Пономарьова О.І.*, Вітухіна Н.В. *, Новік С.А. **

*ХДТУБА, **ХНПУ

Впровадження новітніх технологій навчання іноземної мови у немовному технічному вузі

 

Сучасний період розвитку України відзначається впевненим переходом до відкритого демократичного суспільства. Основною метою політики держави у галузі освіти стає створення умов  для розвитку особистості і творчої самореалізації кожного громодянина України. Важливим засобом  на шляху реалізації концепції національного виховання і професійної підготовки спеціалістів є розробка і впрвадження оригінальних педагогічних технологій, які відповідали б потребам розвитку особи, сприяли розкриттю її індивідуальних здібностей, готовності до вирішення складних життєвих проблем, поповненню складу інтелектуальної еліти суспільства.

         Необхідність володіння іноземною мовою випускниками технічних вузів стала очевидною вже багато років тому, але ж дискусія щодо методів викладання цієї дисципліни у немовному вузі не ослабає. Методика викладання іноземних мов у вищій технічній школі завжди дуже чутливо реагувала на соціально- економічні та соціокультурні зміни у суспільстві. Кожен із відомих методів викладання іноземної мови свого часу вважався новаторським, але трансформації у суспільстві та прорив науково-технічної револоюції змінює соціальне замовлення щодо якості підготовки фахівців, і таким чином, змінює прийоми та методи підготовки випускників вищіх навчальних закладів.

         Одним з ключових положень Болонської декларації, зодля якої консолідується Європейське освітнє співтовариство є розширення мобільності та забезпечення працевлаштування випускників технічних вузів, знання й уміння яких повинні бути застосовані і практично використані. Відносно методів викладання іноземних мов це означає поступове усвідомлення викладачами та методистами переваг інтерактивних методик та технологій викладання, у яких закладено розвиваючий потенціал: здатність розвивати у студентів критичне мислення, збагачувати уяву та почуття, вдосконавлювати загальну культуру спілкування та соціальну поведінку загалом. Саме інтерактивні технології навчання іноземним мовам створюють необхідні передумови як для розвитку мовленнєвої компетенції студентів, так і для формування умінь приймати колективні та індивідуальні рішення з метою виховання активних громодян суспільства.

         Базовим принципом інтерактивного методу є принцип колективної взаємодії, згідно з яким досягнення студентами комунікативних цілей відбувається через соціально-інтерактивну діяльність: дискусії та обговорення, діалоги та рольові ігри, імітації, імпровізації та дебати. Така діяльність відповідає особистісно-зорієнтованому підходу до навчання, а також узгоджується з вимогами загальноєвропейських рекомендаціїй щодо гуманізації та демократизації навчального процесу. При її виконанні забезпечується позитивний вплив колективу на особистість кожного студента, формуються сприятливі взаємовідносини у навчальній групі.

З іншого боку, спільна соціально-інтерактивна діяльність дозволяє кожному студентові максимально проявити свої інтелектуальні та творчі здібності, заохочує самостіність та ініціатівнисть в ухваленні рішень. Отже, інтерактивна діяльність поєднує співробітництво мовленнєвих партнерів та керованість дій студентів з боку викладача, передбачає відмову від стандартних шляхів вирішення комунікативних завдань, забезпечує інтенсивну мовленнєву практику студентів у відносно вільній творчій атмосфепрі. Інтерактивність у навчанні можна пояснити як здатність до взаємодії, навчання у режимі бесіди, діалогу, полілогу,тобто активного спілкування. На нашу думку, інтерактивним може бути названий метод, завдяки якому той, хто навчається, є не лише учасником ( спостерігачем, слухачем), але саме активними творцем процесу навчання.

Надзвичайно важливою проблемою у навчанні іноземним мовам стає майстерність викладача-педагога. Творче відношення та новаторство педагога стають можливими лише за умовами усвідомлення їм себе не тільки викладачем -  носіїм певної інформації, а вченим-дослідником, для якого важливим є вміння не лише давати відповіді на запитання, а й ставитисамі запитання та спонукати студентів до самостіного пошуку відповіді.

