Кашубіна С.О.

Донбаський державний технічний університет

ВПЛИВ ПОДАТКОВОЇ ПОЛІТИКИ ДЕРЖАВИ

НА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ

 

В умовах переходу України до ринкової системи господарювання перед державою виникла потреба побудови гнучкої податкової системи. Ця система повинна сприяти виконанню державою своїх функцій, а також не повинна перешкоджати формуванню та нарощуванню фінансового капіталу підприємств.

Для того щоб податкова політика сприяла формуванню фінансового капіталу підприємства, необхідна така податкова система, в якій можна було б оптимізувати дію основних функцій податків – фіскальну, розподільну, регулювальну, стимулюючу та соціальну [1, 117].

Податкова політика держави зараз знаходиться в процесі удосконалення. Однак за будь-яких умов податкова система має бути стабільною. Платники податків повинні заздалегідь знати за що, скільки і коли вони мають платити та які будуть наслідки невиконання або неналежного виконання своїх обов’язків [2, 40].

Високі податки та надмірний податковий тиск на платників податків впливає на виробництво, інвестування та приводить підприємців "в тінь". У такий спосіб підприємства намагаються уникнути не лише надмірно високих податків, а й  адміністративного насильства.

У даній ситуації податки не в змозі забезпечити необхідними коштами бюджет і деструктивно впливають на соціально-економічний розвиток країни.

Досліджуючи рівень податкового навантаження і його вплив на динаміку ділової активності та розвиток виробництва, І.В. Горобінська пропонує шляхи комплексного зниження податкового навантаження на фонд оплати парці до 15-20%. Розв’язання цієї проблеми на її думку можливо у два етапи: запровадження єдиного соціального збору за зразком російського – на першому, та поступове, відповідно до розрахованого на багато років графіку, скорочення ставок відповідно до розвитку накопичувального сегмента пенсійної системи – на другому [3, 30].  

Дослідники, які розглядали вплив податкової політики на формування цін підприємств, дійшли висновку, що на ціну найбільший вплив справляє  податок на додану вартість. Його частка у ціні товару залежить тільки від ставки цього податку і залишається незмінною за будь-яких обставин. «Розглядаючи податки у складі цін товарів, необхідно враховувати, що зі зростанням прибутку частка інших податків, які входять до собівартості, та соціальних податків зменшуються, а частка податку на прибуток зростає» [4, 79].

Чинна на сьогодні система оподаткування суб’єктів малого бізнесу є занадто складною та заплутаною, оскільки передбачає шість різних режимів оподаткування – фіксований податок, єдиний податок, торговий патент, податок на прибуток підприємств та прибутковий податок з громадян, податок на промисел та ринковий збір. Якщо враховувати досвід різних країн, які вже намагалися застосовувати спрощені системи оподаткування у вигляді єдиного податку або фіксованої суми, можна зробити висновок, що спрощена система оподаткування повинна бути у вигляді єдиного податку, переваги якого доведено на практиці.

Першочерговим завданням удосконалення податкової системи, на мій погляд, має стати перегляд чинних податкових пільг. Сьогодні ми можемо побачити, що податкові пільги  надаються тим підприємствам, у яких гірші показники діяльності. Але така тенденція приводить лише до гальмування ініціативи сумлінних платників податків, скорочення інноваційного оновлення промисловості, невиправданого зменшення бюджетних надходжень. Податкові пільги повинні надаватися підприємствам, які виконують вимоги держави, тобто які впроваджують інновації, реалізують продукцію на експорт, мають кращі показники ефективності господарювання.

Також серед податкового стимулювання доцільно виділити зниження ставок оподаткування,   що   приводить   до   зниження   ціни   продукції та збільшення сукупного попиту.

 Можна зробити висновок, що податки повинні виконувати стимулювальну функцію. Податки мають стимулювати інвестування, зокрема іноземне. Кількість податків і зборів слід скорочувати, особливо це стосується тих стягнень які не можна обґрунтувати з економічного погляду та які є незначними у структурі бюджетних надходжень. У нашій країні найістотнішими податками, з погляду бюджетних надходжень, є податок на прибуток підприємств, податок на додану вартість, податки у фонд оплати праці, податки на особисті доходи та акцизний збір. Саме ці податки повинні бути основними у системі оподаткування.

Існуючу податкову систему необхідно удосконалити в напрямку скорочення кількості законодавчих актів, суттєво зменшити кількість загальнодержавних та місцевих податків та зборів. При формуванні податкової політики потрібно знайти оптимальне поєднання стабільності й гнучкості податкової політики [2, 43].

Отже, податкова політика держави справляє значний вплив на діяльність підприємств через механізми існуючих ставок оподаткування, зокрема податку на додану вартість, застосування податкових пільг. Необхідне скорочення кількості податків і зборів та наближення до створення спрощеної системи оподаткування у вигляді єдиного податку, зменшення кількості законодавчих актів.

 

 

Література:

1.     Воробйов Ю.М. Податкова політика держави та її вплив на формування фінансового капіталу підприємств  //  Фінанси України. – 2000. – № 9. – С. 115-120.

2.     Замасло О.Т. Вплив податкової політики держави на фінансову діяльність підприємств // Фінанси України. – 2002. ­– №7. – С. 39-43.

3.     Горобінська І.В. Аналіз податкового навантаження та його вплив на динаміку ділової активності // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – №10 (40). – С. 26-32.

4.     Мацелюх Н.П. Вплив податкових чинників на формування цін // Фінанси України. – 2003.  – №2. – С. 77-80.