Бузова Н.Г.

Бердянський державний педуніверситет

ДЕЯКІ ПРОЯВИ ПРИНЦИПУ ДЕТЕРМЕНІЗМУ У СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

 

         В суспільствознавчих науках сьогодні ще недостатньо уваги приділяється вивченню причинності різного роду негативів, які супроводжують перебудов чий процес в нашій Україні.

         Щоб яскравіше собі уявити особливості розвитку теорій процесів перебудови, треба врахувати зростаючий загал засобів дослідження та їх  співвідношення з тим, що супроводжує перебудову держави.

         Мабуть, недостатньо вивчити емпіричні дані соціального процесу, але і зв’язок теорії з практикою. Щоб запобігти подальшому розходженню теорії з практикою, на наш погляд, необхідно мати на увазі ті обставини, що закони розвитку суспільства разом з законами та діалектичними принципами  можуть виступати елементами більших теоретичних систем, які вивчають розвиток та зміни цивілізації в цілому.

         В такому разі виявляються певні особливості взаємовідносин між законами суспільства та емпіричними даними: рівнем пізнання, з однієї  сторони, та законом, загальною теорією з другої.

         Таким чином, це необхідно з’ясувати насамперед для того, щоб визначитися, в якому напрямку розвивається наше суспільство, якого рівня ми досягли за часів перебудови, що ще потрібно відкоригувати, щоб уникнути початкових помилок, які супроводжували реформування країни протягом останніх чотирнадцять років. Ця можливість існує через аналіз процесів, які відбуваються як в економічній, так і духовній сферах сучасного суспільства, нашого буття.

         Крім цього, ми повинні враховувати, що саме принцип детермінізму

 при  їх аналізі може дати найбільш достовірне бачення як досягнень, так і недоліків, що супроводжують життя сучасного суспільства. Ми розуміємо, що спад виробництва, який  стався з переходом до нових виробничих відносин, народжує ряд проблем, які  не можливо вирішити за короткий термін. Це дуже ускладнює як життя простих людей, так і самі власні відношення.

         Наприклад, причиною такого явища є багаторазова зміна виконавчої влади. При президентові Л.Д. Кучмі змінювався дев’ять разів склад Кабінету Міністрів, уже третій – при В.А. Ющенку. Все це дуже негативно впливає на соціальне буття  пересічних громадян та суспільства в цілому. Значну роль у політичному процесі відіграють не завжди науково обґрунтовані постанови керівництва.      Саме це найбільшою мірою створює  більшість проблем в сфері економічного життя. Зрозуміло, що в духовної сфері  це віддзеркалюється в не меншій мірі. 

                                                                                                                       2.

         Щоденно сучасне суспільство  зустрічається з наростаючими криміногенними проблемами,  падінням рівня культури, моралі. Тож вчені мають складне завдання – знайти не тільки головні детермінанти цих явищ і розробити ті рекомендації, які б дали можливість усунути ці причини.

         Як свідчить аналіз деяких соціологічних досліджень сучасних аналітиків ( дивись В.Е. Пилипенко : „Людина в ринковому суспільстві”... Київ 2005 рік),  вчені надто мало приділяють уваги вирішенню проблем виживання людини в умовах нестабільності економіки та політики. Теоретичні висновки схильні до таких абстракцій, які ще не скоро зможуть бути конкретизовані.

         Це не дає можливості швидко впровадити їх на практиці. Тож така теорія не має успіху, бо саме вона відірвана від конкретних проблем життя  суспільства. Ми розуміємо, що існує історичний зв’язок, який детермінує  все, що відбувається в житті людей, але це не дає права вченим уникати теоретичного вивчення цих питань, бо тільки вчені – суспільствознавці, котрі озброєні глибокими теоретичними знаннями розуміють, що відбувається у світі, у нашій країні, куди ми йдемо, що нас чекає в майбутньому.

         Отже суспільствознавці повинні  нашим політикам, владі  роз’яснити закони які детермінують соціально-економічний шлях розвитку суспільства. Абстрактно – теоретичні концепції вчених соціологів та політологів до цього часу не дають можливостей передбачити наслідки необачних реформ у суспільстві.

