"Экономические науки"

3. Финансовые отношения

Максименко І.А., Мацелюх Н.П.

Національний університет ДПС України

 

ПОДАТКОВЕ ПЛАНУВАННЯ ЯК ФУНКЦІЯ

ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ

Світовий досвід показує, що податкове планування є важливою складовою фінансової діяльності національних держав. Його основне завдання - економічно обгрунтовано забезпечити якісні та кількісні параметри бюджетних завдань і  перспективних програм соціально-економічного розвитку країни, виходячи  із  стратегії фінансової діяльності держави[1,c.59]. Розрізняють тактику податкового планування та його стратегію, які разом  являють собою органічне ціле, мають поєднувати поточні та перспективні оцінки всього спектру податкових ситуацій, їх впливу на мікро- та макороекономічні показники.

Стратегічне і тактичне податкове планування  реалізується за допомогою відповідного механізму, який складається з двох підситем і має забезпечити два основні напрями: 1) тактичний і стратегічний моніторинг економічного стану;  2) тактичний і стратегічний контроль у сфері бюджетно-податкових відносин. У першу підсистему  механізму входить облік:  змін у складі платників податків;  змін цін та цінової політики; галузевих тенденцій в економіці, капіталомісткості, прибутковості, корпоративній та індивідуальній фінансово-господарській діяльності;  змін виробничої та соціальної інфраструктури;  кон'юнктури ринку; змін зовнішньоекономічної діяльності; політичних тенденцій в суспільстві. Друга підсистема включає наступні елементи: контроль за виконанням податкових надходжень, оперативний вплив при встановленні порушень податкового законодавства; економічний аналіз виконання бюджету стосовно податкових надходжень; узагальгнення результатів функціонування податкового мехзанізму та всіх його елементів; моніторинг по реалізації тактики і стратегії оподаткування, виявлення тенденцій у порівнянні з попередніми роками;  відпрацювання напрямів удосконалання системи оподаткування та її окремих фрагментів [2, c.107-108].

При виконанні бюджетів по податкових надходженнях особливого значення  набуває чітке дотримання всіх положень податкової концепції, прийнятої на законодавчому рівні, яка наповнює зміст податкового законодавства будь-якої країни. Ця умова визначає повноту та рівномірність поточних податкових надходжень до бюджету.

Визначенню тактичних і стратегічних цілей планування сприяє також  контроль податкового процесу, організація методичної роботи серед платників податків з боку як податкових органів, так і науково-дослідних центрів.

При податковому плануванні необхідно враховувати ступінь ризику. Такий підхід забезпечить найбільш повне виконання планових завдань по видатках бюджету.

Важливе значення у фінансовій діяльності держави мають прогнози та оцінки розвитку окремих регіонів і територій. Зміцнення дохідної бази бюджетів через створення фінансово-промислових груп, іноземних компаній базується на самодостаності фінансових ресурсів  в регіонах. Стійкість та прозорість фінансової бази регіонів і територій створює певні умови для оптимізації перерозподільних процесів.

Спостерігається також помітне посилення законотворчого забезпечення фінансової діяльності, пов'язаного з проблемою втечі й ухиляння від податків як у межах певної країни, так і  в міжнародному масштабі [3,c.127-131]. Причиною стало посилення тенденції до планування юридичними та фізичними осібами зменшення своїх податкових зобов'язаннь з метою використання заощаджених коштів як джерела фінансування.  Відповідно  національні держави стали вживати  заходи, спрямовані на утримання доягнутого рівеня бюджетних надходжень. Зіткнення інтересів платників податків і держави все частіше спонукає платників податків використовувати можливісті спрощеного переведення капіталів за кордон,   пробіли  і діри у податковому законодавстві. Платники податків  прагнуть залишити країну зі значним  податковим тиском і переселитися в країну  з легким оподаткуванням, якими і є офшорні центри [4,c.169,172]. В дійсності офшорні центри часто використовуються для втечі від податків без усякого наміру ухилятися від них. Так, замість того, щоб переводити свої доходи з іноземних джерел  у країни з високим оподаткуванням, їх направляють у холдингові компанії в офшорних центрах. Використання таких центрів сприяє тому, що цей дохід акумулюється без податкового тягаря, або з невеликим оподаткуванням, і надалі використовується як джерело майбутніх капіталовкладень.

Багато держав, вдосконалюючи законодавче забезпечення  своєї фінансової діяльності, намагаються  робити все необхідне, щоб звести  до мінімуму факти ухиляння від податків. Заходи в цьому напрямку проводяться в рамках внутрішнього законодавства і міжнародних угод [5,c. 65]. Спостерігаємо дві тенденції. Перша проявляється в протидії податковій конкуренції та у зменшенні податкових відмінностей між країнами, уніфікації податкового законодавства. Цій тенденції сприяє  процес глобалізації, так як змушує   уніфіковувати  податкові правила  в різних країнах. Друга тенденція проявляється в протидії нелегальній, "тіньовій" економіці, і на перший план ставиться не стільки боротьба з різними преференціями та пільгами, а   недопущення  "тіньових" фінансових потоків  у легальну  світову економіку.                                         

Література:

1. Крисоватий А.І., Кізима А.Я. Податковий менеджмент: Навчальний посібник. - Тернопіль: Карт-бланш, 2004. - 304 с.

2. Заяц Н.Е. Теория налогов: Учеб. - Мн.: БГЭУ, 2002. - 2002 с.

3. Сутырин С.Ф., Погорлецкий А.И. Налоги и налоговое планирование в мировой экономике / Под ред. Сутырина С.Ф.. - СПб: Изд-во В.А. Михайлова, Изд-во "Полиус", 1998. - 557 с.

4. Міжнародне оподаткування: Навчальний посібник. - Київ:Центр навчальної літератури, 2003. - 550 с.

5. Воронина Н.В., Бабанин В.А. Развитие налогового планирования в мировой экономике в современных условиях глобализации // Финансы и кредит. - 2005. - №29(197). - С.59-66.