Економічні науки/11. Логістика

Доктор географічних наук Смирнов І.Г.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка, м. Київ

Міжнародна та митна логістика в контексті євроінтеграційної стратегії України

Україна, в силу її надзвичайно вигідного транзитного положення, відіграє важливу роль як в проектах єврологістики, так і в діяльності європейської конференції міністрів транспорту. Це підтверджує найбільш високий серед країн Європи транзитний рейтинг (3,11 – розрахунки британського інституту Rendell). Визначаються наступні напрямки участі України в європейській транспортно-логістичній інтеграції (єврологістики): 1) Панєвропейські транспортні коридори (РЕС, англ.); 2) Трансконтинентальні транспортні коридори (TСTС, англ); 3) Панєвропейські транспортні зони (PETRA, англ); 4) Міжнародні логістичні термінали (центри) (ILT, англ.). Отже, можна запропонувати «формулу» участі України в процесах єврологістики:

UA Є PEN=PEC+TCTC+Black Sea PETRA+ILT

Розшифровка її така: через територію України проходять чотиири ПЄК (№№=3;5;7;9)ж чотири ТКТК (ЄАТК «ТРАСЕКА», «Європа-Азія», «Балтика-Чорне море», Чорноморське транспортне кільце); Україна входить до одної з 4 PETRA, а саме до Чорноморської транспортної зони, яка визначена Єврокомісією, як пріорітетна. На інтеграцію України в Європейську транспортно-логістичну систему, що є стратегічним напрямком розвитку держави, орієнтують такі державні документи, як «Программа створення і функціонування національної мережі» МТК в Україні» (1998), «Комплексна програма утвердження України як транзитної держави у 2001-2010р.р.» (2001), «Стратегія інтеграції України до європейського союзу» (1998), «План дій Україна – Європейський союз. Європейська політика сусідства» (2004), а також «Програма формування мережі логістичних центрів в системі МТК України», що розробляється. Остання програма має безпосереднє відношення до митної  діяльності, оскільки логістичні центри виконуватимуть серед інших і функцію митної переробки вантажів. Наявні схеми пропонують створення біля 50 ЛЦ, я кі через брак коштів (спорудження одного ЛЦ вимагає 50 млн. дол.), одночасно побудувати неможливо. Тому автором запропонований і обгрунтований «список» першої черги ЛЦ – 8 містах України (Києві, Ковелі, Львові, Іллічівську, Донецьку, Сімферополі, Харкові, Рені). При здійснені проектів єврологістики України, в першу чергу, слід розвивати співробітництво з Польшею (ПЄК №9, ТКТК, «Балтика – Чорне море», контрейлерниий потяг «Ярослав» за маршрутом  Київ-Славкув, Дністровсько-Бузький – водний коридор), Італією, Словенією та Угорщиною (ПЄК №35),  Литвою (ПЄК №9, контрейлерний потяг Вікінг за маршрутом Іллічівськ – Клайпеда), Латвією (водний коридор Дніпро – Західна Двина(Даугава)), Туреччиною (продовження ПЄК №9 до Стамбулу), Росією (продовження Транссибу в центр Європи до ЛЦ Славкув, Польша), Китаєм (відродження на сучасний технічний та логістичний базі давнього Великого Шовкового шляху) та іншими країнами Європи та Азії.

Саме над цими проектами працюють в практичному ключі нині відповідні відділи Міністерства транспорту і зв'язку, Міністерства економіки, Міністерства Промполітики. При цьому значна увага приділяється питанням розвитку митної інфраструктури та митної діяльності України, про що повинні знати майбутні митники.

Митна логістика – новітній прикладний напрямок логістики, ще недостатньо розкритий в літературі. Незважаючи на це, логістичну функцію митної діяльності впевнено називають серед таких важливих її функцій, як тарифно-регулююча, інформаційно-аналітична, контрольно-пропускна, фінансово-економічна, правова, виховна. Наукові джерела та публікації з митної логістики майже відсутні, якщо не рахувати книги Д.В. Стаханова, В.Н. Стаханова «Таможенная логистика» (Росія, 2000), монографії Н.Н. Коцан «Територіальна організація митної діяльності України» (Луцьк, 2005) та статей автора. У той же час тісний зв'язок митної справи та логістики чітко прослідковується в «Митному кодексі України» (розділи І, І, V, VI, VII, VIII, X, XII), що, на жаль, не знайшло адекватного відбиття в літературі з митної справи, а сам термін «митна логістика» відсутній в економічній енциклопедії України, як у розділі «Логістика», так і в розділі «Митна справа». І це в той час, коли предмет «Митна логістика» включений до навчального плану підготовки фахівців з «Менеджменту митної справи» в багатьох ВНЗ України. Нагальність зазначеної проблеми загострюється ще більше в контексті євроінтеграції України, зокрема в зв'язку з активною участю нашої держави в проектах єврологістики, Панєвропейських та трансконтинентальних міжнародних транспортних коридорів, Панєвропейської Чорноморської транспортної зони.

Основою логістичної функції митної справи є логістична організація процесу митної переробки вантажів, яка об'єднує процеси реалізації митних режимів, пов'язаних з фізичним переміщенням зовнішньоторговельних вантажів через митний кордон. Логістична функція митної справи охоплює дві складові: логістизацію процесу митної переробки вантажів та митну діяльніить транспортно-логістичних фірм (українських, іноземних). Перший напрямок має основою аналіз митно-логістичних потоків, пов'язаних з перетином митного кордону України зовнішньоторговельними потоками та справлянням відповідних митних зборів та платежів.

Отже, основою митно-логістичних потоків є зовнішньоторговельні потоки, що мають транскордонний характер. Вони включають вхідні (імпорт) та вихідні (експорт) види. Їх супроводжують інформаційні потоки: вихідні (від митниць до центрального органу), вхідні (навпаки), супроводжувальні (документи на товар). Фінансові потоки, в свою чергу, бувають вихідні (перерахування митного держбюджету) та вхідні (державне фінансування митниць).

Митна логістика характеризується наявністю компонентної, регіональної та функціональної структури. Компонентна структура розкриває логістичні особливості 13 митних режимів, які визначає митний кодекс України.  Регіональна структура відображає регіональні рівні (системи) митної логістики – локальний (митний пост), мікро(митниця), мезо (регіональна митниця), макро (ДМСУ), мега (митний союз, наприклад, ЄС), мета (глобальний митний простір). Функціональна структура показує логістику митного контролю на залізничному, повітряному, автомобільному та інших видах транспорту.

Вищевикладені тези стисло висвітлюють зміст та засади дисципліни «Митна логістика», яка викладається автором в Київському славістичному університеті і з якою автором підготовлено та видано навчально-методичний комплекс дисципліни за кредитно-модульною системою (КСУ. 2006).