к.е.н., доцент Семеніхін І.М.

Військовий інститут Київського Національного

університету імені Тараса Шевченка.

ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ В УМОВАХ ЇХ РЕФОРМУВАННЯ.

 

Призначення збройних сил, їх організаційна структура, своєрідні задачі, умови і їх специфіка визначили загальну військово-цільову спрямованість фінансового контролю за створення, розподіл і використання оборонного бюджету.

Специфіка діяльності збройних сил обумовлює необхідність фінансово-економічних відносин і веде до розширення й ускладнення задач до їх фінансового контролю. Слід зауважити, що ці питання у галузях господарства України розглядаються та досліджуються, як правило, спеціальними державними органами. [4]

Зауважимо, що на сучасному етапі реформування армії у самостійну ланку визначені контрольно-ревізійні органи, а директор Контрольно-ревізійного департаменту безпосередньо підпорядкований Міністерству оборони України. При цьому одночасно був здійснений перерозподіл по проведенню фінансового контролю між Департаментом фінансів і Контрольно-ревізійним департаментом Міністерства оборони України.[2]

Вважаємо за необхідне підкреслити, що функції державного контролю через специфіку діяльності збройних сил обмежено. А саме, в інших міністерствах встановлений обов’язковий контроль з боку Головного контрольно-ревізійного управління України, податкових, пенсійних, соціальних органів, тощо. А в військовому відомстві фінансовий контроль за витратами фондів грошового забезпечення і заробітної плати здійснюють його вищестоящі фінансово-економічні та контрольно-ревізійні органи. [4]

Специфічне існування Збройних Сил України, підвищені вимоги до стану їх боєздатності, рівню організації і управління, різноманітність воєнно-економічної діяльності і функцій фінансово-економічної служби та контрольно-ревізійних органів української армії, вимагають більшого вдосконалення контрольно-ревізійної роботи, творчого підходу до визначення конкретних форм, методів, засобів та прийомів її проведення.

Складності фінансового контролю збройних сил висувають підвищені вимоги до професійної, кваліфікаційної, якісної підготовки кадрів контрольно-ревізійної служби. Для осіб, які здійснюють фінансовий контроль необхідні глибокі знання, в першу чергу специфіки діяльності збройних сил, особливо зараз в час їх реформування.

Звісно, що повна відповідність вартості кінцевого воєнного продукту, його обсягу у натурально-речовій формі спостерігається тільки у центральній ланці економіки Збройних Сил України. Це трактування пов’язане з тим, що в основному за оборонні замовлення розрахунки здійснюються Департаментом фінансів Міністерства оборони України. Тому військовий фінансовий контроль, як контроль за створенням і використанням грошових фондів по зазначеним критеріям не всюди однаковий [3].

Зауважимо, що на рівні оперативного командування, видів збройних сил і безпосередньо військового звена фінансовий контроль не повністю розповсюджується на весь економічний процес матеріально-технічного забезпечення військ, а тільки на ту частину, яка пов’язана з рухом грошових фондів, саме у даній ланці. Це у визначеній степені знижує рівень застосування фінансового контролю стосовно обсягу матеріальних ресурсів, які використовуються у військах.

Об’єкт застосування військового фінансового контролю – це не тільки безпосередній процес, але і всі умови створення і використання фондів.

Для військових, вимоги до порядку витрачання оборонних коштів і фінансовому контролю за законністю, доцільністю їх використання висувається ще у більш суворій формі, так як мова іде про фінансовий контроль у збройних силах, життєдіяльність яких побудовані і орієнтується у відповідності з статутами, настановами, положеннями та іншими специфічними керівними документами. А це означає, що найбільш жорстко і ефективно проявляються форми, методи, засоби та прийоми військового фінансового контролю.

Фінансовий контроль на сучасному етапі реформування військ вимагає пошук і застосування найбільш оптимальних варіантів покращення фінансово економічних відносин у збройних силах. В зв'язку з цим оперативність і мобільність військового фінансового контролю, зрозуміло, що прямо впливає на існування та розвиток військових фінансово-економічних відносин і зміцнення фінансової дисципліни.

