Повар С.В.

Криворізький технічний університет

Функціональні зв’язки процесу розв’язування

творчої задачі

У світі зараз відбувається процес переорієнтування методології освітніх систем на розвиток особистості, формування творчого мислення учня. Можна стверджувати, що творче мислення як процес пошуку і відкриття суттєво нового (суб’єктивно чи й об’єктивно нового) – це процес, основною ланкою якого є інтеграція та синтез знань.

Враховуючи, що для учня квантом творчої діяльності може бути процес розв’язання творчої задачі, пропонуємо розглянути узагальнену схему функціональних зв’язків між наступними компонентами цього процесу (рис.1).

Організація поданого на схемі фрагменту навчально-виховного процесу передбачає опору на дані попереднього діагностування психологічних показників та предметних знань учня як внутрішніх засобів пізнання  (позначено через В) і включає:

·  зовнішні засоби пізнання (Зп);

· завдання (З) до творчої дії (інтегративні), підібрані чи складені у залежності від вхідних параметрів (В) та (Зп); цю залежність позначимо як функцію  З = f1(В,Зп);

·  кваліфіковані заходи спонукання (С) учня до пошукових і творчих дій, залежні від  В, Зп, З, тобто  С = f2(В,Зп,З).

Якщо всі ці складові фрагменту навчально-виховного процесу будуть достатньо узгодженими, то, як свідчить досвід, учень захоче розпочати дії (Д) мисленнєві та фізичні (експеримент, записи) щодо розв’язування задачі, тобто  Д = f3(В,С,З,Зп),  і зможе отримати хоч якийсь результат.

Text Box: РезультатиText Box: ПродуктText Box:             =   f4 (Д)

Підсилення
вхідних
знань
Text Box:             =  f5 (Д)

Приріст
знань
Text Box:              =  f6 (Д)

Зовнішній
результат
Text Box: ПText Box: ПрText Box: Р Text Box: Рис.1.     Узагальнена  схема  функціональних  зв’язків  процесу  розв’язування  творчого  завдання
Text Box: =
 

 

 

 

 

 

 

 


Text Box:         =  f3 (В, С, З, Зп)

Дії  учня
(мислення,
експеримент,
записи)
                                                                     

 

 

 

Text Box: Д
Text Box: +
Text Box: Організація  процесу
розв’язування 
творчого  завдання
Text Box:           =  f1 (В, Зп)

Завдання
до творчої дії
(інтегративні)
Text Box: Зовнішні
засоби
пізнання
Text Box:           =  f2 (В, Зп, З)

Заходи
спонукання
дій
Text Box: СText Box: ЗText Box: Зп
Text Box: +
Text Box: Учень,
знання  як
внутрішні
засоби
пізнання
Text Box: В
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Принаймні результатом може бути певне підсилення (П) вхідних знань, тобто  П = f4(Д). Вершиною досягнення мети в цьому процесі може стати приріст знань (Пр) як результат прояву саме творчого, продуктивного мислення, тобто  Пр = f5(Д). При цьому підсилення вхідних знань та приріст знань становлять продукт дій учня, так званий внутрішній результат.

Оформлення розв’язку задачі – це зовнішній результат (Р), який подається для виставлення оцінки, тобто  Р = f6(Д). Якщо ж розв’язок списано у іншого учня, то  Р ≠ f6(Д).

Наведена схема описує процес розв’язання творчого завдання з будь-якого навчального предмету.

Таким чином, основним результатом творчого мислення є одержаний приріст знань, залежний від дій учня, що визначаються:

·  якістю вхідних знань учня як внутрішнього засобу пізнання;

·  якістю зовнішніх засобів пізнання;

·  якістю задачного матеріалу;

·  рівнем спонукальних заходів.

З огляду на це нам вдалося розробити ряд адекватних матеріалів  [1] – [9].

Проблема формування творчого мислення учнів є відкритою для подальших педагогічних розробок.

 

Література

1.       П о в а р  С. В.  Побудова графіків ізопроцесів в ідеальному га­зі з використанням гіперболічного параболоїда як засіб формування просторового мислення старшокласників // Матеріали Міжнар. конф. "Сучасні тенденції розвитку природничо-математичної освіти" – Херсон: Вид. ХДПУ, 2002. – С.230 – 233.

2.     П о в а р  С. В.  Пошуки інтегративного методу геометричного подання ізопроцесів в ідеальному газі // Наук. записки. – Серія: Педагогічні науки. – Засоби реалізації сучасних технологій навчання. – Вип.34. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2001. – С. 152 – 155.

3.     П о в а р  С. В.  Навчаюча комп'ютерна програма як засіб реалізаці ї інтеграції знань // Зб. наук. праць: – Матеріали наук. практ. конференції "Інформаційні технології в освіті ". – Бердянськ: ДЦПУ, 2001. – С. 320 – 325.

4.     П о в а р  С. В.  Інтегративні підходи до проблеми розв'язування задач з фізики // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Зб. наук. праць: В 3-х томах. – Кр. Ріг: Вид. відділ КДПУ, 2001. – Т.2. – С. 247–252.

5.     П о в а р  С. В.  Завдання для самостійної роботи і контролю знань учнів з кінематики прямолінійного рівнозмінного руху // Фізика та астрономія в школі, 2002. – №2. – С. 9 – 13.

6.     П о в а р  С. В.  Завдання для самостійної роботи і контролю  знань учнів з динаміки прямолінійного рівнозмінного руху // Фізика та астрономія в школі, 2003. – №6. – С. 2 – 7.

7.     П о в а р  С. В.  Завдання для самостійної роботи і контролю знань учнів з основ молекулярно-кінетичної теорії і термодинаміки  // Фізика та астрономія в школі, 2001. – №1. – С. 6 – ІЗ.

8.     П о в а р  С. В.  Розробка дидактичної гри "Падаючі кульки" з кінематики. Фізика, 9 клас // Фізика та астрономія в школі, 2002.– №4. – С.7–10.

9.  П о в а р  С. В.  Опыт использования дидактических игр на уроках физики // Вестник ДГУ. Педагогика и психология. – Дн-ск: ДГУ, 1995. – С. 128 – 130.