         Детермінізм у суспільстві на конкретно-історичному аналізі етапів розвитку  людства дає можливість не повторювати помилок  при змінах характеру виробничих відносин, а йти далі,  аби без потрясінь вирішувати   питання, які виникають при змінах суспільних відносин. Науковцям треба посилити теоретичні пояснення причин та наслідків, що впливають на різке зниження рівня продуктивних сил.

         Якщо припустити, що наше суспільство розвивається як елемент цілого (людства), то сукупність негативних процесів, що відбуваються в світі,  також впливають на стан нашого суспільства. Принцип детермінізму розкриває сукупність взаємозв’язку між цілим і частиною, де розвиток і реформи України є часткою глобалізації, до якої сьогодні вступило усе

людство. Тут взаємодія цілого і частини така, що визначає динаміку росту чи спаду виробництва, росту чи стабільності напруженості в суспільстві, зростання чи падіння рівня життя людей.

Зі сказаного можемо зробити висновок, що розуміння причин як зв’язка між взаємодіючим цілим і частиною, котрі під впливом характеру цілого теж змінюються.

  Виходячи з універсалізму  їх взаємодії ми отримаємо дві точки зору   на причинність. Перша розкриє нам необхідність зв’язку  між взаємодіючими системами (глобалізацією та реформами в Україні), друга точка зору розкриє взаємозв’язок між змінами, що відбулися всередині цих систем. Це можливо пояснити таким чином, що вихід України на світовий ринок, поки що

 

                                                                                                                    3.                                                                                            

незначний. Наша держава сьогодні ще являє собою сировинне джерело яке дає можливість багатьом державам світу вирішувати свої економічні проблеми. Так Туреччина,  використовуючи нашу сировину, досягла майже семи відсотків зростання річних показників валового продукту, зростання економічного рівня, найвищого за всі часи. У той час, як в Україні відбувається з кожним роком (відносно 1991) падіння не тільки кількості виробничої продукції, але  й рівня і якості життя людей.

В свій час В.І.Ленін звернув увагу на те, що „...Людське поняття причин і наслідків завжди декілька спрощує об’єктивний зв’язок природи і суспільства і лише близько відображає їх абсолютно, ізолюючі ті чи інші сторони єдиного світового процесу” ( В.И.Ленін ПЗТ т.18 с.160). Для пояснення реальних процесів, що  відбуваються в суспільстві необхідно уявити причини взаємодії сторін, тенденцій в нашій країні з іншими  пов’язаними змінами, що відбуваються в світових відносинах: економічні кризи, соціальні потрясіння, що впливають на економічні негаразди , скачки цін на паливо-мастильні матеріали, енергоносії, ціни на продукти і товари.

Зв’язок між цілим і частиною підтверджується тим, що ціла низка держав  все більше стають залежними від   світових цін і через запозичені  кредити, які вони щороку повинні повертати з процентами.

Детермінізм світових процесів  обумовлює не тільки коливання цін і рівень життя  людей, зниження народжуваності дітей та зростання смертності тощо. Аналізуючи всі ці процеси і зв’язки, ми розуміємо, що не енергетична криза є першопричиною всіх негараздів, а те що панують капіталістичні  виробничі відносини, які впливають на цінову політику як світового, так і внутрішнього ринку, де складається монополія на перепродаж нафти і газу, яку закуповують посередники та отримують високі прибутки. Можна було б уточнити, що будь -  яка детермінанта для окремих відносин є умовою, а всі умови й для інших відносин можуть бути причинами. В нашому суспільстві, де відбуваються зміни одного типу виробничих відносин на інші, необхідно розмежувати причини й умови. Тобто причини – це характер виробничих відносин як активний фактор що впливає на наслідки, як результат. Умови тут характеризуються відносно пасивним характером, залежним від впливу на показники які викликає причина. Виявлення детермінант гальмування соціального розвитку в умовах реформування потребує не тільки усунення причин, але й зміни умов для розвитку суспільного буття.

Деякі вчені розглядаючи проблеми детермінізму в суспільстві, пропонують аналізувати це як суму позитивних чи негативних умов суспільства, взятих разом, всю сукупність випадковостей. Які незмінно тягнуть за собою наслідки позитивного чи негативного характеру. Такий підхід до розгляду детермінізму у суспільстві ігнорує розбіжність між активною і пасивною сторонами.