Шинкаренко Т.Я.

Сумський національний аграрний університет

Результати інвентаризації в податковому та бухгалтерському обліку

 

Процедура інвентаризації сприяє дотриманню одного з основних принципів бухгалтерського обліку, а саме принципу повного висвітлення, згідно з яким фінансова звітність має містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, які здатні вплинути на рішення, що приймаються на її підставі. Очевидно, що тільки володіючи достовірними та повними відомостями про склад активів та зобов’язань підприємства, його власники, інвестори або кредитори зможуть прийняти правильні управлінські рішення. У зв’язку з тим, що господарську діяльність підприємства важко уявити без використання основних засобів, роздивимося особливості відображення результатів інвентаризації в бухгалтерському та податковому обліку.

Розглянемо порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліку результатів інвентаризації деяких операцій з основними  засобами:    

1.     ліквідація об'єкта основних засобів (унаслі­док його викрадення, зруйнування, непридатності до подальшого використання тощо);

2.     оприбуткування основних засобів, що не значаться на ба­лансі;

3.     переоцінка окре­мих основних засобів, що досягли нульової за­лишкової вартості та продовжують експлуа­туватися.

     Перш за все необхідно зазначити, що результати інвентаризації основних засобів у будь-якому випадку наводяться у спеціалізованих формах № Інв-1 „Інвентарний опис основних засобів” та № Інв-18 „Звіряльна відомість результатів інвентаризації основних засобів”.

Якщо на момент інвентаризації об’єкт основних фондів ліквідується, то  податковий облік об'єкта основних фондів залежить від того, до якої групи основних фондів нале­жить такий об'єкт. Якщо основні фонди (або їх частина) зруйновані, вкрадені чи підлягають ліквідації у звітно­му періоді, в якому виникають такі обставини: а) збільшуємо валові витрати на суму ба­лансової вартості об'­єкта основних фондів групи 1, що підлягає ліквідації, а вартість та­кого об'єкта прирівнюється до нуля; б)  не змінюємо балан­сову вартість груп 2, 3 і 4   щодо   основних фондів цих груп.

Якщо згодом буде отримано компенсацію від страхової особи, визнаної винною в заподіяній шкоді у податковий період, на який припадає така компенсація за основні фонди групи 1, збільшуємо ва­ловий дохід на суму зазначеної компенсації. Для основних фондів груп 2, 3 і 4 необхідно зменшити балансову вартість відповідної групи основних фондів на суму компенсації.

У бухгалтерському обліку в такому випадку різницю між первісною вартістю та нарахованою амортизацією списуємо на витрати звітного періоду. Якщо в результаті інвентаризації виявлено, що  при ліквідації основних засобів можна отримати будь-які матеріальні цінності, їх необхідно оприбуткувати за вартістю можливої реалізації, яку відображають у складі доходів.

Якщо у процесі інвентаризації були виявлені основні засоби, що не значаться на балансі підприємства, то оприбуткування їх залежить від того чи є підтверджуючі документи. Якщо відсутність об'єкта на балансі зу­мовлена помилкою в обліку, наприклад, є підтвер­джуючі документи, які з певних причин не було проведено, у бухгалтерському обліку достатньо про­сто виправити виявлені помилки та нарахувати амортизацію. Оскільки ви­трати на придбання(спорудження) цих основних фондів дійсно були понесені підприємством. У податковому обліку не­обхідно донарахувати амортизацію щодо та­ких об'єктів за відпо­відні періоди.

Дещо інакше складається ситуація у разі ви­явлення під час інвентаризації  неоприбуткованих основних засобів, на які відсутні або не оформлені належним чи­ном первинні документи. Таке трапляється, на­приклад, якщо окремі об'єкти було отримано під­приємством як приз, подарунок, виграш чи в будь-який інший спосіб, за наявності права влас­ності підприємства на це майно. У бухгал­терському обліку у цьому разі слід оформити відповідні первинні документи для організації обліку таких активів (типової фор­ми № ОЗ-1) і про­вести їх оцінку. Вва­жаючи такі основні засоби безоплатно отрима­ними, за­раховуємо їх на баланс за первісною вартістю, що дорівнює справедливій вартості на дату от­римання. Саме ця вартість і буде базою для на­рахування в подальшому амортизації. Оскільки безоплатне отримання основних засобів спричинює збільшення власного капіталу підпри­ємства необхідно щомісяця визнавати дохід у сумі амортизації справедливої вартості та­ких об'єктів.

У податковому обліку безоплатне отримання основних фондів розглядається як операція з безоплатного отримання товарів. Отже, справедлива вар­тість таких основних фондів включається до валового доходу звітного періоду, в яко­му їх було отримано. Балансова вартість будь-якої групи при цьому не збільшується. Що стосується можливості податкової амортизації цих активів, амортизації підлягають не основні фонди, а витрати на їх придбання, виготовлення або поліпшення, з яких складається балансова вартість об'єктів основних фондів. Оскільки такі витрати підприємством понесені не були, у по­датковому обліку амортизація безоплатно отрима­них основних фондів не провадиться.

Якщо на момент інвентаризації були виявлені основні засоби, що досягли нульової залишкової вартості і продовжують експлуатуватися, то якщо підприємство в подальшому очікує отри­мати економічні вигоди від об'єкта основних за­собів, такий об'єкт має визнаватися активом. У зв'язку з тим, що об'єкт зі 100 % зносом не має залишкової вартості, підприємство може прийня­ти рішення про переоцінку такого об'єкта. Тоді амортизація в бухгалтерському обліку продов­жуватиме нараховуватися виходячи з переоціне­ної вартості. У разі переоцінки основних фондів для цілей бухгалтерського обліку обов'язковим є залучення професійного оцінювача, який має відповідну кваліфікацію.

Стосовно податкового обліку дооцінка основних засобів не відображається. При цьому необхідно звернути увагу на те, що через різні методологічні підходи результати аморти­зації одного й того ж об'єкта в податковому та бухгалтерському обліку в один і той же момент часу можуть суттєво відрізнятися. Наприклад, основні фонди групи 1 у податковому обліку амор­тизуються по-об'єктно, і при досягненні балансо­вою вартістю будь-якого з таких об'єктів ста не­оподатковуваних мінімумів доходів громадян підлягають виключенню з податкового обліку. За­лишкова вартість такого об'єкта відноситься до складу валових витрат, а його вартість прирів­нюється до нуля. Однак це не є перешкодою для дооцінки згаданого об'єкта у бухгалтерському об­ліку і подальшого використання його в госпо­дарській діяльності підприємства. Для основних фондів груп 2—4, податковий облік яких здійснюється у складі відповідної гру­пи в цілому, проведена переоцінка певного об'єкта, що досяг нульової залишкової вартості за даними бухгалтерського обліку, не змінює балансової вартості групи, до якої він належить.

Таким чином, виходить, що для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку підприємствам необхідно здійснювати інвентаризацію основних засобів, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан та оцінка. А в результаті виявлення розбіжностей у фактичній наявності та за даними обліку необхідно виправити виявлені помилки правильно та за вимогами чинного законодавства.