Економічні науки. 10.Економіка підприємств.

 

К.е.н. Вишнякова І.В.

Західнодонбаський приватний інститут економіки і управління

 

Поділ  критерія  класифікації  факторів діяльності об’єднань підприємств «за сферою виникнення» на ознаки

 

Одним з аспектів модернізації вітчизняної економіки  на теперішньому етапі  розвитку  виступає   розширення  кола  підприємств, що об’єднуються  в інтегровані групування, такі як  корпорації, холдинги тощо.  З огляду на те, що  різні форми об’єднання підприємств в Україні, як і  в будь-якій країні,  охоплюють галузі, що справляють не абиякий  вплив на її  соціально-економічний розвиток, питання, пов’язані з факторами впливу на    ефективне функціонування таких об’єднань  виступають якщо не на перший, то далеко не на останній план.

В Україні як і за кордоном останнім часом активізувалися наукові дослідження проблем ефективного функціонування підприємств та аналізу організаційно-економічних факторів, що впливають на результати фінансово-господарської діяльності. Зокрема, данним питанням   присвячено  дослідження провідних вітчизняних фахівців В.Сизоненко, Л.Довгань, Н.Ічанської, В.М. Гриньової,  Г.В.Назарової [1-4]. 

Поряд з тим,  наявність недостатньо  досліджених й не  висвітлених  питань, пов’язаних, по-перше,  з підходами до розробки класифікацій, по-друге, визначенням основних критеріїв класифікації  факторів ставить вітчизняних  економістів перед необхідністю проведення робіт в даному напрямку.  

Розглянемо більш докладно  кожне положення.

В науковій діяльності важливе місце займає класифікація за різними критеріями та ознаками, що дозволяє точніше і швидше орієнтуватись у  великій різноманітності  понять і фактів. Класифікація, яка базується на глибоких наукових  основах, не тільки являє собою в розгорнутому вигляді картину стану науки, а і дозволяє робити обґрунтовані прогнози щодо невідомих ще фактів та закономірностей. Розробка оптимальної класифікації стає не тільки науковою, а і економічно важливою задачею. Науковці застосовують один з трьох підходів при розробці класифікацій: за спрощеним варіантом, більш складним та досконалим.

Розробка спрощеної, ієрархічної,    класифікації, як правило,    складається з двох етапів: визначеня кола критеріїв класифікації та  поділу критеріїв на ознаки.  Більш складна  класифікація передбачає  відображення взаємозв’язків як між критеріями, так і між ознаками.  Досконала, фасетна, класифікація не допускає дублювання однієї ознаки в двох критеріях. 

Досліження підходів фахівців до розробки класифікації факторів, що впливають на діяльність об’єднань підприємств[1-4],  показали  застосування спрощеного варіанту.

 При розробці   класифікації     фактори,  що впливають на проміжний або  кінцевий результат діяльності об’єднань  підприємств з огляду на сучасні реалії та тенденції  розвитку вітчизняної макро- і мікроекономіки,  за   критерієм « за сферою виникнення»  стандартно   поділяють  на дві групи ознак: ендогенні та екзогенні. Слід зазначити, що даний підхід  не  є самим кращим, оскільки   при класифікації  будь-яких факторів завжди виявляються  такі, що одночасно належать до групи як  зовнішніх,  так і внутрішніх. Наприклад,   конкурентноздатність об’єднання підприємств. З одного боку -  це фактор, який  належить до внутрішніх, так як  по великому рахунку  конкурентноздатність підприємства залежить від  здібностей   менеджерів даного підприємства. З іншого боку -  фактор зовнішній, оскільки  підприємства діють в макроекономічному,  або  в мегаекономічному  просторі за всіма  законами та тенденціями, характерними для  даного простору. Звернемось до іншого фактору – прибутковість   діяльності. Аналогічна картина. З одного боку прибуток залежить від ряду чинників мікроекономічного порядку, серед яких  різниця між вартістю реалізації та  собівартістю, ціна продукції,  обсяги реалізації, попит на дану продукцію тощо. З іншого – від  факторів макроекономічного порядку – той же попит на продукцію -  залежить не тільки від її  корисності та вартості, а і від  платоспроможності громадян (зовнішній фактор),  наявності аналогів продукції (зовнішній фактор) тощо.    

  І таких зовнішньо-внутрішніх факторів, що охоплюють різні сфери діяльності підприємств – від економічних, організаційних  до виробничих -   можна привести цілу низку.  

З метою  вдосконалення та  виведення  класифікації  на більш складний  рівень   пропонуємо  в критерій «за сферою  виникнення» ввести додаткову ознаку «змішані».

 Це дозволить по-перше, більш чітко розмежувати  сфери виникнення того чи іншого фактору, по-друге, показати взаємозв’язки як між критеріями, так і між ознаками, і, по-третє,   зосередити менеджерів  підприємства під час  прийняття рішень на   усуненні негативу, пов’язаного з  внутрішніми факторами,  та звернути  більш  пильну увагу на змішані фактори.

Наступним кроком дослідження – є розробка більш  досконалої  фасетної системи  класифікації факторів, що впливають на діяльність об’єднань підпримєств.

Література:

1.         Сизоненко В. Про що свідчить українська модель корпоративного підприємництва. // Банківська справа. - 2002. - № 3. - С. 29-37.

2.         Довгань Л., Ічанська Н. Сучасні проблеми та шляхи поліпшення корпоративного управління в Україні // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 2002.- № 7/1.- С. 65-70.

3.         Гриньова В.М., Попов О.Є. Організаційно-економічні основи формування системи корпоративного управління в Україні. Монографія. – Харків: Вид. ХДЕУ, - 2003. - 324 с.

4.         Назарова Г.В.  Організаційно-структурна розбудова підприємства  в системі корпоративного управління. Дис.. докт. екон. наук: 08.06.01 Харків., 2005. – 465с.