Дашевська О.В.

Дніпропетровський національний університет

ПРОЕКТНО-ЦІЛЬОВЕ ПЛАНУВАННЯ ЗОВНІШНЬОТОРГОВЕЛЬНИХ ВІДНОСИН МІЖ УКРАЇНОЮ І РОСІЙСЬКОЮ ФЕДЕРАЦІЄЮ

 

Світова торгівля й кооперація є важливими чинниками динамізації національного розвитку. В Україні, в процесі трансформації економіки, реформа зовнішньої торгівлі повинна розглядатися як пріоритетна задача, поряд з такими важливими завданнями як досягнення макроекономічної стабільності та проведення комплексу внутрішньо економічних перетворень.

Україна є традиційним торговельно-економічним партнером Росії (третє місце в загальному обсязі російського зовнішньоторговельного обігу), і саме в останні роки ці відносини почали приймати принципово нові форми, які обумовлюють дотримання національних інтересів держави за принципом взаємовигідного двостороннього співробітництва.

На шляху активізації зовнішньої торгівлі між Україною і Росією стоїть ряд соціально-економічних перешкод і спільних проблем: циклічність попиту; надлишок виробничих потужностей, перевиробництво, зношеність основних виробничих фондів; висока ступінь світової конкуренції та міжрегіональної конкуренції; технічне і технологічне відставання; висока ступінь впливу політичних факторів на розвиток виробництва і зовнішню торгівлю.

Для подолання зазначених негативних факторів, українському економічному співтовариству необхідно зробити ряд важливих кроків, націлених на реконструкцію, модернізацію, переобладнання надлишкових потужностей, на випуск продукції, яка користується великим стійким попитом; запровадження новітніх технологій, які дозволять покращити споживчі властивості продукції та зменшити витрати на виробництво; залучення висококваліфікованих науковців та менеджерів нового формату для впровадження і реалізації ноу-хау у виробничому процесі, в планово-збутовій діяльності підприємств тощо.

Вирішення даних завдань потребує комплексності, практичного підходу, врахування інтересів підприємств, регіонів, і держави в цілому. Використання методу проектно-цільового планування може забезпечити урахування всіх вище перелічених підходів. Спробуємо виділити необхідні проекти для реалізації вищезазначених завдань.

«Мережа маркетингових груп». Діяльність даної маркетингової мережі передбачає вивчення ринків збуту, аналіз рівня конкуренції, сегментація зовнішніх ринків, визначення кон’юнктури потенційного ринку. Для прийняття рішень щодо встановлення або розвитку торговельних відносин із зарубіжним партнером необхідно враховувати і національні інтереси та пріоритети, і загальнополітичну ситуації як в країні-партнері, так і вітчизняну зовнішньополітичну стратегію та її вплив на розвиток таких відносин. Тому повинна бути постійна взаємодія всіх маркетингових груп – підприємств, при вузівських агентств, груп при органах місцевої та державної влади.

«Стимулювання вітчизняного виробника». Орієнтація України на світовий досвід управління економічними процесами передбачає посилення ролі підприємницьких структур у становленні національної економіки. Досвід західних сусідів України показав, що малий та середній бізнес найшвидше здійснює оновлення та підйом економіки держави, тому, всебічна державна підтримка бізнесу не просто необхідна, а стає обов’язковою для виконання.

«Інвестиційний клімат регіонів». Реальним кроком в реалізації даного проекту є лібералізація зовнішньоекономічної політики, гармонізація нормативно-правової бази, активне сприяння втіленню ринкових засад у двосторонньому співробітництві на міжрегіональному та державному рівнях. Також, приплив іноземних інвестицій збільшиться за умови суттєвої активізації вітчизняних інвесторів і підприємців – це буде свідченням довіри ділових кіл до гарантії щодо створення сприятливого середовища ведення підприємницької діяльності в Україні.

«Кадрова програма». Для забезпечення ефективної реалізації державних проектів та програм необхідно мати прогнозовані результати, проводити постійні моніторинги, вміти своєчасно, що дуже важливо, вносити корективи або зміни в програми. Зазначене потребує високопрофесійного кадрового забезпечення. Кращий спосіб професіоналізації діяльності – професійне навчання кадрів. Така навчальна система повинна бути складно компонентною і включати в себе не тільки державні ВНЗ, а й приватні. Крім того, державні ВНЗ потребують ефективного навчально-методичного забезпечення, зміцнення матеріально-технічної бази, перебудови структури організації навчального процесу, віддаючи перевагу практиці.

«Банк інновацій». Запропонована схема проектно-цільового планування зовнішньоторговельної діяльності України з Російською Федерацією може бути реалізована при комплексному підході. Досягнення успіху неможливе без створення національної та регіональної системи інновацій, яка повинна формуватися на засадах використання знань, як продуктивної сили шляхом організації досліджень та сприяння впровадженню ноу-хау.

Проектно-цільове планування можна вважати інноваційним підходом до розв’язання проблем в зовнішньоекономічній діяльності. Деякі проекти не є зовсім новими, проте вони існують окремо і здебільшого знаходяться на стадії розвитку. Об’єднання їх в концепцію і комплексна та багатоаспектна реалізація – це перевага саме такої організації управління зовнішньоторговельними відносинами України.