Головачова Ю.В.

Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне (НУВГП)

Аналітична оцінка при прийнятті управлінських рішень

 

 

На сьогоднішній день економіка України розвивається за законами ринку, де важливе значення набувають відносини між виробниками і споживачами товарів, робіт, послуг. Виникнення вільно функціонуючого ринку обумовило появу конкуренції між виробниками готової продукції, товарів, робіт, послуг.

Збереження ринкових позицій в умовах жорсткої конкуренції можливо лише за умови належного проведення фінансового аналізу як однієї із функцій управління як внутрішнього так і зовнішнього.

Аналіз є методом наукового дослідження, який полягає в уявному або реальному розкладанню цілого на складові та виділенні окремих сторін, властивостей, зв’язків. Таким чином виявляється можливість для вирішення питань про суть і природу певного процесу та його залежність від факторів формування. Синтез полягає у науковому дослідженні будь-якого об’єкта управлінського обліку як єдиного цілого, але у єдності та взаємозв’язку всіх його частин. Аналіз і синтез являють собою методи дослідження, які використовуються для цілей управління.

За умов командно-адміністративної економіки аналіз розглядався був політекономічний, повністю підпорядкованим політичним силам даної економіки. В той час існували наступні види аналізу:

-              теорія економічного аналізу;

-              аналіз господарської діяльності.

Теорія економічного аналізу вивчала загальні положення методики та організації аналізу, аналіз господарського аналізу розглядав методологію економічного аналізу функціонування суб’єктів господарювання.

Розкриття сутності аналізу неможливе без розгляду історії його виникнення та розвитку. Є багато наукових думок щодо виникнення аналізу як явища, але вказати конкретну дату неможливо, адже елементи аналітичного мислення лежать в основі початку практичної та наукової діяльності людства Акумулювання інформаційних потоків у бухгалтерії  закономірно приводить до того, що в ній фокусується повний спектр фінансово-економічних функцій підприємства. Саме в бухгалтерії інформація повинна бути трансформована під потреби менеджера, - тобто повинна стати придатної для прийняття різного роду управлінських рішень. Життєздатність прийнятих рішень багато в чому залежить від якості і своєчасності інформації, що вимагає чіткої координації інформаційних потоків, що надходять з різних структурних підрозділів підприємства. З цих причин нам представляється важливим, відстеживши інформаційні зв'язки окремих структурних підрозділів, змоделювати просування інформаційні потоків, що стосуються виробничих витрат для того, щоб забезпечити генерування бухгалтером-аналітиком інформації, що дозволяє здійснити фінансове пророблення проектів управлінських рішень.

В умовах планової економіки здійснювався аналіз - порівняння плану та факту: вітчизняні підприємства після закінчення звітного періоду проводили порівняння фактично досягнутих показників з плановими. Факторний аналіз не проводився взагалі.

З переходом України до ринкових відносин відбувається реформування бухгалтерського обліку та розподіл його на фінансовий та внутрішньогосподарський (управлінський). Отже, як наслідок, економічний аналіз почав розвиватися на рівні підприємств, їх структурних підрозділів, тобто почав використовуватись аналіз фінансово-господарської діяльності підприємств. В сучасній економічній літературі існують різні назви даного аналізу, що пояснюється розмитістю термінології, неможливістю єдиного, повного та однозначного трактування даної науки.

Ми вважаємо, що на даний час аналіз господарської діяльності поділяється на фінансовий аналіз та управлінський аналіз.

Внутрішній техніко-економічний аналіз включає в себе аналіз виконання бізнес-планів підприємств, маркетинговий аналіз, комплексний аналіз ефективності господарювання, аналіз витратна виробництво та собівартості продукції (робіт, послуг).

Для прийняття управлінських рішень аналіз поділяється за часом на стратегічний, оперативний та ретроспективний.

Стратегічний аналіз використовується для визначення перспективних параметрів поведінки підприємств, оперативний – для оцінки відхилень фактичного стану певної економічної системи від її запланованих показників, ретроспективний – для комплексної діагностики і оцінки результатів функціонування економічної системи

Стратегічний аналіз проводиться щорічно та за періодами планування та прогнозування; оперативний – щоденно та за оперативними періодами; ретроспективний аналіз проводиться щокварталу та щороку.

Поділ фінансово-господарського аналізу на фінансовий та управлінський, зображений на рис. 1, обумовлений виконанням завдань для різних користувачів для кожного з видів аналізу. Дані управлінського аналізу використовуються внутрішніми користувачами: керівниками і спеціалістами різних ієрархічних рівнів господарюючого суб’єкта. В залежності від користувачів змінюються і завдання відповідного аналізу. В той же час результати фінансового аналізу використовуються для прийняття управлінських рішень і навпаки.

Проведене дослідження дає підставу думати, що аналіз системи показників, що рекомендується, дозволить не тільки оцінити ефективність і результативність діяльності суб’єктів господарювання, але і розробляє механізми керування ними, оптимізує прийняті управлінські рішення.