Економічні науки/10.Економіка підприємства

Шумейко О.Ю.

Полтавський національний технічний

університет імені Юрія Кондратюка, м. Полтава

Проблеми інноваційного шляху розвитку промислових підприємств Полтавської області та шляхи їх вирішення

Економічний розвиток підприємств прямо пов’язаний зі здатністю виробляти конкурентноспроможну продукцію. Існує два шляхи підвищення конкурентноздатності: підвищення якості і зниження цін. Останній варіант веде до зниження рентабельності виробництва і нездатний задовольняти зростаючі потреби споживачів. Найбільш раціональним є удосконалення економічних, технічних і інших показників виробленої продукції, перехід на інноваційний шлях розвитку. Проблема активізації інноваційної діяльності вітчизняних підприємств набуває принципового значення в контексті проведення ринкових реформ в Україні та підвищення ефективності господарювання. Для вироблення конкретних рекомендацій з вирішення згаданої проблеми в Україні і Полтавській області необхідно розглянути сучасне становище інноваційної діяльності і проаналізувати існуючі проблеми.

Можна відзначити, що в Україні створене законодавче поле, яке визначає основи розвитку наукової, науково-технічної й інноваційної діяльності. Однак, з початку дев’яностих років як у країні в цілому так і в Полтавській області продовжувалося падіння рівня науково-технічного потенціалу, зниження інноваційної активності промислових підприємств. Так у 2005 році за даними Держкомстату в Україні налічувалося 1086 промислових підприємств, де здійснювалися нововведення (11,0 % від загальної кількості промислових підприємств) проти 1180 (12,3%) у попередньому. На Полтавщині в цьому ж році займалися інноваційною діяльністю лише 12,1% промислових підприємств, що є найнижчим показником за останні роки. Обсяг реалізованої інноваційної продукції промислових підприємств України становив у 2005 році 24549,6 млн. грн., а її частка у загальному обсязі промислової продукції становила 6,4 %. Внесок промислових підприємств Полтавської області – 348,8 млн. грн. Доля обсягу реалізованої інноваційної продукції, яка вироблена полтавцями складає всього 1,4 % від показника, що характеризує згаданий обсяг по країні. Про низьку активність промислових підприємств свідчить і оцінювання всього обсягу промислового виробництва регіону: частка реалізованої інноваційної продукції у загальному обсязі промислової продукції становила 1,6 %.

Причиною стримування інноваційної діяльності промислових підприємств є відсутність джерел фінансування. Інноваційна діяльність в Україні фінансується переважно за рахунок власних коштів підприємств – їх доля становить близько 75 %. Обсяг фінансування інноваційних робіт за рахунок коштів державного бюджету постійно зменшується. Оцінювання процесу бюджетного фінансування у формі держзамовлення свідчить, що у 2005 році для виконання завдань загальнодержавних та інших програм, а також проектів технологічних парків, які реалізують пріоритетні напрями інноваційної діяльності залучалися 95 підприємств та організацій України і одне Полтавське підприємство. Обсяг інноваційної продукції, реалізованої в результаті виконання завдань за програмами становив 1,7 млдр. грн. Це складає майже 7% загального обсягу інноваційної продукції, реалізованої промисловими підприємствами України. Таким чином, стримані темпи практичної реалізації державної інноваційної підтримки не приносять бажаних результатів економіці країни та Полтавського регіону. Держава лише здійснює непряму підтримку інноваційних структур, але при відсутності значних прямих державних капіталовкладень, податкові пільги, надані законодавством, не здатні заповнити нестачу довгострокового фінансування інноваційної сфери. Податкова система держави також не стимулює залучення коштів комерційних банків і бізнес-структур. Ситуація погіршується ще і високим рівнем ризику цих вкладень. Критичного стану набула зношеність наукового устаткування і матеріально-технічної бази науки. В Україні відсутні уповноважені загальнонаціональні та регіональні установи, що беруть участь у формуванні та реалізації державної інноваційної політики. Швидкість впровадження інновацій і перехід її на рівень масового виробництва сповільнюється і низьким рівнем сприйняття населенням інновацій, основним фактором, при задоволенні потреб якого, є надійність продукту.

