Економічні науки / Облік і аудит

К.е.н., Акєнтьєва О. Б

РВНЗ  Кримський гуманітарний університет

АСПЕКТИ СУЧАСНОГО ТРАКТУВАННЯ ЗМІСТУ АУДИТУ ФІНАНСОВОЇ ТА ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ

 

У складних умовах розвитку ринкової економіки в Україні значення аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ (далі − фінансово-господарського аудиту) набуло все більшої вагомості. Дуже важливим з погляду теорії і практики фінансово-господарського аудиту є визначення терміну “аудит фінансової та господарської діяльності бюджетних установ” адже від нього залежить правильне розуміння його мети, завдань, об’єктів та суб’єктів.

Вагомий внесок у дослідження проблем особливостей суті, функцій та змісту фінансово-господарського аудиту та його місця у системі наук зробили праці таких відомих зарубіжних (Р. Адамс, Є. Аренс, Дж. Бедді, Г. Дженік, Ф. Дефліз, Д. Кармайкл, І. Лі,  Д. Лоббек, Ж. Рішар, Д. Робертсон, А. Роджер, К.. Сазeрленд) і вітчизняних (В.Александров, Ф. Бутинець, А. Бутко, П. Германчук, Н. Дорош, В. Завгородній, В. Кравченко, Н. Рубан, І. Стефанюк, Б. Усач) вчених.

Проте тлумачення вченими терміну “аудит фінансової та господарської діяльності бюджетних установ” не є однозначним, що може стати на заваді аналізу пов’язаних із фінансово-господарським аудитом економічних процесів або ж неадекватному їхньому трактуванню. Наприклад, одні вчені розглядають фінансово-господарський аудит як контроль суто достовірності публічної фінансової звітності, а інші – як контроль, що проводиться з метою встановлення слабких місць у фінансово-господарської діяльності бюджетної установи. Слід відмітити, що ці концепції аудиту, в принципі, поглинаються фінансово-господарським аудитом, порядок якого затверджено Урядом України.

Вперше термін “аудит фінансової та господарської діяльності бюджетних установ” було вжито у статті 26 Бюджетного кодексу України, який більше відповідає англомовному “audit” і означає весь контроль, який передбачає оцінку ефективності системи внутрішнього контролю, ступеня достовірності відображення в обліку та звітності здійснених фінансово-господарських операцій та якості, законності використання коштів і майна бюджетних установ. Згідно з Бюджетним Кодексом України фінансово-господарський аудит є інструментом зміцнення фінансової дисципліни лише на рівні бюджетної установи. Таке розуміння змісту фінансово-господарського аудиту, як нам здається, не достатньо об’ємне і повною мірою не відображає глибинного змісту цієї економічної категорії.

Досвід США, Канади, Британії, Австралії та багатьох інших країн свідчить, що бюджетна сфера функціонує ефективно, коли керування фінансами контролюється на предмет дотримання стандартів по всій вертикалі – від бюджетної установи до головного розпорядника бюджетних коштів. Аудитор виконує не тільки роль контролера, а й консультанта − активного учасника процесу вдосконалення менеджменту бюджетної установи, він досліджує фінансові звіти й документи, перевіряє законність витрачання коштів (фінансовий аудит), а також здійснює перевірки, які називаються аудитом відповідності вартості витрачених коштів – (далі − аудит ВВВК).

У посібнику, опублікованому Управлінням генерального аудитора Канади, наведено таке визначення аудиту ВВВК: Аудит ВВВК – це систематична, організована та об’єктивна експертиза ефективності діяльності незалежного суб’єкта господарювання, що здійснюється державними аудиторами з метою забезпечення достовірною інформацією, спостереженнями і рекомендаціями вищих керівних органів держави. Призначення такої експертизи є також підтримка відповідального, чесного й продуктивного управління майном, упровадження найкращої практики господарювання.  

Фінансово-господарський аудит – це форма державного фінансового контролю, яка спрямована на запобігання фінансовим порушенням та забезпечення достовірності фінансової звітності. Основними завданнями фінансово-господарського аудиту є сприяння бюджетній установі у  організації надійної системи внутрішнього контролю та підвищенні її ефективності, забезпеченні правильності ведення бухгалтерського обліку, законності використання бюджетних коштів, майна, складанні достовірної фінансової звітності. Фінансово-господарський аудит здійснюється Рахунковою палатою – в частині контролю за використанням коштів державного бюджету та Головним контрольно-ревізійним управлінням − відповідно до його повноважень, визначених законом.

Згідно з п. 2 Порядку проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ фінансово-господарський аудит є формою поточного фінансового контролю. Існує інша думка, яка полягає в тому, що фінансово-господарський аудит є виключно формою наступного фінансового контролю. На нашу думку, обєднання цих концепцій і є рішенням проблеми в умовах сьогодення.

Термін “аудит фінансової та господарської діяльності бюджетних установ” можна трактувати і широкому розумінні як систему, яка містить в собі елементи аудиту фінансової звітності, аудиту відповідності законодавству, аудиту відповідності вартості витрачених коштів та аудиту ефективності. Аудит фінансової звітності виконується з метою визначення того, чи узгоджується фінансова звітність з певними критеріями та чи відображає вона реальний фінансовий стан бюджетної установи. Аудит відповідності визначає чи дотримується бюджетна установа тих конкретних законів, правил, регулятивів, які впливають на результати її діяльності або звіти. Операційний аудит (аудит ефективності) – це перевірка будь-якої частини процедур і методів функціонування бюджетної установи з метою оцінки економічності та результативності.

Таким чином, аудит фінансової та господарської діяльності бюджетних установ є формою державного фінансового контролю і сучасним інструментом управління бюджетною установою в умовах ринкової економіки в Україні.

Все це зумовлює важливість майбутніх наукових досліджень та практичних розробок у галузі фінансово-господарського аудиту, наприклад,  оцінки ефективності та якості фінансово-господарський аудиту бюджетних установ  у специфічному інституціональному середовищі України.