«Экономические науки»

7. Учет и аудит

Сторожук Т.М.

Національний університет державної податкової служби україни

Зарубіжний досвід обліку витрат та доходів в  малих сільськогосподарських підприємствах

             Будь – яке підприємство головною метою своєї діяльності має одержання прибутку як позитивного фінансового результату. Фінансові результати являють собою економічний підсумок виробничої діяльності господарства, виражений у вартісній формі. Саме від визначення фінансового результату, як свідчить зарубіжний досвід та національна практика, буде залежати організація обліку доходів і витрат. Спрощена система обліку, яку доцільно використовувати  на малих сільськогосподарських підприємствах передбачає визначення фінансового результату за методом «витрати – випуск». В основу даного методу покладено порівнянння доходів господарства з витратами на постачання, виробництво, реалізацію за схемами фінансового обліку. Таким чином, передумовою для правильного визначення фінансових результатів є організація обліку доходів і витрат.

         Усі витрачені у господарстві ресурси знаходять своє відображення в витратах, які виникають за рахунок виплат грошових коштів, виникнення заборгованості, обміну тощо. Найбільша сума витрат у сільськогосподарських підприємствах припадає на здійснення процесу виробництва. Витрати виробництва   в фермерських та інших малих господарствах  складають: матеріальні витрати, оплата праці на виробництво продукції та інші витрати. Облік матеріалів та інших запасів доцільно вести періодичний, коли всі одержані запаси визначають як матеріальні витрати  виробництва. При цьому для точного визначення розміру фактичних матеріальних витрат проводять корегування на  зміну залишків запасів на початок та кінець року, які визначаються шляхом інвентаризації. При цьому інвентаризація виступає як елемент методу бухгалтерського обліку. Таким чином, витрати на виробництво в малих підприємствах будуть склади алгебраїчну суму витрат на: оплату праці на виробництво продукції, суму придбаних матеріальних цінностей та отриманих послуг, суму інших витрат та суму зміни залишку запасів. Такий досвід був запозичений з США, де облік  витрат ведуть за двома  методами: касовим (не враховують залишки матеріальних цінностей на кінець року)  або наростання (враховують залишки матеріальних цінностей на кінець року). Відповідно до міжнародних стандартів законодавство США  не вимагає ведення обліку за єдиною системою  і фермер може обирати будь-яку систему, яка обєктивно буде відображати його діяльність. Але організація обліку передбачає ведення обліку за кожним видом діяльності та роподіл витрат на фермермерські та позафермерські витрати.  Регістри обліку для фермерів розробляють науково-дослідні станції при університетах штатів.

             Так, в штаті Айова такими регістрами згідно книги по фермерському обліку (практичне керівництво) є Регістр фермерські витрати, Регістр фермерський дохід (готівкою), Відомості чистого доходу. Крім того, при використанні методу наростання   для визначення доходів і витрат ведуть опис кормів і худоби для визначення залишку та врахування його  при визначенні результатів. При веденні обліку не використовують метод подвійного запису, а здійснюють просте групування господарських операцій.  Витрати відображають в розрізі елементів і окремо виділяють витрати на оренду техніки та бартерні операції. Для позафермерських витрат, які пов’язані з діяльністю фермера та членів його сім’ї ведеться спеціальний реєстр витрат. У регістрі «Фермерський дохід (готівкою)» відображають доходи фермерської діяльності в розрізі галузей діяльності та джерел надходження доходу.

            В Європі, зокрема в Польші, облік в малих сільськогосподарських підприємствах  ведеться на основі спрощеної системи методу «витрати-випуск». Як фінансовий результат визначають такі показники як  «доход-брутто» та «доход-нетто». Доход-брутто визначається як різниця усіх доходів та витрат з корегуванням на залишки запасів та розрахунків без амортизації. Доход-нетто є результат від різниці доход-брутто та суми амортизації. Облік ведеться з використанням уніфікованих простих рахунків.  Відповідно до Інструкції по впровадженню рахівництва основними регістрами обліку є: Інвентарна книга, Книга внутрігосподарського руху, Книга доходів і витрат.

          Книга внутрігосподарського обліку призначена для відображення інформації про витрати продукції власного виробництва, надходження матеріалів та товарів в господарство та вибуття запасів з господарства; незавершене виробництво; рух поголів’я тварин та птиці; обробіток грунту, посіви тощо.

       Інвентарна книга являє собою аналітичний регістр обліку майна і  засобів. В книзі в таблицях здійснюють повний перелік цінностей господарства в натуральних та вартісних вимірниках. Кожен конкретний вид майна відображають в окремій таблиці. Так, окремо відображають будинки і споруди, транспортні засоби, тварини, нематеріальні активи, земля в розрізі окремих ділянок, сади, ягідні плантації, запаси, незавершене виробництво, зобов’язання, позики тощо.

         Цікавою за побудовою є Книга обліку доходів та витрат. Вона складається з трьох частин: доходи, витрати і  фінансовий результат діяльності. Для зручності використання кожна з частин різного кольору. Наприклад, витратна частина  зеленого кольору,  доходна – синього. Облік доходів здійснюється в розрізі господарських операцій за видами надходжень: готівкові розрахунки, безготівкові розрахунки, товарообмінні операції. Аналогічно відображають витрати у вартісному виразі. В кінці місяця визначають фінансовий результат: до сальдо на початок звітного періоду додають доходи за звітний період і мінусують витрати, здійснені за цей період. Враховуючи, що більшість наших фермерів є малообізнані в премудростях бухгалтерського обліку,  така побудова регістра обліку доходів і витрат доцільна і у нашій країні.      

         Взагалі, у більшості країн Європи ведення обліку доходів і витрат має чітко виражений податковий характер і ведеться тільки для складання податкової звітності та здійсненння розрахунку  платежів до бюджету. У веденні такого обліку зацікавлений лише сам фермер.

 

ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРА

 

 

ПІБ:     Сторожук Тетяна Миколаївна

Науковий ступінь:    кандидат економічних наук

Вчене звання:            доцент

Місце роботи:  Національний університет дерджавної податкової служби      

                             України

Посада: доцент кафедри бухгалтерського обліку

Адреса:        08201   Київська обл    м. Ірпінь    вул. Українська,82  кв. 24

Телефон:         дом 8-04497-6-15-26

                       моб. 097-77-00-915

e-mail: ardanessu@ukr.net