Секція „Філологічні науки”                                      

       Підсекція  3:„Теоретичні й методологічні проблеми дослідження мови”

                                                                                        Бумбур Юлія Миколаївна

                                                                                        Кутепова Ірина Євгенівна   

                                         Маріупольський державний гуманітарний  університет

                      Конвенційний текст та гіпертекст

      У літературі ХХ століття намітилася тенденція до так званої „комп’ютеризації”, що зумовило появу нового поняття – „комп’ютерний роман”, який став своєрідною жанроформою постмодернізму. З цим літературним феноменом пов’язана і поява гіпертексту, який руйнує детермінованість і однозначність повідомлення і урівнює в правах того, хто передає (автор – створювач твору як вихідного повідомлення), з тим, хто отримує (читач, той хто сприймає твір як вихідне повідомлення). Гіпертекст виявився інструментом найбільш співзвучним сучасній епосі, який найбільш адекватно описує взаємовідносини з реальністю. Саме такий інструмент здатний об’єднати „духовну активність” цивілізації автокомунікативного типу (комп’ютеризованого та взаємодіючого) з класичною цивілізацією повідомлення [3, 77].

      Класичне визначення гіпертексту, яке дав Т. Нельсон у 1987 році, – це „форма письма, яке відгалуджується або здійснюється по запиту”. Інакше кажучи, це „нелінійне письмо”, яке „більше, ніж текст ” (hypertext) [6].  

      В. П. Руднєв у „Словнику культури ХХ століття” визначає гіпертекст як „текст, упорядкований таким чином, що він перетворюється в систему, ієрархію текстів, одночасно складаючи єдність і велику кількість текстів” [4, 69].

      Роберт Кувер – відомий письменник, професор Університету Браун (Нью-Йорк) у статті „Кінець книг”, надрукованій у „Нью-Йорк Таймс” 21 червня 1992 року, вже однозначно визначає гіпертекст як „електронний текст, написання і читання якого здійснюється на комп’ютері, де не владний порядок типографського друку, його тиранія і його обмеження, тому що текст існує і нелінійному просторі, який створюється процесором. На відміну від друкованого тексту з одно направленим рухом разом з перегортанням сторінок гіпертекст – радикально інша технологія, інтерактивна і багатоголосна, яка затверджує плюралізм дискурсу над строго визначеною фіксацією тексту”      [2, 36].

      Головними характеристиками гіпертексту служать:

1. Дисперсність структури. Інформація надається у вигляді невеликих фрагментів-гнізд, і „увійти” в цю структуру можливо з будь-якої ланки.

2. Не лінійність гіпертексту. Читач повинен сам вибирати путь прочитання, створюючи при цьому свій текст. Цей факт робить неможливою критику, бо прочитати гіпертекст повністю в принципі не можливо.

3. Різнорідність та мультимедійність, тобто використання всіх засобів впливання на читача, які тільки можливі технічно у даній системі – від суто літературних (вибір оповідної стратегії і стилістики) через видавницькі (шрифти, верстка, ілюстрації) і до самих складних комп’ютерних (звук, анімація, посилання на інші, нехудожні матеріали) [5].  

      Щоб краще зрозуміти сутність гіпертексту буде логічно порівняти його з традиційним, тобто конвенційним текстом. Багато з вчених розглядають створення гіпертексту як початок нової інформаційної епохи, яка протистоїть ері друкованої книги. Оскільки людина мислить нелінійно, то надрукований текст у вигляді лінійного письма дещо протистоїть цьому процесові. Відмова від лінійності тексту була б сприятливою для „звільнення” мислення і навіть для виникнення його нових форм.

      Традиційний текст, як правило, має автора. Гіпертекст, у свою чергу, має багато авторів, а приймаючи до уваги те, що він постійно змінюється, то й авторський состав також притерпіває змін. Це, у свою чергу веде до зміни статусу читача: у гіпертекстовій системі розуміння часто супроводжується зміною компонентів гіпертексту або вибором шляху просмотру.

      Множинність авторства має ще один наслідок: у гіпертексті представлено багато точок зору на проблему, а у традиційному – тільки одна. Саме цьому гіпертекст більш об’єктивне.

      Як зазначає Баранов А. М., гіпертекстові технології дозволяють легко компонувати різноманітні види інформації – звичайний текст, малюнок, графік, таблицю, схему, звук та зображення, яке рушиться. Комп’ютерні технології дали змогу змінити сам зовнішній вигляд тексту та його структуру. Різнорідність гіпертексту – це перша його технологічна якість, тому що вона безпосередньо пов’язана з користуванням комп’ютерної технології. Інше технологічна якість гіпертексту – його не лінійність, тому що він не має стандартної, звичайної послідовності читання [1, 33].

      Якщо узагальнити різницю між гіпертекстом та конвенційним текстом, отримуємо наступну картину:

1.     Завершеність традиційного тексту і відкритість гіпертексту.

2.     Лінійність тексту і нелінійність гіпертексту.

3.     Точне авторство тексту і відсутність єдиного автора у гіпертексті.

4.     Зняття протиставлення між автором і читачем.

5.     Суб’єктивність традиційного тексту і об’єктивність гіпертексту.

6.     Однорідність традиційного тексту і неоднорідність гіпертексту.

                                                   Список літератури

1.     Баранов А. Н. Введение в прикладную лингвистику: Учебное пособие. Изд. 2-е, исправленное. – М.: Едиториал УРСС, 2003. – 360 с

2.     Бульвінська О. І. Перший письменник третього тисячоліття, або Милорад Павич і гіпертекст// Зарубіжна література. – 2003. - №5. – С. 36

3.     Мова. Культура. Комунікація: Дослідження молодих вчених. – Вип. 2. – Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції, присвяченої 90-літтю створення ЧДПУ. – Чернігів: Віт-сервіс, 2006. – 118 с. – С. 77

4.     Руднев В. П. Словарь культуры ХХ века. – М., 1999. – С. 69

5.     Визель М. Поздние романы Итало Кальвино как образцы гипертекста

www.litera.ru/slova/viesel/viesel.htm

6.     Зефирова в. Л., Челноков В. М. История гипертекста.

www.computer-museum.ru/histsoft/hypertext.htm  

 

  Кутепова Ирина Евгеньевна

  ул. Энгельса 62 кв. 4

  г. Мариуполь

  Донецкая обл.

  87515

  pat1111@mariupol.net

  т.(0629) 53-32-82

 

Бумбур Юлия Николаевна

пр. Строителей 97 кв. 67

г. Мариуполь

Донецкая обл.

87525

julia2904@ukr.net