Мишко С.І.

Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій

 та систем НАН України і МОН України, м. Київ

Науково-методичне забезпечення прийняття рішення по управлінню роботою проміжної залізничної станції

 

Актуальність дослідження механізму управління роботою проміжної залізничної станції обумовлена тим, що не розроблені методичні питання оцінки ефективності функціонування специфічних технологій транспортного обслуговування  на проміжній залізничній станції, які зумовили б оптимальне використання транспортних одиниць та підняли б економічні показники її роботи. Удосконалення управління роботою проміжній залізничній станції з метою раціонального використання ресурсів станції є однією із головних проблем роботи залізничного транспорту та підняття рейтингу конкурентоспроможності транспортних послуг на світовому транспортному ринку [1].

Розробка науково-методичного забезпечення прийняття рішення по управлінню роботою проміжної залізничної станції опирається на створення динамічних математичних моделей, в основу яких покладено реальний технологічний процес роботи станції з урахуванням впливу на цей процес зовнішніх випадкових факторів, а також виникнення у внутрішньому середовищі ряду проблемних ситуацій.

В результаті моделювання управління   роботою проміжної залізничної станції є можливість знаходити математичне сподівання шуканих невипадкових характеристик і оптимізувати поле параметрів, які управляються, при різних варіантах переваг цільової функції.

Прийняття ефективних рішень за допомогою сучасних інтелектуальних технологій та математичних методів по вибору  варіанта функціонування технологічного процесу проміжної залізничної станції, надходження транспортних одиниць на станцію за чіткими графіками, процесів обробки вагонів, які  відслідковуються,  та  зменшення їх простоїв в значній мірі  визначає резерви суттєвого зниження експлуатаційних витрат по наданню транспортного обслуговування на станції,  швидкого просування матеріальних потоків і таким чином, піднімає рейтинг конкурентоспроможності країни.

Оптимізація роботи станції припускає: організацію роботи на основі затвердженої технології роботи станції; виконання плану формуванню потягів та технічних нормативів розвантаження та навантаження; забезпечення ефективного використання технічних засобів; скорочення простою рухомого складу; своєчасне обслуговування пасажирів, вантажовідправників та вантажоотримувачів.

Формалізована схема системи (станції), що моделюється, має наступні властивості:

1.           станція має два входи: парний і непарний;

2.           надходження вантажних потягів на кожний із входів вважається випадковим по часу надходження і по складу так називаємих директивних характеристик потягів;

3.           до складу директивних характеристик  потягу, що  надійшов на вхід станції, можна віднести:  кількість партій вагонів єдиного призначення та індикатор відчеплення або невідчіплення партій вагонів; обсяг партії вагонів в   потязі на вході; номер під’їзної колії для кожної партії вагонів, які відчіплюється на станції; якщо якась партія відчіплюється на станції, приводиться випадкова характеристика подальшого направлення партії вагонів, які оброблені; вид обробки партії вагонів, які направлені після розформування на конкретну під’їзну колію; розглядаються приоймо-відправні  колії, на які в порядку черговості надходить потяг із можливої черги на вхід  направлення для операції розформування  та приоймо-відправні  колії направлення, на які надходить  потяг після розформування і необхідна кількість вагонів оброблених для формування  чергового  виїзного потягу;

4.                 В моделі розглядаються  в якості  змінних (динамічних) такі об’єкти: черга партій на вході; послідовність партій, які очікують в порядку черговості надходження початку обробки на під’їзній колії.

В якості мови математичного моделювання в данній роботі застосовується мова випадкових автоматів [2]. Автоматні моделі, які володіють властивістю марковості, дозволяють використовувати подієву схему імітації реального процесу, яка допускає моделювання в безперервному режимі часу з дискретним втручанням випадку.

   Джерелами для підвищення ефективності функціонування технологічного процесу є зниження обробки та простоїв транспортних одиниць при обслуговувані заданого вантажопотоку.

Література

1.           Могулевич Л.В. Планирование и управление ресурсами на транспорте в условиях рынка. - К.: КМУГА, 1996. – 176 с.

2.           Бакаев А.А., Костина Н.И., Яровицкий Н.В. Автоматные модели экономических систем. – Киев: Наук. думка, 1970. – 192 с.