Петрик П.Б., Чоп З.В., Вакуліч Д.А., Естріна М.В.

Українська академія друкарства, м. Львів

Листівки: історія, філософія, дизайн, технологія

 

Аналіз літературних відомостей щодо історії, філософії, дизайну та технології виготовлення листівок показав, що незважаючи на розвиток інформаційних електронних технологій, листівки продовжують займати важливе місце в обміні як особистої, так і ділової інформації.

В попередніх роботах [1,2] здійснено аналіз різновидів листівок і запропоновано їх класифікацію за такими ознаками як «Призначення», «Дизайн», «Технологія виготовлення», «Матеріали», «Оздоблення», а також приведено математико-статистичний аналіз більше 500 листівок, за яким визначено найбільш розповсюджені класифікаційні підгрупи.

Нами наведено опис організації, технології, устаткування, матеріалів та методів контролю якості, які використовуються при виробництві листівок на одному з крупніших поліграфічних підприємств України  — Зразковій друкарні «Бліц-Принт», що належить до «ЗАТ Холдингова компанія «Бліц-Інформ» [3].

Відібрані для бази даних 90 листівок, виготовлених на цьому підприємстві, були віднесені до запропонованих класифікаційних груп та піддані до математико-статистичного аналізу. Цей аналіз показав наступний розподіл листівок, в якому називається найбільший відсоток листівок з досліджених:

- за змістом:           «Вітаємо» (32 %),

«До дня Валентина» (24 %),

«До дня Народження» (17 %);

- за стилем:            з текстовим написом без побажань (56 %),

                              з текстовим написом і побажаннями (40 %);

- за форматом:       190 × 270 мм (68 %);

- за фарбовістю:    4+0 (55 %),

                              4+1 (32 %);

- за способом

  лакування:         вододисперсійним лаком (93 %);

- за використанням

     термографії:     золотий блістер (54 %),

срібний блістер (24 %).

Здійснено також визначення більш вживаних паперів та картонів, фарб, лаків, фольг та блістерів, що дозволяє надати певні технологічні рекомендації замовникам, дизайнерам і технологам виробництва, оптимізувати технологічно-організаційний процес та контроль якості виготовлення та оздоблення листівок.

Література:

1.                     Д. Вакуліч, О. Борисенко, П. Петрик. Історія листівки. Що таке листівка? //Видавничо-поліграфічний журнал: Палітра друку. 2005. – № 6. – С. 47-50

2.                     О. Борисенко, Д. Вакуліч. Листівки: традиції та сучасний погляд. //Друкарство. 2006. – № 1(66). – С. 37-40

3.                     О. Овчар, Б. Мамут, К. Бурдак, П. Полікарчук. «ЗАТ Холдингова компанія «Бліц-Інформ». Разом до успіху! //Видавничо-поліграфічний журнал: Друкарство. 2003. – № 3(50). – С. 36