«Экономічні науки»/3.Фінансові відносини

Бейгул О.В.                                          

Кременчуцький державний політехнічний університет

Контроль за здійсненням валютних операцій

Україна як самостійна держава здійснює зовнішньоторговельні та інші економічні зв'язки із зарубіжними країнами через свої органи та уповноважені нею установи i організації. Режим здійснення валютних операцій на території України, загальні принципи валютного регулювання повноваження державних органів i функції банків та інших кредитно-фінансових установ України в регулюванні валютних операцій, права i обов'язки суб’єктів валютних відносин установлені Декретом Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання i валютного контролю», а також іншими актами валютного законодавства.

Валютні відносини складаються в сфері фінансової діяльності держави i пов'язані з її роллю в розподілі та перерозподілі валового внутрішнього продукту з метою утворення i використання необхідних суспільству валютних фондів.

В Україні до таких фондів належать: Державний валютний фонд, республіканський (Автономної Республіки Крим) валютний фонд, місцеві валютні фонди, що утворюються i використовуються виконавчими органами місцевого самоврядування, а також валютні фонди юридичних i фізичних осіб, громадських організацій, інших осіб. Серед них слід розрізняти державні централізовані та децентралізовані фонди, а також фонди, які власне державі не належать.

Основними функціями валютного контролю, які випливають з Декрету
Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю", є: контроль за відповідністю валютних операцій чинному законодавству наявністю необхідних ліцензій; перевірка обґрунтованості платежів в іноземній валюті резидентами i нерезидентами; перевірка повноти i об'єктивності обліку i звітності за операціями резидентів i нерезидентів.

Валютний контроль в Україні здійснюється Кабінетом Міністрів України i
Національним банком України, який спирається на уповноважені банки, та іншими органами.

Головним органом, що здійснює контроль за виконанням правил регулювання валютних операцій на території України, є Національний банк України.
Контроль за валютними операціями резидентів i нерезидентів, здійснюваних через уповноважені банки, проводять ці банки.

Фінансовий контроль за валютними операціями, які проводяться резидентами i нерезидентами на території України, здійснює податкова інспекція.

Контроль за додержанням правил поштових переказів та пересилання валютних цінностей через митний кордон України здійснює Міністерство зв’язку  України, а за додержанням правил переміщення валютних цінностей через митний кордон - Державний митний комітет України.

Здійснюючи валютний контроль, Національний банк України проводить перереєстрацію раніше виданих ліцензій на право торгівлі та надання послуг за іноземну валюту. Разом з іншими контролюючими органами країни Національний банк України систематично перевіряє установи торгівлі та послуги з іноземною готівкою.

Національний банк постійно інформує державні органи для того, щоб вони посилювали контроль шляхом узагальнення та аналізу стану розрахунків за зовнішньоекономічними операціями резидентів, передбачених Постановою Кабінету Міністрів та Національного банку України від 26.12.95 р. "Про заходи щодо забезпечення валютного контролю".

Національний банк інформує Міністерство зовнішніх економічних зв'язків i торгівлі щодо обсягів надходження валютних коштів, одержаних від здійснення експорту товарів та обсягів перерахованих коштів за імпортними операціями, повернених з порушенням встановлених законодавством термінів обсягів інвестицій у грошовій формі за межі України.

Головна Державна Податкова адміністрація інформується щодо порушень резидентами встановлених законодавством термінів розрахунків у іноземній валюті під час здійснення експортних операцій та термінів надходження продукції т за імпортними операціями після здійснення платежів та переліку підприємств, які отримали дозвіл на відкриття рахунків у іноземних банках.

Порушення норм валютного законодавства може потягнути за собою цивільно-правову, адміністративну i кримінальну відповідальність у відповідності до законодавства України.

Фінансові правопорушення банків, інших кредитно-фінансових установ, резидентів i нерезидентів передбачені валютним законодавством. До них, зокрема, належать:

-         пропуск термінів розрахунків у валютних операціях, при виконанні зобов'язань за угодами тощо;

-          здійснення валютних операцій без генеральної чи індивідуальної ліцензії Національного банку України;

- незаконне приховування в інших державах валютних цінностей, що належать резидентам;

- невиконання уповноваженими банками функції валютного контролю;

За вказані вище порушення передбачені такі санкції:

- штраф в розмірі еквівалентному вартості валютних цінностей, на суму яких відбулось порушення;

- штраф в сумі, що встановлюється Національним банком України:

- позбавлення ліцензії Національного банку України:

Санкції за зазначені порушення застосовуються Національним банком
України i за його визначенням - підпорядкованими йому установами. Оскарження дій щодо накладення стягнень провадиться у судовому порядку. Кримінальна відповідальність є найтяжчим видом юридичної відповідальності суб’єктів валютних відносин.

 

 

 

 

Полтавська обл., м. Кременчук. Вул. В.Інтернаціоналістів б. 22, кв. 68

Бейгул Олена Василівна

Тел. (0536) 723334, моб. 80672828002