Контроль за використанням грошових фондів в Міністерстві оборони, характеризується своєю суворою військово-цільовою, спрямованістю і мобільністю, що обумовлене специфікою існування збройних сил. Як зазначено в Конституції України, «Збройні Сили України створені для захисту держави, її суверенітету і територіальної цілісності, їх обов'язок бути в постійній бойовій готовності, що гарантує негайний опір агресору. [1]

Зрозуміло, що у матеріальному стимулюванні бойової підготовки особового складу головне місце займають грошові фонди, фінансовий контроль за їх використанням спрямований на підвищення бойової майстерності і професійної підготовки військовослужбовців. Різноманітність фінансового забезпечення, а у зв'язку з цим і економічних відносин в армії, відповідно відображаються на напрямах військового фінансового контролю.

Підвищення ролі контрольно-ревізійної роботи за грошовими виплатами прямо впливає на забезпечення високої бойової готовності військ і свідчить про постійне зростання стимулюючого значення фінансового контролю як одного з проявів його військово-економічної ролі в сучасних умовах.

Відомо, що на сучасному етапі перебудови та реформування армії в організації фінансового контролю відбулись значні зміни, що пов'язані з необхідністю вирішення військовими оперативно-тактичних завдань, це вимагало конкретного перегляду діючого військового контрольно-ревізійного механізму, що безпосередньо пов'язано з рішенням складних наукових, методологічних та організаційно фінансових проблем. Одна з них-адаптація діючої системи контролю за фінансуванням армії до роботи в умовах казначейського обслуговування військ.

Безумовно після цього нововведення, контрольно-ревізійна робота у військах ускладнилася, так як військовим частинам відкривались нові реєстраційні та спеціальні реєстраційні рахунки за кожним кодом програмної класифікації видатків Державного бюджету України, окремо для коштів загального та спеціального фондів.

Провідною функцією Державного казначейства з початку його ведення був контроль за ходом виконання воєнного бюджету України і військові контрольно-ревізійні органи повністю підключились до її реалізації. На жаль персонал Державного казначейства того часу та і зараз недостатньо підготовлений для якісної роботи з військовими і не знає специфіки діяльності армії, що ускладнює проведення не тільки фінансування Збройних Сил України, але і здійснення контролю.

Зрозуміло, що фінансовий контроль на сучасному етапі реформування Української армії був зумовлений змінами у фінансовому законодавстві України. А саме, розподіл кошторису Міністерства оборони на загальний та спеціальні фонди, і вимагав специфічного фінансового контролю за їх використанням, це було пов'язано з недостатністю фінансування армії, а також виявленням і контролем за внутрішніми резервами для задоволення власних потреб.

Послідуючим кроком в організації військового фінансового контролю і його особливістю на сучасному етапі реформування військ стало контроль за запровадженням з 1 січня 2001 року бухгалтерського обліку, замість фінансового обліку, це поставило нові завдання перед контрольно ревізійними органами вивчення порядку ревізій фінансових операцій пов'язаних з бухгалтерським обліком.

Хоча зазначені нововведення в системі військового фінансового забезпечення в цілому дають позитивні результати, але потрібно відмітити, що вони поки громіздкі і у час науково-технічного прогресу ведуть до збільшення обсягу роботи не тільки фінансово-економічної служби, але й контрольно-ревізійних органів.

Крім того, діючий механізм фінансового контролю створює певні труднощі не тільки у мирний час, але, це особливо буде помітно у воєнний час, так як вже зараз не забезпечується мобільність, оперативність фінансового забезпечення і контролю за діяльністю військ.

 

Література:

1.  Конституція України. // К.- Преса України, 1997 –80с.

2. Наказ Міністра Оборони України від 29.05.2001р. №170 Про затверження Положення про контрольно-ревізійну службу Збройних Сил України. // К.-2001–9 с.

3. Кошкин В.М. «Финансовый контроль в Министерстве обороны СССР» // Учебник.-М.-Военное издательство.-1985.-311с.

4. Финансы Вооруженных Сил СССР. Под ред. Дутова В.Н. // М.: Военное издательство. – 1986. –400с.

 

Дані про автора:

Доцент кафедри фінансів Збройних Сил Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат економічних наук, доцент.

Домашня адреса: 09097 м.Київ, вул. Милославська буд. 39/48, кв.53, тел. 532-29-04, служб. 259-04-28 (104), моб. 8(067) 792-65-42