Хома Д.М.

Хмельницький університет економіки і підприємництва

Внутрішній аудит процесу інвестування

Для забезпечення тривалого існування підприємства необхідно прагнути отримання стабільного прибутку. В конкурентному середовищі та в умовах частих інновацій і бурхливого розвитку науково-технічного прогресу стабільність може виявитися фатальною для існування підприємства.

Потрібно постійно переглядати мету підприємства у стратегічному і тактичному розвитку, визначати обсяги фінансу­вання, методи здійснення інвестицій, змінювати виробничу і маркетингову політику, пристосовувати виробництво до потреб споживача. Цьому значно сприяє політика інвестування.

Інвестиції – це вкладення у підприємницьку майнових та інте­лектуальних цінностей з метою отримання прибутку чи досягнення соціального ефекту, а також капітальні вкладення в розвиток виробництва і невиробничої сфери.

Інвестування має вирішальний вплив на життєдіяльність підприємства.

Всі види інвестицій, якість інвестиційних рішень та їх результати є об’єктами внутрішнього аудиту процесу інвестування (рисунок 1).

Для вивчення процесу інвестування аудитору необхідно ознайомитись із сальдо та операціями по рахункам, що стосуються цього циклу, оцінити систему внутрішнього контролю та її надійність, провести аудиторські тести та аналітичні процедури для виявлення сильних і слабких сторін контролю.

Капітальні інвестиції – це інвестиції пов’язані з новим будівництвом; розширенням, реконструкцією, модернізацією існуючих об’єктів; придбанням і створенням необоротних активів.

Метою аудиту капітальних інвестицій є об’єктивний збір і оцінка свідчень про операції з капітальними інвестиціями з метою встановлення ступеню відповідності цих тверджень прийнятим нормам податкового та бухгалтерського обліку.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Об’єкти внутрішнього аудиту процесу інвестування

 

 

До основних завдань, які вирішуються в межах аналізу та внутрішнього аудиту капітальних інвестицій, можна віднести такі:

1.      Аналіз ефективності інвестиційних проектів.

2.      Моніторинговий контроль критичних співвідношень обсягів виробництва і реалізації за проектом.

3.      Оцінка забезпеченості проектів капітальних інвестицій джерелами фінансування.

4.      Аналіз результатів обсягу капіталу, що інвестується, і віддачі від проектованих виробництв.

5.      Підтвердження реальності наданих фінансових звітів.

Об’єкти внутрішнього аудиту капітальних інвестицій і відображення їх в обліку та звітності зображені на рисунку 2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Об’єкти внутрішнього аудиту капітальних інвестицій