Экономика/3

Гараба С.С.

Запорожский национально-технический Университет

Статистична модель Діна.

Модель американського економіста Дж. Діна відноситься до класу статичних моделей. Вона відрізняється достатньою простотою Це дозволяє використовувати її для наочної ілюстрації основних проблем, що виникають в процесі формування інвестиційного портфеля з ряду альтернативних проектів, і за наявності різних джерел фінансування, кожний з яких пропонує використання фінансових коштів під цілком певний (неоднаковий) відсоток.

На додаток до приведених вище умов для даної моделі характерний, що інвестиційні проекти ділимо на окремі частини, а стартовий капітал, що привертається, з різних джерел фінансування може бути будь-яким за об'ємом, але не більше тієї суми, яку має в своєму розпорядженні це джерело.

 У моделі реалізується цільова функція (математична форма критерію оптимальності), що передбачає максимізацію величини чистої приведеної вартості (ЧПВ) і оцінку економічної вигідності надання кредиту відповідними фінансовими джерелами. Кінцева величина ЧПВ за інвестиційним проектом визначається в кінці терміну життя проекту як сальдо приток (грошових надходжень) і відтоків (капітальних вкладень) грошових коштів. До початку планового періоду необхідно забезпечити надходження достатнього за об'ємом стартового капіталу.

 Для формалізації умов рішення задачі введемо необхідні позначення:

хj - об'єм реалізації j-го інвестиційного проекту (j = 1..., m);

 уj - об'єм планованих до використання грошових коштів, що надаються і-м джерелом фінансування (i = 1..., n);

 t - період реалізації інвестиційного портфеля (t = 0 і 1);

Кjt=0 - об'єм грошових коштів, потрібних для реалізації j-ro інвестиційного проекту в період часу t = 0 (тобто в нульовий рік);

Кjt=1 - об'єм грошових коштів за j-му інвестиційним проектом, які підлягають поверненню з урахуванням нарахованих відсотків в період часу t=1 (тобто в перший рік);

 Гjt=0 - об'єм грошових коштів, який може бути наданий i-м джерелом фінансування в період часу t = 0 (тобто в нульовий рік);

 Гjt=1 - об'єм грошових коштів, який повинен бути повернений з відсотками i-му джерелу фінансування в період часу t = 1 (тобто в перший рік).

Необхідно максимізувати сальдо надходжень - чистої приведеної вартості від реалізації проектів, включених в інвестиційний портфель, і виплат по відсотках, пов'язаних з їх фінансуванням, при дотриманні

 наступних основних умов:

 Цільова функція для періоду t = 1

                                        (1)

         Умови фінансування для періоду t = 0

                                           (2)

          0 ≤ хj1 для j = 1,…,m,                                               (3)

          0 ≤ yi1 для i = 1,…,n,                                                (4)

Рівність (2) економіко-математичної моделі Діна означає, що на реалізацію інвестиційного портфеля повинно притягуватися грошових коштів з різних джерел рівно стільки, скільки необхідне. Привертати більше грошових коштів, чим потрібний, економічно недоцільно, оскільки вони не приноситимуть доходу, а знецінюватимуться з часом унаслідок інфляції.

За допомогою нерівностей (3) і (4) формалізуються умови, згідно яким інвестиційні проекти і грошові кошти, що надаються різними джерелами фінансування, можуть використовуватися в будь-яких долях від загального об'єму   (хj =1 i уj =1).

Для формування кредитного портфеля візьмемо чотири реальні альтернативні інвестиційні проекти, які можуть бути реалізовані як  повністю, так і частинами Одночасно є чотири потенційні джерела фінансування, пропонований до використання капітал яких має різну вартість і може бути привернутий в будь-яких об'ємах, що не перевищують їх фактичну наявність.  Необхідні початкові дані приведені табл. 1.

 Таблиця 1.

  Початкові дані по альтернативних інвестиційних

 проектами джерелам фінансування

 Альтернативні

варіанти інвестиційних

проектів (ІП)

Дані про грошові відтоки і притоки, тис. грн.

 

Проміжні результати розрахунків

 

 

Кjt=0 (відток)

Кjt=1 (приток)

відсоток що нараховується (rj)

 

пріоритет

 

ІПj=1

-100

113.0

13

2

ІПj=2

-60

66.0

10

4

ІПj=3

-50

58.0

16

1

ІПj=4

-30

33.6

12

3

Джерела фінансування

(ДФі)

Дані про пропозицію фінансових ресурсів і їх повернення, тис. грн.

Проміжні результати розрахунків

Гіt=0

Гіt=1

відсоток що нараховується (rі)

 

пріоритет

 

ДФі=1

25

-27

8.0

3

ДФі=2

60

-64

6.6

2

ДФі=3

100

-120

20.0

4

ДФі=4

20

-21

5.0

1

 

Числова модель Дж. Діна, що реалізовується в даному випадку, може бути записана таким чином:

 Цільова функція:

113 · х1 + 66 · х2 + 58 · х3 + 33,6 · х4 - 27 · у1 - 64 · у2 -120 · у3 -21 · у4 max.

Додаткові умови фінансування:

-100 · х1. - 60 · х2  + 50 · х3 + 30 · х4  + 25 · у1 + 60 · у2 – 100 · у3 – 20 · у4 =0

Умови реалізації інвестиційного портфеля:

         0 ≤ хj1 для j = 1,…,4,                                                                             

         0 ≤ yi1 для i = 1,…,4.     

         Процентні ставки rj і rі що нараховуються відповідно за інвестиційними проектами і по інвестиціях, що надаються, розраховуються по формулах:

               а                                                                          (5)

                                                                       (6)

З даних табл. 1 легко встановити, що економічна вигідність джерел фінансування, у протилежність інвестиційним проектам убуває при нарахуванні відсотків, що росте, на пропонований капітал. Цю закономірність відображають розставлені пріоритети.