Антонова Г.М., Гришко Н.В.

Донбаський державний технічний університет

ВПРОВАДЖЕННЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ НА ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

 

 Перехід України до ринкових відносин у сфері економіки вимагає адекватного інформаційного забезпечення  для прийняття управлінських рішень. В сучасному етапі економічного розвитку традиційний бухгалтерський облік вже не задовольняє ускладнені потреби стратегічного управління підприємством. Зрештою виник новий напрям діяльності облікових працівників – управлінський обік, що поєднає рахівництво, калькулювання, прогнозування, аналіз та інші економіко-математичні методи, де бухгалтер виступає повноправним членом управлінської команди. Головним завданням управлінського обліку є формування та надання необхідної інформації для прийняття оптимальних рішень, тому все більше зростає інтерес бухгалтерів, менеджерів до нього, можливостей застосування на підприємствах. Але на сьогодні існують чинники, які стримують широке впровадження даного виду  обліку в практику українських підприємств. Тому метою  нашого дослідження є  визначення ролі управлінського обліку та проблем його впровадження в обліковий процес підприємства.

Професор З. Гуцайлюк умовно поділяє дослідження проблем визначення суті, ролі управлінського обліку на 2 етапи. На першому з них, вивчаються можливості його органічного входження в існуючу систему обліку і звітності, а на другому – власне критичний аналіз суті управлінського обліку [ 1 ].

 Тривалі дискусії чітко визначили позиції окремих вчених: управлінського обліку як такого не існує, оскільки така міфічна система не може бути побудована, вона не життєздатна в основі, концептуально помилкова (О. Бородкін); управлінський облік є самостійною інформаційною системою, основне завдання якої пов’язано з формуванням даних для прийняття управлінських рішень (В. Івашкевич,  Л. Нападовська); управлінський облік слід називати первинним, оскільки він ґрунтується на первинних документах і звітах матеріально відповідальних осіб (В. Ластовецький) [ 1 ].

У липні 1999 р. було прийнято Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», в якому наведено визначення внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та право кожного підприємства самостійно розробляти «системи і форми управлінського обліку, звітності і контролю господарських операцій». Згідно із зазначеним Законом, внутрішньогосподарський (управлінський) облік – це система обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством [ 2 ].

Управлінський облік, як система в його теперішньому вигляді, з’явився в кінці 40 – на початку 50-х років XX ст. Але З. Гуцайлюк вважає, що «...на сьогодні ані теоретично, ані практично не існує цілісної системи управлінського обліку як окремої інформаційної системи» [ 1 ].

В наш час актуальною проблемою забезпечення  ефективної роботи й конкурентоспроможності підприємств є перебудова всієї системи обліку, тобто переорієнтація на зовнішніх і внутрішніх користувачів інформації. Управлінський облік суттєво відрізняється від традиційного бухгалтерського обліку, зорієнтованого на складання фінансової звітності.

Отже, виникла потреба у створенні інформаційної інфраструктури, яка б задовольняла потреби не тільки зовнішніх, а й внутрішніх користувачів. Система обліку має характеризувати результати діяльності підприємства за минулий період і забезпечувати інформацією систему управління  на всіх рівнях для прийняття стратегічних рішень, що пов’язані з майбутнім періодом. Методи досягнення цих цілей різні, що й зумовило необхідність створення системи управлінського обліку.

Зміни в організації, техніці й технології виробництва сприяють збільшенню альтернатив вирішень й зростанню ціни невірно прийнятого управлінського рішення. Тому для ефективного управління сучасних проблем необхідно створювати систему управлінського обліку, в якій спеціаліст може обирати форми, методи, прийоми аналізу й контролю.

Управлінський облік надає інформацію для:

-         визначення стратегії та планування майбутніх операцій організації;

-         контролювання її поточної діяльності;

-         оптимізації використання ресурсів;

-         оцінка ефективності діяльності;

-    зниження рівня суб’єктивності в процесі прийняття рішень [ 3 ].

Тобто головною метою управлінського обліку є допомога керівництву у досягненні стратегічної мети підприємства.

Слід також виявити чинники, які стримують широке впровадження управлінського обліку в практику вітчизняних підприємств.

По-перше, відсутні методичні рекомендації, які б були робочим посібником на підприємствах при розробці внутрішніх інструкцій.

