Економіка /7. Облік і аудит

 

Рябінкіна Тетяна Сергіївна

Київський Національний Економічний Університет ім. В. Гетьмана

Сутність і значення організації бухгалтерського обліку

 

Бухгалтерський облік є складною системою – сукупністю елементів методу обліку, пов’язаних між собою та об’єднаних в єдине ціле, які надають інформацію про стан і рух активів, капіталу і зобов’язань, про характер і результати господарювання в єдиному грошовому вимірнику. Виступаючи ланкою зв’язку між господарською діяльністю та особами, які приймають рішення, бухгалтерський облік: по-перше, вимірює господарську діяльність шляхом реєстрації даних про неї для подальшого використання; по-друге, виконує обробку даних та інтерпретує їх таким чином, щоб вони набули практичної корисності; по-третє, передає у вигляді звітів і інформацію тим, хто використовує її для прийняття управлінських рішень [3,c.6].

Будь – яка галузь науки чи наукової дисципліни безпосередньо пов’язана з чітким окресленням мети, предмета вивчення та методу пізнання. Таки чином і бухгалтерський облік, в котрому безперервно відбуваються численні господарські операції, що вносять зміни до складу та розміщення  господарських засобів та джерел їх утворення, де використання яких потребує чіткої організації. Система бухгалтерського обліку не з’явиться і не буде функціонувати без організації, яка виступає ефективним інструментом побудови та здійснення облікового процесу.

         Процес організації бухгалтерського обліку передбачає вибір, впорядкування, встановлення зв'язку та об'єднання в часі й просторі необхідних складових. Таке розуміння є основою для пояснення організації бухгалтерського обліку як цілеспрямованого об'єднання, встановлення зв'язків, складових, які забезпечують виконання бухгалтерським обліком своїх завдань.

У цілому організацію бухгалтерського обліку визначають як:

=> сукупність способів створення та впорядкування системи бухгалтерського обліку для забезпечення її функціонування з урахуванням особливостей суб'єкта господарювання;

=> систему умов та елементів побудови облікового процесу для отримання достовірної і своєчасної інформації про господарську діяльність підприємства та здійснення контролю за раціональним використанням майна власника;

=> науково обґрунтовану сукупність умов, які забезпечують найбільш економне та раціональне здійснення збору, обробки та зберігання бухгалтерської інформації для оперативного контролю за правильним використанням майна підприємства та надання користувачам неупередженої фінансової звітності.

У широкому розумінні організація бухгалтерського обліку є упорядкуванням всіх елементів системи бухгалтерського обліку, налагодженням і удосконаленням його процесу.

Організація бухгалтерського обліку - це сукупність заходів власника
(керівника) підприємства, які мають цілеспрямований характер щодо
створення, забезпечення, постійного впорядкування і вдосконалення
функціонування системи бухгалтерського обліку та здійснення його процесу
на підприємстві [2, с.72]

Бухгалтерський облік організовується в основному для отримання користувачами необхідної інформації. Тому організація бухгалтерського обліку вимагає постановки та виконання кола завдань. Завдання організації бухгалтерського обліку визначаються, виходячи із завдань бухгалтерського обліку (рис. 1)

Виконання завдань організації бухгалтерського обліку забезпечить своєчасне, повне, достовірне та безперервне відображення всіх господарських операцій; обробку інформаційних даних , складання на їх основі облікових регістрів і бухгалтерської звітності. Від того, як організовано бухгалтерський облік, як він виконує свої функції значною мірою залежить рівень ефективності виконання поставлених завдань.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 Завдання бухгалтерського обліку та його організації

З погляду на вагомість поставлених завдань та потребу відповідного рівня їх виконання поставлених перед бухгалтерським обліком, виникає необхідність раціональної його організації. Раціональною вважають таку організацію, за якої облік може найбільш успішно виконувати поставлені перед ним завдання при найменших затратах засобів і праці [4, с.253]. Від раціональної організації бухгалтерського обліку залежить можливість отримання і представлення користувачам всієї необхідної та достовірної інформації.

Раціонально організований бухгалтерський облік повинен відповідати наступним вимогам:  

·        точність облікових записів, узгоджених зі справді здійсненими господарськими операціями та констатованими явищами та подіями;

·        зрозумілість і чіткість записів господарських оборотів з точки зору їх логічної узгодженості;

·        правильна грошова оцінка як наявних засобів, так і здійснюваних операцій і оборотів, які спостерігаються;

·        повнота та визначеність зареєстрованих фактів і явищ господарської діяльності, а також легальність або законність записів, з точки зору їх відповідності вимогам законодавства;

·        правдивість і документальна обґрунтованість записів;

·        відповідність, спеціалізація і правильний вибір облікових книг для даного підприємства;

·        належна класифікація, групування і систематизація фактичного обґрунтованого облікового матеріалу, а також правильна номенклатура бухгалтерських рахунків;

·        акуратність, своєчасність і впорядкованість записів з точки зору їх хронологічної послідовності. [1, с.21].

Організація бухгалтерського обліку призначена забезпечувати функціонування складної системи відображення й пізнання господарських процесів, а виступаючи передусім в якості методичної бази забезпечує отримання, відображення і застосування принципів, форм і способів побудови процесу бухгалтерського обліку.

 

Література:

1.     Бабенко И.П. Курс двойной бухгалтерии. – С.-Петербург: Издание В.И. Губинского. 1911.-1106 с.

2.     Бутинець Ф.Ф., Войнолович О.П., Томашевська І.Л. Організація бухгалтерського обліку. – Житомир: ПП «Рута», 2005-528 с.

3.     Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності «облік і аудит» вищих навчальних закладів./ За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 5-те вид., доп. і перепоб. – Житомир: ПП «Рута», 2003.- 726с.

4.     Грабова Н.М. Теорія бухгалтерського обліку: 2001: Навч. посібник/ За ред. М.В. Кужельного. -  6-те вид.-К.: А.С.К., 2001.-272с.