Зелінська І.М., Яцишин О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Мотивація і бізнес

Серед різноманітних наслідків розвитку нашого суспільства особливої уваги заслуговують явища соціально-психологічного характеру. Це, в першу чергу, зміни, що виникають у самій людині, її життєдіяльності, поведінці, психічних станах, взаємовідносинах з іншими людьми, навколишнім середовищем і т.д. Такий процес є взаємообумовленим: не тільки зміни у суспільстві впливають на людину, її психіку, але й остання активно позначається на ефективності соціально-економічної діяльності та в цілому на розвитку суспільства.

Активність представників відносно нової для України соціальної групи – підприємців і бізнесменів – виявляє все більший вплив на економічне й політичне життя країни. Ділова діяльність, як і будь-яка інша, є завжди мотивованою. При цьому мотив отримання прибутку виявляється основною спонукою активності у бізнесі. Є підстави вважати, що економічна нестабільність в країні слугує своєрідним каталізатором, що підсилює силу цього потужного мотивуючого фактора, а також зумовлює вибір кар’єри підприємця.

Визнаючи вирішальну роль фінансового мотиву в ініціації та регуляції ділової діяльності, зазначимо, що її зміст сприяє формуванню інших важливих спонук, адже значною мірою сприяє реалізації потреб особистості в свободі і незалежності, формує впевненість у власних силах, дозволяє реалізувати свїй творчий потенціал.

Мотивація менеджера, співробітника, покупця є видовими поняттями щодо категорії “мотивація людини”. Вона складає важливу частину мотиваційної сфери індивіда – ту, яка формується на певному етапі життя і пов’язана з певним місцем у системі суспільних стосунків. Головне, що відрізняє один вид мотивації від іншого, полягає в різниці соціальної ситуації розвитку, у якій вона формується.

Мотивацію визнають незамінним зв’язуючим елементом, що підтримує цілісність всієї організації та її окремих підрозділів. Безперечно, вона стає вирішальним компонентом досягнення успіху в бізнесі [3].

Д.МакКлелланд вважав, що мотивація досягнення підприємців є необхідною проміжною змінною яка стимулює економічний розвиток будь-якої держави. Тобто, на його думку, для інтенсифікації економічного розвитку тієї чи іншої галузі промисловості або країні в цілому недостатньо створити сукупність сприятливих об’єктивних економічних умов. Досить важливу роль відіграє “людський фактор”. За інших рівних умов вищих економічних успіхів досягають ті підприємства (галузі, країни), на чолі яких опиняються люди з високою мотивацією досягнення. Ці ідеї дістали підтвердження в курсах мотиваційного тренінгу, які проводилися в багатьох країнах третього світу [4, 5], а також отримали подальший розвиток у сучасних тренінгових програмах [2].

Однак, поряд із мотивацією керівника, важливого значення набуває рівень розвитку мотиваційної сфери кожного працівника підприємства, його спрямованості на досягнення спільної мети в бізнесі. Таким чином, важливою функцією менеджера компанії є робота з персоналом, яка передбачає визначення структури мотивації співробітників з метою добору стратегій керівництва, що забезпечать розкриття потенційних можливостей кожного.

Кожен керівник, природно, має власне бачення того, чому люди працюють. Подібні уявлення впливають не тільки на діяльність керівника, але й на роботу його співробітників. У розмаїтті підходів щодо реалізації мотиваційного менеджменту в діловій діяльності можна виділити важливу практичну пораду: з точки зору менеджера досить корисно є поставити себе на місце підлеглого і спробувати оцінити його сприйняття зовнішнього оточення, в тому числі відображення ситуації на фірмі. Зайнявши таку позицію, керівник стає в змозі створити виваження стратегію розвитку мотивації.

Наприклад, на людину впливає її особисте сприйняття менеджера. Як у такому випадку сприймаються відносини між керівником і підлеглим – доброзичливі й відкриті, де співробітник відчуває підтримку менеджера; чи нейтральні, пронизані байдужістю; або ж відверто недружні?  

Окрема особа зазнає впливу й інших зовнішніх факторів. Безпосереднє оточення в межах організації з його специфічними правилами і регуляторами, компенсаторною системою, можливостями для досягнення кар’єри і соціальним кліматом справляє тиск на мотивуючі фактори, спрямовані менеджером на конкретного працівника. Окрім того, такі аспекти зовнішнього середовища, як сім’я та друзі також залишають відбиток на індивідуальних сподіваннях і запитах особи.

Іншим аспектом підприємницької діяльності є мотивація споживачів. Успішна підприємницька діяльність вимагає врахування попиту населення на ту чи іншу продукцію. Відповідно, робота кожного менеджера по суті полягає у визначенні інтересів, мотиваційних установок і мотивів споживача, його бажань, а також у задоволенні цих бажань і формуванні нових. При цьому важливим бачиться врахування змістово-динамічних характеристик мотивів і їхньої класифікації: утилітарні потреби, естетичні потреби, потреби престижу, а також мотив традиції [1].

 

Література:

1.       Ильин Е.П. Мотивация и мотивы. – СПб.: Питер, 2000. – 512 с.

2.       Сидоренко Е.В. Мотивационный тренинг. – СПб.: Речь, 2000. – 234 с.

3.       Introduction to Management: A Career Perspective. Elmer H. Burack, Nicholas J. Mathys.  John Wiley & Sons, Inc., New York, 1983. – 843 p.

4.       McClelland D.C. What is the effect of achievement motivation training in the schools? – Teachers College Record, 1972. – V. 74 (2). – P. 129-145.

5.       McClelland D.C., Winter D.G. Motivating Economic Achievement. N.Y. – London: The Free Press, 1969. – 375 p.