Ванієва А.Р.

Науково-дослідний фінансовий інститут

при Міністерстві фінансів України

Аналіз платоспроможності і ліквідності підприємств Автономної Республіки Крим

Фінансова-господарська діяльність в умовах ринкової економіки потребує від всіх галузей вироблення економічного механізму, здатного забезпечити ліквідність і платоспроможність, що в свою чергу передбачає регулярне проведення оцінки платоспроможності з метою виявлення їх фінансових можливостей, своєчасного виявлення негативних тенденцій розвитку, вибору надійного з фінансової точки зору партнера, а також вироблення мір по зміцненню.

Дослідження проблеми платоспроможності і ліквідності підприємств показує, що заборгованість суб’єктів господарювання  - часте явище, супроводжуючий ринкові перетворення. Багато підприємств регулярно потрапляють до рангу неплатоспроможних за невміння адаптуватися к ринковим відносинам. В зв’язку з цим особливу актуальність набуває питання аналізу ліквідності і платоспроможності.  

У практиці фінансового аналізу ліквідність балансу характеризується трьома показниками:  коефіцієнт покриття, коефіцієнт швидкої ліквідності та коефіцієнт абсолютної ліквідності.

Коефіцієнти ліквідності дають не тільки характеристику стійкості фінансового стану підприємств, але і відповідають інтересам різних зовнішніх користувачів аналітичної інформації. Наприклад, найбільша зацікавленість у постачальників сировини та матеріалів виявляється до коефіцієнта абсолютної ліквідності; банк, який видає кредити підприємствам, більшої уваги  приділяє коефіцієнту поточної ліквідності. Покупці, в основному, оцінюють ліквідність підприємств по коефіцієнту поточної ліквідності, що застосовується в виборі найбільш надійного партнера із кола потенційних партнерів на підставі звітності.

Таблиця 1.

Показники платоспроможності та ліквідності підприємств АРК

Види діяльності

 

рік

2004

2005

Коефіцієнт покриття

Коефіцієнт швидкої ліквідності

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

Коефіцієнт покриття

Коефіцієнт швидкої ліквідності

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

Промисловість

1,10

0,73

0,04

1,16

0,77

0,07

Будівництво

1,21

0,92

0,12

1,32

0,92

0,10

Оптова й роздрібна торгівля; торгівля транспортними засобами; послуги з їх ремонту

1,03

0,69

0,04

0,89

0,60

0,07

Готелі та ресторани

1,28

1,08

0,21

1,20

1,01

0,23

Транспорт та зв'язок

1,67

1,34

0,28

1,14

0,93

0,20

Операції з нерухомістю, здавання під найом та послуги користувачам

0,94

0,86

0,04

1,41

1,24

0,09

Охорона здоровя та соціальна допомога

0,91

0,48

0,14

2,14

1,31

0,34

 

Коефіцієнт покриття дозволяє оцінити загальну ліквідність активів, в якій мірі наявні оборотні активи достатні для задоволення поточних зобов’язань,  показує, скільки гривень поточних активів приходиться на одну гривню поточних зобов'язань.

Рекомендований діапазон, даного коефіцієнта 1,0-2,0. Нижня границя обумовлена тим, що оборотних засобів повинно бути, в меншій мірі, достатньо для погашення короткострокових зобов’язань. Перевищення короткострокових засобів більш ніж в два рази являється небажаним, оскільки може свідчити про порушення структури капіталу, що характерно в звітному році для підприємств фінансової діяльності і охорони здоров'я та соціальної допомоги .В 2004 року він становив -  1,12.

Дані на 2004 року свідчать про те, що підприємства  транспорту та зв’язку, сфери готелів та ресторанів, оптової  та роздрібної торгівлі здатні погашати свої борги, а інші підприємства в звітному році мають неліквідний баланс. Коефіцієнт характеризує очікувану платоспроможність підприємств на період, що дорівнює тривалості одного обороту всіх оборотних активів.

На 2005р. він становив -  1,21. Дані на 2005 року свідчать про те, що підприємства промисловості, будівництва,  транспорту та зв’язку, сфери готелів та ресторанів здатні погашати свої борги, а інші підприємства в звітному році мають неліквідний баланс. Коефіцієнт швидкої ліквідності враховує якість оборотних активів і є більш чітким показником ліквідності, так як при його розрахунку беруться найбільш ліквідні поточні активи і показує скільки ліквідних активів припадає на кожну гривню поточної заборгованості.  

