УДК 004

Современные информационные технологии/1.Компьютерная  инженерия.

О.С. Савенко, С.В. Мостовий

Хмельницький національний університет, Україна

Порівняльний аналіз програмних засобів тестування системних ресурсів персональних комп’ютерів в локальній обчислювальній мережі

Всі мережні адміністратори у своїй повсякденній діяльності постійно зіштовхуються із завданням адміністрування персональних комп’ютерів (ПК) користувачів локальної обчислювальної мережі (ЛОМ), завданням підвищення ефективності використання ресурсів ПК. Ці завдання можна вирішувати класичним способом, тобто локально настроювати комп'ютери або сервери. Однак такий підхід досить незручний, особливо якщо локальна мережа розподілена по значній території та містить значну кількість комп'ютерів. Крім того, нерідко потрібна віддалена робота з комп'ютером або серверами.

Для вирішення подібного класу завдань застосовуються спеціалізовані програмні пакети віддаленого керування. Найпоширенішою з таких програм є утиліта Remote Desktop Connection, що входить у комплект операційної системи Windows XP. Втім, поширеність даної утиліти пояснюється не стільки її функціональними можливостями, скільки тим, що вона є складовою частиною ОС, а тому немає необхідності купувати її окремо. Якщо ж говорити про функціональність даної утиліти, то на практиці її часто буває недостатньо.

Результати якісної порівняльної характеристики відомого ПЗ наведено у табл.1.

Таблиця 1

Результати порівняння ПЗ для керування віддаленими ПК

Параметр

Програмне забезпечення

Anyplace Control 2.11 [1]

Access Remote PC 4.8.2 [2]

LanShutDown 3.0.2 [3]

LanHelper 1.48 [4]

DameWare NT Utilities 5.0.0.3 [5]

Omniquad Instant Remote Control 2.2.9 [6]

EMCO Remote Desktop Professional 4.0 [7]

RemotelyAnywhere 6.20 [8]

TWD Remote Anything RA [9]

AdmWin 7.0 [10]

Необхідність інсталяції клієнтської частини програми

+

+

-

-

+

-

 

+

+

 

Підтримка режиму перегляду

+

+

-

-

+

+

+

+

+

+

Підтримка режиму керування

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

Сканування мережі для визначення списку ПК

+

+

+

-

+

+

+

 

+

+

Одночасне керування декількома ПК

+

-

-

+

+

-

+

-

 

+

Необхідність адміністраторського паролю для доступу

-

+

+

+

 

+

 

+

 

 

Вартість ПЗ, долари США [11]

15 за 1 ПК

 

 

50

289

39

135-1295

 

 

 

Керування ПК через мережу Інтернет

-

+

-

-

-

-

 

+

+

-

Повідомлення користувача про віддалене керування

 

+

+

+

+

-

-

+

+

 

Блокування роботи користувача

+

+

-

-

-

-

-

-

-

 

Можливість передачі даних між ПК

-

+

-

-

-

-

 

 

+

 

 

На основі проведеного аналізу класифікуємо відоме ПЗ на декілька груп за параметрами таблиці 1:

1. Програми для відправки повідомлень та команд на відділені ПК.

2. Програми для налаштування та адміністрування віддалених ПК у локальній мережі.

3. Програми для налаштування та адміністрування віддалених ПК через мережу Інтернет.

4. Програми для спостереження за діями користувачів на віддалених ПК.

Перша група програм є найменш функційною. До неї віднесемо: LanShutDown 3.0.2, LanHelper 1.48. Вони дозволяють лише відправити повідомлення користувачу та здійснити примусове перезавантаження чи вимкнення ПК.

Друга група програм дозволяє проводити повне керування віддаленим ПК у локальній мережі, тобто виконувати налаштування системи, керувати ресурсами ПК (але при цьому робота локальних користувачів блокується).

Третя група програм призначена для адміністрування віддаленими ПК через мережу Інтернет.

Четверта група програм застосовується в основному для ведення спостереження за діями користувачів на віддалених ПК. Також за допомогою програм цієї групи можна виконати деякі дії по керуванню та налаштуванню ПК.

Усі розглянуті програми використовують клієнт-серверну архітектуру, тобто вимагають інсталяції як серверної частини на ПК адміністратора, так і клієнтського додатку на машині користувача (рис.1). Застосування такого підходу є досить незручним, оскільки необхідно проводити встановлення клієнтської частини на усі ПК, що вимагає наявного вільного місця на ПК, часу для встановлення та не дозволяє вільно нарощувати мережу (збільшувати кількість ПК у мережі). Крім того, використовуючи таке ПЗ, адміністратор не зможе ефективно виконувати іншу роботу, оскільки весь час буде слідкувати за діями користувачів. Ще одним недоліком такого ПЗ є незручність при спробі керування віддаленим ПК, коли за ним працює користувач. А також до недоліків можна віднести те, що користувачам ПК відомо, коли за їх діями на ПК ведеться спостереження.

 

Рис.1. Схема роботи програм адміністрування ПК в ЛОМ

 

Отже, необхідно обрати інший підхід, який усунув би виявлені недоліки. Тобто необхідно розробити механізм доступу до віддалених ПК без використання клієнтської частини (рис.2), а також інтелектуальний блок, що проводив би спостереження за діями користувача і повідомляв про це адміністратора. Це дасть змогу ще збільшувати кількість ПК у мережі та звільнить адміністратора від необхідності постійного спостереження та контролю користувачів.

Необхідно розробити метод, що буде покладено в основу програмного забезпечення, яке буде періодично опитувати усі ПК визначеної ЛОМ і отримувати інформацію про стан ресурсів ПК (завантаженість оперативної пам'яті (ОП), центрального процесора (ЦП), інших периферійних пристроїв, які процеси виконуються на ПК і куди вони звертаються). Отримуючи таку інформацію, програма порівнює її з попередніми станами ПК і аналізує, як змінилась ситуація. Також необхідно розробити блок, що буде приймати рішення про те, що робити у випадку нестандартних ситуацій (запуск несанкціонованих процесів, взаємоблокування процесів, перенавантаження ОП та ЦП) та матиме змогу самонавчатись розпізнавати такі ситуації.

 

Рис. 2. Схема роботи ПЗ, що проектується

 

В зв’язку з наявністю вищевикладених проблем та бурхливим розвитком комп’ютерної техніки і мережних технологій постала проблема розробки методу доступу до ПК в ЛОМ, який би не дозволив користувачеві спостерігати за цим процесом; розробити інтелектуальний блок тестування системних ресурсів ПК, який би дозволив не відволікати адміністратора мережі та нарощувати кількість ПК в ЛОМ більше, ніж міг би обслуговувати один адміністратор. На основі розроблених методів необхідно розробити алгоритми, які б дозволили створювати програмне забезпечення тестування системних ресурсів ПК під різні типи операційних систем.

 

Література

1.     http://www.anyplace-control.com

2.     http://www.access-remote-pc.com

3.     http://www.lantricks.com

4.     http://www.hainsoft.com

5.     http://www.dameware.com

6.     http://www.omniquad.com

7.     http://www.emco.is

8.     http://remotelyanywhere.com

9.     http://www.twd-industries.com

10. http://www.admwin.com

11. http://dropzone.by/?page=37001