По-друге, залишилося невирішеним питання, хто має виконувати роботу з управлінського обліку. Так, деякі вчені вказують на те, що «Законом до функції бухгалтерії не включені ні розробка планів, ні виконання робіт щодо збирання, обробки даних та аналізу господарської діяльності» [ 4 ].

По-третє, відсутнє чітке визначення складових цього обліку.                        Л. Нападовська надає порівняльну таблицю основних елементів методу управлінського обліку: планування і контроль, бухгалтерський облік, економічний аналіз, прийняття управлінських рішень [ 5 ].

На рисунку 1 відображено точка зору М. Пушкаря щодо складових частин управлінського обліку.

1. Планування і контроль

 

2. Бухгалтерський облік

 
 


       точка критичного обсягу виробництва    стандарт-кост

                                                                         облік за центрами витрат

3. Прийняття управлінських рішень

 
                                                          прийняття рішень в умовах невизначеності

                                                          ціноутворення

                                                          прийняття альтернативних рішень

                                                 

Рисунок 1 – Складові елементи управлінського обліку  (М. Пушкарь)

Так, розглянемо на схемі, які основні елементи включає до складових управлінського обліку А. Яругова (рис 2).

 

 


кошторис витрат діяльності                      стандарт-кост

кошторис накладних витрат                     директ-кост

кошторис центрів відповідальності         облік за центрами відповідальності

точка критичного обсягу виробництва    калькулювання за операціями

планування та нормування витрат           нормативне і фактичне                                                                                            

                                                                     калькулювання

4. Прийняття управлінських рішень

 

3. Економічний аналіз

 
                                                                  

 

 

 


        імітаційне моделювання                          лінійне програмування і       

        лінійне програмування                            імітаційне  моделювання

        аналіз відхилень від стандартних            ціноутворення

        витрат виробництва                                прийняття альтернативних рішень

        функціонально-вартісний аналіз

        метод сегментного аналізу

        аналіз порогу рентабельності

 

Рисунок 2 – Складові елементи управлінського обліку  (Яругова)

 

По-четверте, ще одним із стримуючих чинників є відсутність необхідних знань у менеджерів різних ланок.

Таким чином, відокремимо заходи щодо розвитку управлінського обліку на вітчизняних підприємствах:

1) розробка  методичних рекомендацій з управлінського обліку в промисловості з врахуванням особливостей галузей;

2)  внесення доповнення до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» і включення  планування та економічного аналізу собівартості продукції як основних функцій управлінського обліку;

3) чітке визначення основних складових управлінського обліку;

4) підвищення рівня знань менеджерів різних ланок: проведення семінарів, навчальних курсів.

Отже, система управлінського обліку виступає як важливий інструмент ефективної діяльності підприємства, покликаний забезпечити координацію, взаємодію та погодженість окремих елементів управління для досягнення стратегічних цілей управління [ 6 ].

Сучасний управлінський облік забезпечує потреби не тільки виробництва, а й маркетингу, управління дослідженнями  та інших функцій бізнесу. Він розробляє методи здобування інформації про вирішальні чинники успіху: витрати, час, якість тощо.

Облік, як частина загальної інформаційної системи підприємства, повинен розвиватися, що зменшує помилки в процесі прийняття управлінських рішень і підвищує ефективність роботи підприємства.

Таким чином, дослідження проблем розвитку управлінського обліку актуальні на сьогодні і потребують подальшого розгляду фахівцями, науковими діячами.

 

ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ

1.                       Гуцайлюк З. Ще раз про місце і роль управлінського обліку в інформаційній системі господарюючих суб’єктів // Бухгалтерський облік. – 2004. - № 11. – с. 45-49.

2.                       Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-XIV (зі змінами та доповненнями).

3.                       С.Ф. Голов. Управлінський облік. Підручник. – 2-ге вид. – К.: Лібра, 2004. – 704 с.

4.                       Белоусова І. Проблеми впровадження управлінського обліку на підприємствах // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - № 5. – с. 30-34.

5.                       Нападовська Л. Методологічні засади управлінського обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - № 4. – с. 26-30.

6.                        Нападовська Л.В. Управлінський облік: Підручник для студ. вищ. навч. закл. – К.: Книга, 2004. – 544 с.