Аналіз проблем інноваційної діяльності в регіоні та країні вимагає активізації інноваційних процесів у промисловому виробництві, чому повинні сприяти такі фактори, як подолання нестачі власних коштів і розширення можливості залучення додаткових фінансових ресурсів. Інноваційна діяльність потребує кардинальних змін у динаміку бюджетного фінансування. Також одним з ведучих напрямків має стати пільгове кредитування банками такої діяльності. Можливим шляхом виходу зі сформованої ситуації може бути залучення акціонерного капіталу і формування ринку цінних паперів, здатних активізувати інвестування прогресивних технологій за допомогою випуску акцій юридично оформленими інвестиційними компаніями, що займаються розробкою тих проектів, що пройшли ретельну експертизу і забезпечать у майбутньому повернення вкладень. Реалізація цих заходів одночасно зменшить ризик інвестування в інновації.

Активізація інноваційної діяльності потребує удосконалення податкової політики відносно промислових підприємств, що розробляють і впроваджують інновації та виробляють інноваційну продукцію. Нині в Україні на порядку денному стоїть питання розробки та запровадження механізму надання пільг таким підприємствам, ними можуть бути: встановлення податкових канікул, надання дослідницького податкового кредиту з правом вилучати з оподатковуваного доходу поточні витрати на дослідні та впроваджувальні роботи, надання пільг зі сплати податку на додану вартість.

Для розвитку і стимулювання інноваційної діяльності необхідно в законодавчому порядку передбачити залучення коштів на розвиток централізованої, регіональних та відомчих інноваційних інфраструктур (створення Державного інноваційного фонду, фінансово-кредитних компаній, венчурних фондів і т.д.). Інфраструктура інноваційного процесу в рамках підприємств, наукових установ і інших суб'єктів повинна забезпечувати проходження інновації всіх етапів інноваційного циклу від розробки до впровадження. З метою забезпечення оперативної концентрації трудових, матеріальних, фінансових ресурсів в оптимальному напрямку структура елементів інноваційної інфраструктури повинна базуватися на великій кількості бізнес-інкубаторів, технопарків, технополісів. Доцільним є тісне співробітництво підприємств з органами місцевого самоврядування. Регіональні програми інноваційного розвитку мають забезпечити за рахунок коштів місцевих бюджетів розвиток комунальних інформаційних мереж, освоєння інноваційних технологій енергозбереження та обліку витрат ресурсів. Однією із форм реалізації підтримки впровадження нововведень у промисловості Полтавського регіону може стати створення центрів інноваційної діяльності на базі ведучих вищих навчальних закладів і науково-дослідних організацій.

Насамкінець слід зазначити, що для підвищення рівня інноваційної культури необхідні наявність висококваліфікованих педагогів в освітніх установах, доступ до одержання оперативної інформації, залучення школярів і студентів до наукових досліджень і розробок. Здійснення цих заходів спричинить внутрішню готовність населення до змін, що приведе до більш швидкого поширення інноваційних продуктів і переходові на масове виробництво.

Вирішення проблем інноваційного шляху розвитку підприємницьких структур можливе через удосконалення законодавчої бази, сприяння фінансовому забезпеченню інноваційного розвитку підприємств з боку держави та органів місцевого самоврядування, формування централізованої, регіональної та відомчої інфраструктур підтримки інновацій у промисловості, забезпечення науково-технічної діяльності кваліфікованими кадрами, що послужить істотним поштовхом для підняття економіки України і Полтавської області.

 

Література:

1. Наукова та інноваційна діяльність в Україні. Статистичний збірник за 2004 рік./ Держкомстат України. – К., 2005. – 186 с.

2. Статистичний щорічник Полтавської області за 2005 рік. / Державний комітет статистики України. Полтавське обласне управління статистики. – Полтава., 2006. – 78с.

3. Петрина М. Базові умови створення інноваційної моделі розвитку економіки України. // Економіка України. – 2006. – №8. – с. 35-40.

4. Литвиненко Є. Податкове стимулювання інноваційної та науково-технічної діяльності промислових підприємств.// Проблеми науки.– 2004.–№ 8. с. – 25-30.