Економічні науки / 3.Фінансові відносини

Лободіна З.М.

Тернопільський національний економічний університет

Теоретико-правові засади формування фінансових ресурсів закладів охорони здоровя дітей

 

Необхідною умовою функціонування закладів охорони здоров’я дітей є порядок і умови формування їх фінансової бази, що включає визначення джерел фінансових ресурсів, встановлення способів і форм їх мобілізації та накопичення. Ми пропонуємо трактувати фінансові ресури закладів охорони здоров'я дітей як суму грошових коштів у фондовій та нефондовій формах, які мобілізуються даними закладами із різних, не заборонених законодавством джерел за певний період часу, використовуються для формування їх активів з метою надання медичних послуг дітям. 

Основи законодавства України про охорону здоров’я (стаття 18) визначають основні джерела фінансування охорони здоров’я [1], в залежності від яких можна виділити такі види фінансових ресурсів закладів охорони здоров’я дітей: кошти Державного бюджету України; кошти місцевих бюджетів; кошти фондів медичного страхування; кошти благодійних фондів; інші джерела, не заборонені законодавством.

 Концепція розвитку охорони здоров’я населення України (далі - Концепція), затверджена Указом Президента України від 7 грудня 2000 року № 1313, яка спрямована на реалізацію положень Конституції та законів України щодо забезпечення доступної кваліфікованої медичної допомоги кожному громадянинові України, запровадження нових ефективних механізмів фінансування та управління у сфері охорони здоров’я, створення умов для формування здорового способу життя, доповнює зазначені джерела фінансування закладів охорони здоров’я дітей.

Згідно із Концепцією джерелами фінансування охорони здоровя мають бути кошти державного та місцевих бюджетів, кошти загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування та добровільного медичного страхування, кошти накопичувальних фондів територіальних громад і благодійних фондів, благодійні внески та пожертвування юридичних та фізичних осіб, кошти, одержані за надання платних медичних послуг, а також інші джерела, не заборонені законодавством [2].

На наш погляд, фінансові ресурси закладів охорони здоровя дітей та джерела їх формування, визначені Основами законодавства України про охорону здоровя та Концепцією розвитку охорони здоров’я населення України, можна відобразити на рисунку 1.

Перераховані види фінансових ресурсів закладів охорони здоровя дітей  можна згрупувати за наступними ознаками:

v    за формою власності: державні і недержавні кошти;

v    за джерелами формування: внутрішні і зовнішні;

v    за способом формування: кошти загального фонду державного та місцевих бюджетів; власні надходження (кошти від надання платних послуг, благодійні внески, гранти, кошти, що надходять для виконання певних доручень);

v    за формою організації: які мають фондовий і нефондовий характер
організації;

v    в залежності від характеру діяльності: кошти від надання медичних послуг та кошти від надання послуг немедичного характеру.

Також серед джерел фінансових ресурсів можна виділити податки і пов'язане з ними бюджетне фінансування; збори у формі обов'язкових внесків на обов’язкове медичне страхування;  власні кошти юридичних і фізичних осіб.

 


Text Box: державний бюджетText Box: місцеві бюджетиText Box: державнийText Box: територіальніText Box: медичні послугиText Box: інші 
послуги

Рисунок  1. Формування фінансових ресурсів закладів охорони здоров’я дітей *.


Бюджетне джерело пов'язане із всією системою державних фінансів, що забезпечує його високу надійність. З іншого боку, бюджет будь-якого рівня має безліч напрямів витрачання коштів, в результаті цього фінансове благополуччя галузі охорони здоров'я залежить не тільки від рівня економічного розвитку країни, але і від пріоритетів фінансової політики держави.

Страхові платежі мають цільовий характер, що забезпечує гарантоване спрямування зібраних коштів на фінансування охорони здоров'я. Негативна властивість даного джерела обумовлена обсягом коштів, які забезпечуються страховими внесками. Вони мізерніші, ніж ті, які можуть забезпечуватися за рахунок бюджетів. До того ж теоретично бюджет має перевагу, оскільки володіє компенсаторними можливостями: низький   рівень надходжень одних податків може в тій чи іншій мірі компенсуватися вищими надходженнями інших податків, тоді як система страхування такої можливості позбавлена.

Приватні кошти як джерело фінансування безпосередньо пов'язані з економічними традиціями і рівнем розвитку держави.

В умовах реформування діючої системи охорони здоров’я дітей найважливішим пріоритетом в стратегії розвитку закладів даної галузі повинна стати зміна системи управління їх фінансовими ресурсами, яку, на наш погляд, доцільно здійснювати у двох напрямах:

¨           пошук додаткових джерел фінансових ресурсів та запровадження багатоканальної моделі фінансового забезпечення закладів охорони здоровя дітей;

¨           підвищення ефективності використання фінансових ресурсів даними закладами.

 

Література:

1.                  Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»  від 19.11.1992р. №2801-XII (із змінами та доповненнями).

2.                  Указ Президента України «Концепція розвитку охорони здоров’я населення України» від 7.12.2000р. №1313.

3.                    Проект Закону України «Про фінансування охорони здоровя  та медичне страхування» від 19.09.2006р. №2192.

 



* Розроблено автором на основі [1-3].