Письмак Д.В.

Інститут економіко-правових досліджень НАН України

ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА У

ФОРМАТІ ГОСПОДАРСЬКОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ

 

Державна Стратегія регіонального розвитку України на період до 2015 року (постанова Кабінету Міністрів України від 21.06.2006 р. № 1001), бачить Україну у недалекому майбутньому державою, що динамічно розвивається на основі активного включення у глобальні інноваційно-інвестиційні процеси. Наукове обгрунтування даної стратегії, розроблене провідними вітчизняними фахівцями, свідчить про істотне зростання інвестиційних потреб суспільства: потреба у інвестиціях у основний капітал (для приросту ВВП у прогнозованих обсягах) за 2003-2015 рр. зростає з 49,6 до 204,6 млрд. грн. (або у 4,1 рази). При цьому покриття інвестиційних потреб у 2015 р. передбачається здійснити за рахунок 1) власних ресурсів підприємств – на 51,1 %, 2) коштів державного і місцевого бюджетів – на 10,1 %, 3) коштів іноземних інвесторів – на 5,7 %, 4) позики – на 30,0 %, 5) коштів населення – на 3,2 % [1, с.96]. Отже, основними інвесторами виробничого потенціалу України залишаються її ж національні підприємства (разом з різними позиками їх питома вага складе близько 80 %).

Очікування надходжень до України прямих іноземних інвестицій (ПІІ) треба, знов таки, обумовлювати зростанням національного ВВП. Так, сучасні світові ТНК контролюють більше 50 % світового промислового виробництва, біля 67 % міжнародної торгівлі, до 80 % патентів та ліцензій на нову техніку, майже 90 % ПІІ при тому, що накопичені до 2003 р. ПІІ у розмірі $8,2 трлн. (в 2000 р. – $1,4 трлн., в 2003 р. – $0,56 трлн.) складали 22,9 % світового ВВП. Сукупні активи іноземних філій ТНК досягли $30,4 трлн., об’єм їх продаж - $17,6 трлн., а їх експорт – $3,1 трлн. на фоны $9,2 трлн. загального світового експорту [2, с.58-62]. Отже, українські підприємства повинні конкурувати на світових ринках інвестиційних ресурсів із могутніми ТНК, що вимагає від них адекватної концентрації власного виробництва на основі високих технологій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. Схема інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання

у форматі Господарського кодексу України (ГКУ)

Дослідження іноземних спеціалістів вказують на тісний кореляційний зв’язок між масштабом і структурою ПІІ та рівнем ВВП на одну особу в межах конкретної національної економіки [3, с.916]. Тому визначення потенційних можливостей національного правового простору регулювання інвестиційними процесами в Україні є на сьогодні актуальною науково-практичною задачею.

Аналіз правового простору (рисунок) інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання в Україні свідчить про істотні зміни, які відбулися тут з введенням Господарського кодексу України (ГКУ). Це торкається, по-перше, зосередженості інвестиційної політики держави на галузях (і підприємствах), які визначають інноваційний шлях розвитку економіки; по-друге, системності при регулюванні інвестиційних процесів державою (підприємство – регіон – СЕЗ). Такий підхід у майбутньому дозволить активізувати інвестиційні процеси (якщо будуть вирішені питання узгодженості програмних документів розвитку підприємств з аналогічними документами країни, регіонів, галузей і територій).

Висновки. Проведені дослідження дають підстави стверджувати, що:

*окремі регіони та галузі повинні ретельно опрацьовувати питання про можливість та доцільність СЕЗ та ТПР (ст.13 Конституції України: власність зобов’язує, і не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству);

*доцільність введення СЕЗ та ТПР повинна узгоджуватися із ст.11.5 ГКУ, згідно з якою суб’єктам господарювання, які не враховують суспільні інтереси, відображені у програмних документах економічного і соціального розвитку, не можуть надавитися передбачені законом пільги та переваги.

Література.

1. Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015 роки) «Шляхом Європейської інтеграції» / Авт. кол.: А.С.Гальчинський, В.М.Геєць та ін.: Нац. ін-т стратег. дослідж., Інекон. прогнозування НАН України, М-во економіки та з питань європ. інтегр. України. - К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. – 416 с.

2. Шнипко О. Транснаціональні корпорації та проблеми транснаціоналізації українського ринку // Економіст, № 11 (229), 2005, с.58-62.

Научная конференция

«Образование и наука без границ - 2006»

18-28 декабря 2006 г.

 

Секция:

Экономические науки:

4) инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Доповідь:

ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА У

ФОРМАТІ ГОСПОДАРСЬКОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ

 

 

Автор:

Письмак Дмитро Вікторович,

здобувач

Інститут економіко-правових досліджень НАН України

Адреса: 01024, м. Київ, вул. Круглоуніверситетська, № 7, кв.15

Телефон: моб. 8.050. 328-25-41