По  підприємствах автономії у 2004 році цей показник склав 0,77, тобто майже не змінився за рік. На кожну гривню поточної заборгованості у кінці року підприємства мають 77 копійки ліквідних активів.

Коефіцієнт швидкої ліквідності перевищує межи рекомендованого діапазону підприємств транспорту та зв’язку, сфери готелів та ресторанів, підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, завдяки незначної частки в оборотних активах запасів товарно-матеріальних цінностей, а підприємства будівництва,  промисловості, оптової і роздрібної торгівлі,  охорони здоров’я, через велику частку виробничих запасів і готової продукції, пропонованих границь коефіцієнту швидкої ліквідності не досягли.

У цілому по підприємствах автономії в 2005 році цей показник склав 0,84, тобто майже не змінився.  Це свідчить, що на кожну гривню поточної заборгованості у кінці року підприємства мають 84 копійки ліквідних активів. Коефіцієнт швидкої ліквідності підприємств сфери готелів та ресторанів і охорони здоров’я та соціальної допомоги, підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю (на кінець року), завдяки незначної частки в оборотних активах запасів товарно-матеріальних цінностей, перевищує межи рекомендованого діапазону, у той час як підприємства будівництва,  промисловості, оптової і роздрібної торгівлі,  транспорту та зв’язку через велику частку виробничих запасів і готової продукції, пропонованих границь коефіцієнту швидкої ліквідності не досягли.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності показує, яка частка  короткострокової заборгованості може бути погашена негайно. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (рекомендований діапазон 0,2 - 0,7)  2004 року в цілому склав 0,06  і не досяг рекомендованих меж.

В розрізі видів діяльності тільки підприємства транспорту та зв`язку, сфери готелів та ресторанів досягли рекомендованих меж  і показник становив 0,28; 0,26; 0,21 (відповідно). Показник підприємств  будівництва, охорони здоров’я  та соціальної допомоги, промисловості, оптової та роздрібної торгівлі, по операціях з нерухомістю не досягнув рекомендованого рівня через низьку наявність найбільш ліквідних (грошові кошти та їх еквівалент) активів і становив  0,12; 0,14; 0,04 (відповідно).

Коефіцієнт абсолютної ліквідності (рекомендований діапазон 0,2 - 0,25) склав  в цілому 2005р. склав 0,06  і 0,08 (відповідно) не досяг рекомендованих меж.

В розрізі видів діяльності тільки підприємства транспорту та зв`язку, сфери готелів та ресторанів і охорони здоров’я та соціальної допомоги досягли рекомендованих меж. Показник підприємств  будівництва, охорони здоров’я  та соціальної допомоги, промисловості, оптової та роздрібної торгівлі, по операціях з нерухомістю не досягнув рекомендованого рівня через низьку наявність найбільш ліквідних (грошові кошти та їх еквівалент) активів.

Таблиця 2.

Розрахунок коефіцієнтів ліквідності за 2005 рік

Показники

Нормативне

значення

Значення коефіцієнта

Зміна за рік  

на початок року

на кінець року

Коефіцієнт поточної ліквідності

1,0-2,0

1,19

1,21

0,02

Коефіцієнт швидкої ліквідності

1,0

0,80

0,84

0,04

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

0,2-0,25

0,06

0,08

0,02

 

З приведеного розрахунку видно, що коефіцієнт поточної та швидкої  ліквідності вписуються в рамки  рекомендованого нормативу. Коефіцієнт абсолютної ліквідності не досягнув рекомендованого рівня через низьку наявність найбільш ліквідних активів, що негативно характеризує  ліквідність балансу. Успішне здійснення економічних реформ у значній мірі залежить від фінансової стратегії підприємств. Важливою задачею кожного підприємницького суб'єкту є одержання більшого прибутку при найменших витратах, шляхом дотримання строгого режиму економії у витраті засобів і найбільш ефективному їхньому використанні.

Література

1.     Фінансовий стан підприємств Автономної Республіки Крим за 2004 - 2005 рр. - Головне управління статистики в Автономній Республіці Крим.