         Практичний досвід показує, що використання в навчальному процесі інтерактивних технологій навчання допомагає їм досягти плавного переходу від набуття лексичних мовленнєвих умінь у процесі комунікації, збільшить діапазон термінологічної лексики за фахом, зробить процес навчання цікавим, пізнавальним, професійно-спрямованим та особистісно значущим. Інтерактивні технології навчання стимулюють когнітивні процеси та активізують мовний і мовленнєвий матеріал в іншомовному спілкуванні студентів, розвивають їхні творчі здібності і професійно орієнтовані вміння в наближених до реальних умов.

         Ми використовуємо різноманітні технології інтерактивної діяльності на практичних заняттях у Харківському державному технічному університеті будівництва та архітектури та Харківському національному політехнічному університеті, серед яких представлені: групова робота, рольові ігри, мозковий штурм, робота на розвиток припущення, робота на розвиток уяви, робота по методу „ажурної пилки” та інш. Одним з найбільш поширеним  на протязі багатьох років залишається метод проектів. Цей метод виник ще на початку ХХ ст., коли розум педагогів, філологів був напралений на те, щоб знайти способи, шляхи розвитку активного самостійного мислення людини, щоб навчити їх не лише запам ятовувати і відтворювати знання, а й вміти застосовувати їх на практиці.Для того, щоб сформувати комунікативну компетенцію поза мовного оточення недостатньо наситити практичне заняття умовно-комунікативними або комунікативними вправами, які дозволяють вирішувати комунікативні задачі. Важливо надати студентам можливість мислити, вирішувати які-небудь проблеми, які породжують думки. Основна ідея подібного підходу до навчання іноземній мові полягає в тому, щоб перенести акцент з різного виду вправ на активну розумову діяльність студентів, що вимагає для свого оформлення володіння певними мовними засобами. Ось чому ми звертаємося до методу проектів на етапі творчого вживання мовноно матеріалу.

При виборі інтерактивних методик навчання на старших курсах технічного вузу ми враховуємо той факт, що знання, отримані дорослою людиною, набувають цінності тоді, коли допомагають у вирішенні реальних життєвих і професійних проблем, сприяють особистісному самовизначенню та самореалізації людини. Працюючи із цією категорією студентів ми  вимушені враховувати індивідуальний мовний досвід студентів, їх вік, освітні та життєві потреби, індивідуальні особливості, тобто ті положення, які є основними андрагогічного підходу в навчанні іноземним мовам. Андрагогіка- це галузь педагогіки про навчання дорослих, метою якої є розвиток та актуалізація суб єктивного в людині під час їх навчання. Для дорослої людини вже важливо відчувати свою участь у навчальному процесі, звідси здається доречним дозволяти студентам приймати участь у побудові навчального процесу.

Як  свідчить практичний досвід роботи у технічному вузі, більшисть студентів чекають від практичних занять з іноземної мови можливості спілкуватися та висловлюватися на мові, яку вони вивчають. Ми вважаємо, що чим більше спілкуються та розмовляють студенти,тим краще організоване практичне заняття тому, що головна мета при вивченні іноземної мови – це здатність до спілкування цією мовою. На начальному етапі навчання ми вважаємо доцільним надати перевагу монологічним висловлюванням тих, хто навчається з поступовим переходом до дебатів та дискусій на старших курсах.

Досвід роботи  у технічному вузі показує, що на сучасному етапі  у вищій  технічній школі відбувається перехід до інтерактивних методик викладання  іноземної мови та йде активний пошук найбільш ефективних методів  за засобів їх впровадження.

 

 

                                            Література:

         1.Г.В. Барабанова  Когнітівно-комунікативна модель навчання    

          професійно орієнтованого читання іноземною мовою в немовному

          вузі/Іноземні мови N1,2004-С.29-31.

         2.John, Ann M.  Text, Role and Context: Developing Academic Literacies.-

         NY: Cambrige University Press, 1977.-171p.

         3.Полат Е.С. Метод проектов на уроке иностранного языка/ Иностранные 

         языки в школе.М,2000 N 2 c.25-26