Крисенко С.В.

Волинський державний університет імені Лесі Українки

Формування транскордонного співробітництва України та Угорщини в гуманітарній сфері в рамках "Карпатського Єврорегіону"

Інтенсивний розвиток інтеграційних процесів в світі, розширення ЄС на Схід, формування нового кордону між ЄС та Україною на початку ХХІ століття суттєво сприяє та змінює розвиток взаємовідносин, що складаються сьогодні між державами Центрально-Східної Європи, між Україною та Угорщиною, зокрема.

Одним з важливих напрямків сучасного динамічного розвитку євроінтеграційних процесів, що охопили країни Центрально-Східної Європи є формування та розвиток транскордонного співробітництва країн регіону в гуманітарній сфері.

Транскордонне співробітництво України та Угорщини здійснюється  у відповідності із Конвенцією розвитку прикордонних територій обох сусідніх держав. Початком тісних двосторонніх відносин України та Угорщини слід вважати 1993 р., період створення "Карпатського Єврорегіону", до складу якого крім цих країн входять також прикордонні території Польщі, Словаччини та Румунії [1].

 Основними напрямками транскордонного співробітництва України та Угорщини в рамках існуючого єврореогіону є зокрема: політична сфера, економічна сфера, екологічна та, безумовно, гуманітарна.

Крім зазначених вище напрямків існують й інші не менш важливі, серед них: розбудова спільного кордону для Угорщини та України, участь в облаштуванні зони міжнародних транспортних коридорів, а зокрема європейського транспортного коридору, охорона навколишнього середовища, співробітництво в розвитку туристично-рекреаційного комплексі тощо.

В організаційній структурі "Карпатського Єврорегіону"  виділяють сім робочих комісій, з них: 1) комісія з питань туризму, яка координується польською стороною; 2) комісія з регіонального розвитку, яка координується угорською стороною; 3) комісія з питань розвитку соціальної інфраструктури, яка координується українською стороною; 4) комісія з питань торгівлі; 5) комісія з питань надзвичайних ситуацій, яка координується cловацькою стороною; 6) комісія з питань охорони довкілля, яка координується угорською стороною; 7) ревізійна комісія [1].

Одним з напрямків транскордонного співробітництва України та Угорщини є гуманітарна сфера.  Співробітництво в даній сфері проявляється у стимулюванні та підтримці спільних науково-культурних досліджень, проведенні наукових конференцій, семінарів, літніх шкіл, відкритті культурних центрів, організації та проведенні виставок, кінофорумів, днів культури, спортивних змагань, музичних фестивалів тощо.

В рамках "Карпатського Єврорегіону" діє Асоціація Університетів, до складу якої входять не лише Мішкольцський університет, Гьодольський університет с/г наук,  Дебреценський с/г університет та Дебреценський університет ім. Л. Кошута з Угорщини, а й Ужгородський державний унверситет, Коломийська колегія права та бізнесу, Львівська комерційна академія, Львівський лісотехнічний університет, Львівський національний медичний університет, Івано-Франківський університет нафти й газу з України, але й водночас й польські, словацькі та румунські навчальні заклади [2].

Транскордонне співробітництво України та Угорщини здійснюється в рамках ініціативи ЄС – INTERREG, зокрема  напрям INTERREG IIIA, INTERREG IIIB, INTERREG IIIC [2].

В рамках програми INTERREG здійснюється підтримка та сприяння транскордонному співробітництву. Дана програма підтримує інтегрований просторовий розвиток прикордонних регіонів, міжрегіональне співробітництво, в рамках якого здійснюється співпраця та сприяння з питань вирішення проблем регіонів, які не є суміжними з географічної точки зору, але водночас мають подібні проблеми соціально-економічного характеру, транснаціональне співробітництво, в рамках якого здійснюється підтримка транснаціональної кооперації, сприяння інтеграції та збалансованому розвитку усієї території ЄС.

  Слід зазначити, що система єврорегіонального співробітництва Угорщини  заслуговує на вивчення як процес адаптації прикордонних регіонів країни до співпраці з прикордонними регіонами ЄС ще з 1995 року, навіть, більше того, Угорщина, є чи не єдиною країною, яка з 2002 року брала участь в програмах INTERREG IIIC. Саме формування нової системи за європейськими критеріями єврорегіональної співпраці є важливим для України, так як з 2004 року прикордонні території України активно включилися в розбудову єврорегіональної кооперації з прикордонними територіями Угорщини як новим східним прикордонням ЄС.

 Саме розвиток транскордонного співробітництва  серед країн Центрально-Східної Європи, а в даному випадку України та Угорщини, гуманізація процесу рівнопартнерської та взаємовигідної співпраці є на сьогодні одним з важливих шляхів залучення країн Центрально-Східної Європи до світових інтеграційних процесів та перетворень, що в подальшому позитивно позначиться на розвитку тісного та взаємовигідного транскордонного співробітництва на прикордонних територіях  країн даного регіону не лише в гуманітарній, але й інших сферах також.

                                     ЛІТЕРАТУРА:

1.  Бєлєнький П.Ю., Мікула Н.А. Методологічні аспекти міжтериторіального та транскордонного співробітництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність. Вип. 6 (ХХХVII) НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2002. – С. 9-19.

2. Колінько Н.І. Організаційно-економічне забезпечення розвитку транскордонного співробітництва в регіоні. – Л., 1999. – С. 3-17.