Секція „Педагогічні науки”,

підсекція „Сучасні методи викладання”

Наталія Березнікова

Національний авіаційний університет

 

Сучасні тенденції використання комп’ютерних прикладних програм в навчанні мови та мовлення з особливими дітьми.

 

Важливим напрямком сучасних освітянських реформ – є інтеграція інформаційних технологій в процес навчання. Завдяки Інтернет, сучасні педагогічні технології постійно вдосконалюються. Інформаційні технології з успіхом використовуються в освітянському процесі розвинутих країн вже більш ніж двадцять років і займають чинне місце в Україні та Росії.

Головною метою світових педагогічних технологій XXI століття є розвиток особистості в суспільстві та розвиненні самостійної діяльності учнів. Одним із важливим компонентом цієї успішної діяльності і є володіння мовою (рідною та іноземною)та мовленням. Але як проходить навчання в дошкільних закладах та школах у дітей з проблемами здоров’я?

В літературі та в Інтернеті в достатній мірі освітлюється успіх та набутий досвід зарубіжних викладачів працюючих в галузі корекційної педагогіки, які вдало інтегрують комп’ютерні технології в учбово-корекційний процес, а також в творчий процес навчання англійської як другої мови та самого процесу мовлення. Зокрема всі навчальні заклади Америки (від дитячого садочка до університетів), відповідно до законодавчого Акту про освіту осіб з відхиленням в розвитку та здоров’ї, прийнятий Б. Клінтоном в 1997 року (IDEA), намагаються залучити дітей з особливими потребами в освітянський процес за допомогою спеціальних індивідуальних програм навчання. В своїй роботі педагоги та учні широко застосовують комп’ютерні технології та індивідуальний графік занять. Про позитивний досвід роботи в цьому направлені свідчать досягнення в успішно працюючих мережах навчальних закладів, в яких відпрацьовані всі напрями роботи сучасної корекційної педагогіки, а також приділено величезну увагу навчанні англійської мови, грамотності та мовленню. Розроблені спеціальні сайти для Інтернет-освіти (Teleeducation) та спілкування з батьками та учнями.

В Україні та Росії також використовують засоби сучасних технологій в роботі з різними видами корекцій у дітей та дорослих. При роботі з особливими дітьми (тими, хто має відхилення з боку порушення слуху, зору, мовленого апарата, рухливої активності) розвиток особистості є важливим чинником.

Ці категорії дітей потребують диференційованих прийомів, засобів корекції та компенсування розвитку. Сучасна корекційна педагогіка займається розробкою методологічних, теоретичних методичних основ ефективних систем для спеціального навчання для дітей (учнів)з особливими потребами з використанням комп’ютерних прикладних програм. Підхід освіти XXI століття в нашій країні керується напрямком на гуманізацію навчання особливих осіб і спрямована на досягнення максимально можливого рівня розвитку особистості, освіти, життєвої компетенції та інтеграції в соціум.

В світі цього напрямку, наукова і педагогічна спільнота України займається цими актуальними питаннями, яким присвячуються Всеукраїнські науково-практичні семінари, що організуються Інститутом спеціальної педагогіки АПН України за участю Міністерства освіти та науки України та інших учбових та навчальних організацій України. Напрацьовані учасниками семінарів матеріали збагачують науково-методичний досвід, поліпшують розвиток педагогічної науки та практики, посилюють увагу держави та громадськості щодо проблем якості сучасного спеціального навчання й відповідності сучасної технічної сторони навчання в учбових й виховних закладах України.

Матеріали періодичних видань в Україні, Росії та в Інтернеті свідчать про успішне застосування комп’ютерних засобів корекційною педагогікою. Для навчання мови та мовлення в галузі логопедії, комп’ютер поступово стає ефективним засобом формування сприятливих умов для якісної індивідуальної підготовки особистості учня до самостійної діяльності в сучасному інформаційному просторі. В сумісній роботі логопедів та їх учнів, комп’ютер являє собою багатофункціональне й потужне джерело безперервного навчання. Педагог-логопед може скласти різноманітні вправи, перевіряти роботу учнів й оцінювати її. Існує можливість вибирати рівень складності матеріалу, швидкість його представлення , кількість необхідного й бажаного повторення, враховуючи індивідуальність кожного учня. Працюючи над граматичним матеріалом або над мовленням, учні мають можливість у більш сприятливому темпі повторювати та засвоювати навички та інформацію.

Для розвинення творчих здібностей при вивченні мови рідної або ж іноземної, вчителями пропонується цікаві завдання, які учні виконують під час уроку, а також після уроків в робочій групі разом з педагогом. Відмічається, що учням з особливими потребами подобається творча робота над мовним матеріалом, особливо, при створенні фільмів за особистими сценаріями або участі в спеціалізованих телекомунікаційних проектах (досвід США та Росії). При виконанні таких завдань учні звісно не можуть обійтись без сучасних телекомунікаційних засобів, всіх тих сучасних приладів, які дозволяють розвиватися як особистості в інформаційному суспільстві, відчувати себе часткою суспільства, набувати й вдосконалювати знання та навички в роботи з сучасними інформаційними технологіями разом з вивченням та засвоєнням насамперед грамотної рідної й англійської мов та мовлення, а також знань з тих предметів на які приділяється більша увага в навчальному закладі спеціалізованому або ж загальноосвітньому.

Перед педагогами України стоїть актуальне завдання по створенню умов для самоосвіти й індивідуального навчання вдома учнів з особливими потребами, й набутий досвіт в використанні комп’ютерних технологій та дидактичних функцій комп'ютера для корекційних занять, вивчення мови та оволодінням правильним мовленням безперечно дозволяє ефективно реалізувати передові методи світової педагогіки, що орієнтовані на особистість.