Божок А.М., Волинкін М.П., Венгер М.А.       Секція Сільське господарство

                                                                                               підсекціяМеханізація сільського      

                                                                                                господарства

 

Сушарка з використанням теплових відходів цегельних підприємств

Подільський державний аграрно – технічний університет

Сушарка призначена для сушки фруктів, ягід, овочів, плодів, лікарських рослин та інших продуктів сільського і лісного господарства в умовах промислового виробництва. Робота сучасних сушарок безперервної дії пов’язана з використанням значної кількості дефіцитного різних видів органічного палива, що знижує їх ефективність і збільшує вартість висушуваних продуктів [1]. Тому залучення теплових відходів промислових підприємств для здійснення технологічного процесу сушки в теперішній час є важливим і актуальним.

Пропонується принципово нова (патент України №30161) сушарка, в якій використовується теплова енергія теплових відходів широко розповсюджених цегельних підприємств. Основним елементом сушарки є сушильна камера, що містить витяжний ковпак 4,установлений, наприклад, на одному із огороджень 23 генератора теплової енергії – печі 22. На вході у сушильну камеру з кожного боку ковпака 4 установлені припливні пневмолінії 1, 18 з шиберами 2, 17 для регулювання кількості повітря, що надходить в камеру, утворюючи сушильний агент, який далі з неї видаляється. Для цього у перехресній площині ковпака 22, розміщений під прямим кутом до площини припливних пневмоліній, установлені крайні 6, 12 і середня 8 витяжні пневмолінії. Виходи цих пневмоліній сполучені із спільною пневмолінією 9 з витяжним вентилятором 11 і регулювальним шибером 10 кількості відпрацьованого сушильного агента. Рівномірна подача повітря, утворення і витяжка сушильного агента із всього об’єму сушильної камери забезпечується розрахунковими площами живого перерізу припливних 1 ,18 і витяжних 6,12,8 пневмоліній, і регулюється розміщеними у них шиберами 2,17,10.

Усередині сушильної камери по всій ширині вздовж огородження 23 установлений конвеєр у вигляді горизонтальних послідовно розміщений 3,15 і нахилених до них окремих секцій 5,7,14 замкнених транспортерів, виконаних із перфорованої стрічки із захватами 16 висушуваного матеріалу 13, якими останній переміщується із однієї секції конвеєра на іншу вздовж всієї сушильної камери.

22     21

Рис.1. Схема сушарки з використанням теплових відходів цегельних підприємств.

 

Завантажування сушильної камери сировим матеріалом здійснюється із, установленого по всій ширині її конвеєра, завантажувального бункера 24, транспортером 25, а розвантажування висушеного матеріалу із сушильної камери – транспортером 19 у бункер готової продукції 20.

Рух сушильного агента і висушуваного матеріалу в сушильній камері відбувається за комбінованою схемою.

Для входу обслуговуючого персоналу в сушильну камеру при необхідності виконання монтажно – демонтажних робіт, здійснення контролю за станом обладнання і протікання технологічного процесу, а також для виходу із сушильної камери у ковпаку 4 передбачені дверці 21.

Працює сушарка таким чином:

Завантажений у бункер 24 сировий матеріал транспортером 25 подається на горизонтальну секцію 3 конвеєра. Одночасно під дією витяжного вентилятора 11 повітря із оточуючого середовища через припливні пневмолінії 1,18, шибери 2,17 поступає в сушильну камеру, де від поверхонь опередження  23 нагрівається, проходить крізь отвори в стрічках, шар висушуваного на них матеріалу і того, що пересипається із однієї секції на другу, нагріває його, поглинає вологу і через витяжні 6,12,8 і спільну 9 пневмолінії, шибер 10 далі вентилятором 11 вже відпрацьований сушильний агент видаляється назовні. Із секції 3 висушуваний матеріал пересипається на розміщені під кутом секцій 5,7,14 і горизонтально розміщену секцію 15, конвеєра, звідки розвантажувальним транспортером 19 подається у бункер 20 готової продукції.

Кількість висушуваного матеріалу, що може пройти через сушильну камеру, а відповідно, виробність сушарки може регулюватися змінюванням швидкості руху завантажувального транспортера та інших секцій конвеєра шляхом змінювання частоти обертання електропривода, змінюванням шиберами кількості припливного повітря, а також змінюванням кількості теплоти, поступаючої  від огородження, яка залежить від режиму навантаження печі основного технологічного процесу цегельного виробництва.

У запропонованій сушарці забезпечується протікання технологічного процесу без прямого контакту висушуваного матеріалу з димовими газами.

Таким чином, використання сушарок, працюючих на теплових відходах цегельних підприємств, дає можливість при значній економії органічного палива одержувати дешеву і екологічно чисту продукцію.

Література:

1. Драганов Б.Х., Есин В.В., Зуев В.П., Применение теплоты в сельском хозяйстве/ Подряд. Б.Х. Драганова. - 2-е изд., перераб. и доп. – К.: Выща школа , 1990. – 319с.

 

Автори:                                               А.М. Божок

          М.П. Волинкін

           М.А. Венгер

Відомості про авторів

1. Божок Аркадій Михайлович,

в.о, доцента Подільского державного аграрно – технічного університету.

Домашня адреса:

32300, м. Камянець-Подільський

вул. Жукова , буд.21, кв.7.

Домашній телефон:4-57-92

2. Волинкін Микола Петрович,

викладач Подільского державного аграрно-технічного університету.

Домашня адреса:

32300, м. Камянець-Подільський

вул. князів Коріатовичів , буд.70, кв.20.

Домашній телефон:9-68-89

3. Венгер Микола Анатолійович,

викладач Подільского державного аграрно-технічного університету.

Домашня адреса:

32300, м. Камянець-Подільський

вул. Північна, 90а, кв.57

дом. тел. 9-03-79