Філологічні науки/5.Методи та прийоми

контролю рівня володіння іноземною мовою

 

Каминіна В.І.

Дніпропетровська державна фінансова академія

 

Оптимізація процесу навчання студентів за допомогою контролю та самоконтролю

 

Невід’ємною складовою частиною навчально-методичного комплексу є облік успішності студентів, що полягає в контролі знань, умінь і навичок студентів. На основі контрольних заходів у викладачів створюються певні уяви по діяльність студентів і досягнуті ними результати. Правильно і об’єктивно організований контроль є дієвим засобом перевірки засвоєння знань, розумової діяльності і практичних умінь студентів. Контроль виховує у студентів почуття відповідальності за результати своєї навчальної праці. Перевірка знань студентів сприяє організації цілеспрямованого повторення і закріплення навчального матеріалу, поглибленню знань і мовленнєвих умінь студентів. Викладачі кафедри іноземних мов Дніпропетровської державної фінансової академії здійснюють перевірку і контроль знань студентів не тільки для того, щоб встановити факт можливого невиконання завдань окремими студентами або просто констатувати наявність прогалин в їхніх знаннях, а й для того, щоб ліквідувати виявлені прогалини у процесі подальшої роботи, добитися міцного і свідомого засвоєння знань студентами.

Відомості про успішність студентів, здобуті у ході перевірки знань є істотною підставою для застосування передових і ефективних методів навчання. В результаті аналізу даних контролю необхідно диференціювати та індивідуалізувати навчання студентів, а також вносити відповідні корективи у самостійну роботу студентів. Систематичний контроль підтримує інтерес студентів до навчання і дає можливість викладачам показати правильний спосіб виконання завдань.

Серед різних форм і методів перевірки засвоєння знань і умінь, що використовуються для контролю найбільш ефективний – тестовий контроль. Тести безперечно мають ряд переваг тому, що вони забезпечують високий ступінь об’єктивності, можливість кількісної характеристики обсягу засвоєних знань, зручності і легкості проведення і підрахування результатів. Наші тести складаються з інформаційної і операційної частин. Інформаційна частина містить чітку і доступно сформульовану інструкцію, що і як треба виконувати студенту (для відповіді нічого не писати, а тільки вибрати правильну відповідь). В цій частині також нагадується, що кожен тест потрібно виконати у певний час, і тому студентам рекомендується не марнувати часу, намагаючись відповісти на ті запитання, на які вино не можуть відповісти. Мета таких інструкцій – створити для всіх студентів, які виконують тестові завдання ідентичні умови. Операційна частина тестів містить вибіркові тести, що ґрунтуються на впізнаванні правильних відповідей серед неправильних. Найбільш поширені вибіркові тести тому, що вони прості для аналізу. До кожного запитання пропонується кілька відповідей на вибір, а студент повинен розпізнати серед них правильну. Для розуміння прочитаного застосовуються альтернативні тести. Тести перехресного вибору розраховані на встановлення відповідності між елементами кількох запитань і кількох відповідей на них. Ці тести використовуються для перевірки засвоєння лексичного матеріалу. Слід зазначити, що використання тестів сприяє оптимізації процесу навчання.

В наших навчально-методичних посібниках велика увага приділяється самоконтролю. У широкому понятті під самоконтролем розуміють перевірку власними силами самого себе, своєї роботи, своїх знань, і регулювання їх шляхом внесення відповідних корективів. Самоконтроль, як операція мислення полягає в тому, що студент порівнює результати своїх дій з конкретними вимогами, які поставлені перед ним у завданні і оцінює цей результат з погляду виконання цих вимог. Самоконтроль є не тільки механізмом оцінювання і регуляції діяльності, він активізує пізнавальну самостійність студентів, розвиває в них прагнення досягти найбільшої ефективності у виконуваній роботі. Самоконтроль сприяє підвищенню вимогливості студентів до своєї праці. Звірення з ключами це інтелектуальна операция, яка полягає в тому, що студенти порівнюють результати своїх операцій. У процесі актуалізації цих операцій оцінюються дії і, в разі потреби, вносяться відповідні корективи. Організація цілеспрямованого, усвідомленого мислення дає можливість студенту проводити безперервний контроль за власною діяльністю.

Отже, сучасні вимоги до підготовки фахівців-економістів зумовлюють необхідність безперервного пошуку шляхів підвищення якості навчання студентів і одним з таких шляхів є удосконалення системи контролю та оцінки навчальних досягнень студентів в оволодінні іншомовним мовленням. Контроль забезпечує валідну і надійну оцінку рівня успішності студентів відповідно до мети, завдань та змісту програми. Контроль має комунікативну спрямованість, що дає змогу визначати рівень сформованості навичок та вмінь студентів.