСП та бюджетним процесом шляхом усунення розходжень між наявними фінансовими средствами на загальною сумою наданих замовлень на фінансування.

    Для того, щоб полегшити процес прийняття рішень з визначення бюджетних замовлень, що можуть бути включені до бюджету, фінансові менеджери  повинні розробити внутрішню систему оцінки ініціатив. Така оцінка може передбачати  оцінку ініціатив за можливими наслідками їх видалення з ЗСП.

   Для систематизації та полегшення внутрішньої оцінки ми рекомендуємо використовувати наступну форму оцінки ініціатив (рис 4)

 

Ініціатива

Характеристика ініціативи

 

Оцінка (у балах)

Ініціативи, що підлягають до затвердження

1

2

3

4

1

 

1-3

затверджено \ відхилено

….

….

….

         Рис. 4.  Форма оцінки ініціатив (розроблено на основі [1, с 225])

 

    Рекомендована  нами форма (рис 4) містить: назву ініціативи; коротку її характеристику, за обсягом необхідних на її реалізацію ресурсів та очікуваними від неї прибутками, нормами на які впливає дана ініціатива;

   Надана форма дозволяє здійснити бальну оцінку ініціативи, за ступенем її важливості, де [3, с 183]:

      1 бал – означає, що видалення ініціативи справить мінімальний вплив на здатність групи до виконання вказаної норми;

      2 бали – означає, що ліквідація ініціативи можлива, однак це справить певний вплив на здатність групи виконати вказану норму;

      3 бали – означає, що ініціатива вважаються критично важливою для успішного виконання норм ЗСП.

    Визначені оцінки  будуть суб’єктивними, однак така методика створить міцну систему  стимулів до обговорення пріоритетів фінансування.

 

Література:

 

1.      Нивен. Р. Пол. Сбалансированная система показателей.   Шаг за Шагом.аксимальное повышение эффективности и закрепление полученных результатов. \ пер. с английского.  – Днепропетровск: Баланс Бизнес. Букс, 2004, 328 с.

2.     Браун Марк Г. Сбаласированная система показателей: на маршруте внедрения; Пер с английского – М. Альпина Бизнес Букс., 2005 – 226 с.

3.     Нівен Пол Р. Діагностика збалансованої системи показників: Підтримуючи максимальну ефективність \Перс с англ.; За ред. М Горського. Дніпропетровськ. Баланс Бізнес Букс, 2006. – 265 с.