К.ю.н. Ковальська В.В.

Харківський національний університет внутрішніх справ

Контроль за діяльністю міліції

 

Захист прав і свобод людини і громадянина, забезпечення законності, правопорядку, громадської безпеки, що проголошені Конституцією України[11], вимагають ефективної діяльності всіх державних органів влади, зокрема правоохоронних.  

Суспільство сучасної України в першу чергу бажає, щоб правоохоронні органи країни, зокрема міліція, були сильними і ефективними для підтримки громадського порядку і попередження злочинності. Паралельно, воно вимагає, щоб влада міліції була підконтрольна з тим, щоб незаконно не обмежувати свободу індивідуума. Метою даної роботи є перегляд видів контролю за діяльністю міліції, та внесення пропозицій щодо змін до діючого механізму контролю, оскільки існуюча система має ряд організаційно-правових недоліків.

На думку вчених, які займалися вивченням цієї тематики, Атаманчука Г.В., Бандурки О.М., Кочерина Е.А., Новикова А. В., Слотюк А.А. та інші [1-10], проблема полягає в малодослідженій фундаментальній науковій теорії контролю, яка б враховувала закономірності розвитку України і системи контролюючих органів, недостатній координації діяльності багаточисельних суб’єктів контролю, наявність дублювання в їх роботі, відсутність чіткого розмежування повноважень між контролюючими органами, а також детального адміністративно-правового регулювання їх діяльності. В країні не існує ефективної загальнодержавної системи контролю, орієнтованої на сучасні демократичні завдання[1с.3].

Під контролем будемо розуміти перевірку, а також нагляд з ціллю перевірки[5с.268].

Основною ціллю контролю є виявлення недоліків і відхилень, що призводять до негативних наслідків. В діяльності міліцій ефективний контроль дозволяє вчасно виявити негативні явища та процеси, попередити їх та спрогнозувати розвиток ситуації в майбутньому з урахуванням інформаційних і матеріально-технічних ресурсів.

Особливого значення набуває законодавче регламентування діяльності міліції. З цієї точки  зору можна вважати,  що право є регламентуючим елементом контролю.

Право є нормою, що встановлю те, як повинна діяти міліція, виконуючи завдання, поставлені державою. В зв’язку з цим постала необхідність в розробці та прийнятті закону України “Про державний контроль”, який би закріпив основні завдання форми та методи контролю і тим самим спряв би створенню механізму забезпечення ефективного контролю.

Контроль за правоохоронною діяльністю визначає проблему в управлінні, призводить до більш суттєвих проблем, що стосуються створення в суспільстві механізмів соціального контролю, а також визначенню ролі, яку відіграють в міліції внутрішні неформальні процеси, наявність яких може призвести  до значного обмеження об’єму інституційних механізмів контролю.

Основним типом неформального контролю є самодисципліна міліції. Високий рівень самодисципліни пов’язаний із мотивацією прийому на роботу.

Іншим видом неформального контролю є міжособистий контроль, проводиться при роботі в групі міліціонерів, які надають великого значення думці своїх колег.

Наявність профспілок в міліції також підкреслюють важливість взаємоконтролю, так як основним завданням цього об’єднання є захист своїх членів, а також ця організація здійснює внутрішнє регулювання діяльності та підконтрольність своїх членів.

Наряду з внутрішнім неформальним контролем проходить внутрішній офіційний контроль, який представлений керівниками та штабами.

Завданням зовнішнього контролю є обмеження автономії міліції. Проводиться президентом, парламентом, урядом, судами. На нашу думку, потрібно розробити діючий механізм обміну отриманих результатів перевірок між контролюючими органами.

В цілях підвищення ефективності необхідно визначити методику здійснення контролю за діяльністю міліції, розробити єдині стандарти, організаційні етапи та загальні правила проведення контролю[3с.24].

Наступним видом контролю – є контроль соціальний, здійснюється населенням. На цьому ж рівні проводиться контроль Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, основним завданням якого є  захист населення від зловживань повноважень різними державними органами, в тому числі і правоохоронними. Контролювати міліцію можуть також, державні органи до компетенції яких входить контроль виконання державного бюджету, та нагляд за фінансово-господарською діяльністю.

Взаємодія міліції із засобами масової інформації потребує особливої уваги. ЗМІ в демократичних країнах розглядають себе як “четверту владу”, що наділена право інформувати громадян, формувати суспільну думку, і таким чином захищати їх права і свободи від неправомірних дій влади, в тому числі і міліції. Проводячи паралель відмітимо, що не дивлячись на різні цілі міліція і преса схожі, оскільки суть їх діяльності є пошук інформації і взаємодія з населенням.

Підводячи підсумок можна сказати, що вирішення питання щодо єдиного державного контролю є важливим завданням країни[2с.14]. Адже, однією із функцій управління є контроль[4с.21], який повинен бути плановим, доцільним, систематичним та об’єктивним. Діючий і своєчасний контроль є важливим механізмом підвищення ефективності державної влади.

 

 

 

Список літератури: 1. Контроль:    эффективность,    поиск,    перспективы. Е. Лисов. / Информационный бюллетень «Президентский контроль». - М., 1999. - №1. 2.Необходима   системность. Белоколодов Н. / Информационный бюллетень «Президентский контроль». - М., 1997. №4. 3..Финансовый контроль: проблемы и их решение. Слотюк А. А. - М, «Каталог», 2002. 4.Адміністративна діяльність міліції Підручник / За заг. ред. О.М.Бандурки. - Харків: Ун-т внутр. справ, 2004. 5. Словарь русского языка. Ожегов С.И. - 18-е изд. - М., 1972. 6.Теорія та практика управління в органах внутрішніх справ України. Монографія О.М.Бандурки. - Харків: Ун-т внутр. справ, 2005. 7.Государственное управление (организационно-функциональные вопросы). Учебное пособие. Атаманчук   Г.В. - М., 2000.  8.Контролирующие органы и организации России. Учебник. / Под редакцией А.П. Гуляева. - М.: МАЭП - 2000.  9.Основы государственного и управленческого контроля. - Кочерин Е.А. - М.: Информационно-издательский дом «Филинъ», 2000.10. Социальный    контроль    в   условиях    трансформации

российского общества. Новиков А. В. - М.: Наука, 1999. 11.Конституція України від 28 червня 1996 р. // ВВР України, 1996, № 30, Ст. 141. 13. www.rada.gov.ua.