Cукнов М.П.

Харківський національний університет радіоелектроніки, Україна

Педагогічні  умови контролю навчальної діяльності   студентів ВТНЗ у системі кредитно-модульного навчання

 

Одним з найважливіших засобів підвищення якості освіти, ефективного управління процесом підготовки фахівців в умовах вищої школи є контроль, оцінка та облік навчальної діяльності студентів.

Сьогодні в практику вищої школи активно впроваджується система кредитно-модульного навчання як відбиття потреб суспільства в підготовці висококваліфікованих фахівців, що відповідають європейським освітнім стандартам. Практичне застосування нової системи навчання привело до появи різноманітних схем її реалізації. Результати їх застосування виявились як позитивними, так і негативними, що зумовлюється зокрема недостатньою розробкою умов ефективності організації контролю навчальної діяльності студентів в новій системі навчання.

Аналіз психолого-педагогічної літератури, практики школи, особистого досвіду переконливо свідчить про те, що в процесі організації певної діяльності для її ефективності  необхідно виділяти певні умови реалізації даної сукупності процесів.

Незважаючи на те, що предметом великої кількості педагогічних досліджень виступають  педагогічні умови реалізації певних процесів, в сучасній науці існують певні розбіжності в тлумаченні самого поняття “педагогічна умова”. Тому вважаємо за доцільно визначити власне бачення сутності цього поняття.

У лексичному плані під поняттям “умова” розуміються “необхідні обставини, що сприяють чомусь; обставини, особливості реальної дійсності, при яких здійснюються зміни”. У довідковій філософській літературі “умова” розглядається як “філософська категорія, що висловлює відношення предмета до навколишніх явищ, без яких він існувати не може. Самий предмет виступає як щось зумовлене, а умова – як відносно зовнішня до предмета різноманітність об’єктивного світу. На відміну від причини, що породжує те чи інше явище або процес, безпосередня умова складає те середовище, обстановку, в якій останні виникають і розвиваються” [Философский энциклопедический словарь. – М.: Сов. Энциклопедия, 1989).

Під педагогічними умовами багато дослідників (В.Ледньов, В.Ляудіс, А.Найн та ін.) розуміють сукупність об’єктивних можливостей, обставин і заходів, які супроводжують освітній процес, що певним чином структуровані і спрямовані на досягнення мети.

Педагогічну умову можна визначити як обставину педагогічного процесу, яке виступає результатом цілеспрямованого відбору, конструювання і використання елементів змісту, методів (прийомів), а також організованих форм навчання для досягнення поставлених цілей (В.Андрєєв).

Узагальнюючи наведені визначення та виходячи з висунутого в дослідженні припущенні, під педагогічними умовами розуміємо сукупність обставин, засобів і заходів, котрі сприяють ефективності організації контролю навчальної діяльності студентів у процесі кредитно-модульного навчання.

Організація контролю навчальної діяльності студентів у процесі кредитно-модульного навчання вимагає дотримання певних вимог, які б сприяли активізації навчально-пізнавальної діяльності майбутніх фахівців, їхньої самостійності, ініціативності, професійного інтересу.

Діяльність викладачів і студентів у інноваційному середовищі, яким виступає сьогодні кредитно-модульна система навчання, передбачає певний період, протягом якого відбувається усвідомлення цілей навчання і освіти, організаційних принципів діяльності, приведення, з одного боку, професійних знань, умінь і навичок викладача, з іншого – загальнонавчальних  умінь і навичок студентів  у відповідність до нових умов функціонування. Таким чином, перехід до діяльності в новітній системи навчання і пов’язаною з нею принципово нової організації  контролю потребує певного адаптаційного періоду. Виходячи з цього, вихідною умовою ефективної організації контролю навчальної діяльності студентів нами визначено адаптацію суб’єктів педагогічного процесу до контрольно-оцінювальної  діяльності в умовах кредитно-модульної системи.

Перехід до кредитно-модульної системи  навчання актуалізують проблеми розробки і застосування засобів нових інформаційних (комп’ютерних) технологій  у процесі контролю, оскільки застосування таких засобів.

Значення використання засобів нових інформаційних технологій в умовах кредитно-модульної системи навчання зростає у зв’язку з особливостями останньої, адже в цьому випадку значно зростає питома вага самостійної роботи, що потребує активного індивідуально-орієнтованого включення студента в навчальний процес.

 Педагогічні чинники використання засобів комп’ютерної технології навчання зумовлені, передусім, спробою забезпечити сократівський підхід до навчання, який передбачає його активний характер. Критичним фактором підвищення ефективності будь-якого навчання виявляється і його індивідуалізація, забезпечити котру у великій групі майже неможливо. Комп’ютерна технологія навчання надає учням величезні можливості незалежного персоніфікованого навчання, але водночас потребує від студентів розумових і вольових зусиль, концентрації уваги, логічності, суворого мислення і розвиненої уяви. Сполучення всіх наведених вимог повинно сприяти розвитку таких цінних якостей особистості, як наполегливість і цілеспрямованість, творча активність і самостійність, відповідальність і працелюбність, дисципліна і критичне мислення.

Вивчення масової практики впровадження комп’ютерних технологій у навчальний процес, зокрема для контролю навчальної діяльності студентів, незважаючи на велику кількість наукових досліджень з цієї проблеми (В.Алдушонков, Л.Білоусова, І.Василевський, Б.Гершунський, О.Євдокимов, М.Жалдак, Г.Козлакова, О.Колгатін, Ч.Куписевич, Є.Машбіц, І.Підласий, С.Раков, С.Христочевський та багато інших), свідчить про відсутність належної ефективності такого впровадження. Однією з причин такого стану справ, на наш погляд, є недостатнє врахування типу і способів взаємодії викладача і студента при організації навчального процесу з використанням комп’ютерних технологій.

Тому ми припустили, що ефективність організації контролю підвищиться, якщо забезпечити продуктивну (творчу) взаємодію викладачів і студентів при використанні засобів комп’ютерних технологій.

Аналіз психолого-педагогічних досліджень з проблем організації педагогічного контролю та вивчення масової практики свідчать про те, що ефективність організації контролю навчальної діяльності студентів залежить не тільки від об’єктивних чинників, але й від суб’єктивних, зокрема від урахування індивідуальних особливостей студентів, тобто організація контролю навчальної діяльності студентів потребує  особистісно-орієнтованого підходу. Разом з цим, студентському віку, за даними сучасної психології вищої школи, притаманна суперечність між прагненням студента до самостійності у доборі знань і досить жорсткими формами і методами підготовки спеціаліста певного профілю.

 Це дозволило нам припустити, що ефективність контролю підвищиться, якщо забезпечити альтернативність його видів, форм і методів, яка сприятиме самовиявленню, самореалізації особистості, а також результативності самостійної роботи студентів, що вкрай важливо в умовах кредитно-модульного навчання.

Виділені педагогічні умови визначено як оптимальні.