Фізична культура та спорт/2. Розвиток фізичної культури та спорту в сучасних умовах.

Суббот А.І., Воєвода О.О., Жаров А.І.

Національна академія державної податкової служби України

Гуманізація фізичного виховання на кафедрі спеціальних дисциплін та організації професійної підготовки

 

Ідея гуманізму як наукового, літературного і педагогічного руху не втрачає свого значення протягом віків. Перші паростки гуманізму зародилися в Італії наприкінці XIII ст. Вони набули широкого розвитку у Європі, сформували цілісну філософську систему.

Термін „гуманізм" виник у XV ст. на означення світської, а не церковної освіченості. Він, як філософська система, був характерним не лише для Західної Європи. У XVI ст. гуманістичні ідеї поширилися і на Україну.

Сучасний стан розвитку суспільства супроводжується інтенсивними процесами інтеграції і міжнародного кооперування.

Процес формування та реформування вищої школи дуже тісно пов'язаний з розвитком суспільства. З переходом до інформаційного суспільства посилюються гуманістичні орієнтації. На думку авторів, в основу гуманістичних принципів педагогіки повинні бути покладені: глибока віра в духовні та фізичні сили особистості, турбота про її здоров'я.

Теоретичні основи процесу морально-гуманістичного виховання, обґрунтування його методики, шляхів упровадження в освітню практику викладені у працях А.С. Макаренко, В.О. Сухомлинського та інших педагогів. Вирішити проблему гуманізації можливо лише тоді, коли ми отримуємо уроки з історії та сучасності.

Приєднання України до Болонської декларації щодо європейської освіти має стати суттєвим  поштовхом до  нової якості професійної освіти.

Фізична культура є одним із засобів гармонійного, фізичного та духовного формування людини. Отже, в процесі занять фізичною культурою вирішуються завдання не лише фізичного, а й духовного вдосконалення особистості. Вирішити ці завдання покликаний професорсько-викладацький склад кафедри.

Але ж для того, щоб виховувати людину в усіх відношеннях, потрібно й знати її в усіх відношеннях. Такі знання забезпечуються сукупністю предметів, що входять до плану навчальної підготовки майбутніх фахівців.

Оволодіння курсантами навчальними дисциплінами кафедри складає основу професійної, морально-психологічної підготовки. У цьому процесі важливе місце відводиться психології.

Результати досліджень змісту морально-психологічної підготовки курсантів-правоохоронців викладачами кафедри свідчить, що вона має здійснюватись за такими основними напрямами: формування і розвиток у курсантів-податківців високих професійних якостей; позитивна мотивація до правоохоронної служби; виховання почуття патріотизму, відданості національним цінностям; напрацювання навичок виживання у полоні та підготовка до ведення довготривалих професійних дій в екстремальних умовах; проведення занять з фізичного виховання особового складу (змінний і постійний).

Моральна і психологічна стійкість курсантів-правоохоронців, на думку дослідників кафедри, передбачає наявність таких основних елементів: дисципліна, професійний дух, воля до перемоги, почуття власної гідності, чесність, відданість обов'язку і правоохоронній діяльності, курсантська честь та інші.

Із розвитком суспільства буде все більше зростати значущість різноманітних засобів усвідомленого впливу на фізичний стан людини, а серед них - морально-психологічних, педагогічних засобів. Разом з тим, на нашу думку, не виключена можливість того, що подальший розвиток науки в XXI ст. допоможе відкрити нові, більш ефективні засоби впливу ( відповідно до суспільних  та індивідуальних потреб ) на тіло людини, на його фізичні якості « на рухові можливості. Можливо, вони будуть пов'язані з генною інженерією, хоча багато вчених вже зараз висловлюють стурбованість можливими серйозними негативними наслідками до яких може призвести втручання в організм людини на основі цих засобів.

До найбільш важливих філософсько-соціологічних проблем фізичного виховання та спорту, які будуть особливо актуальні в XXI ст., в першу чергу автори відносять проблему гуманізації, підвищення духовно-моральних цінностей.

На кафедрі вирішення проблеми гуманізації сучасного змагального спорту в першу чергу передбачає пошук таких моделей гуманно-організованого суперництва, які мають високу культурну, духовно-моральну цінність.

Гуманна суть спорту полягає в тому, що він народився і існує як унікальний засіб максимального       виявлення, неупередженого виміру на об'єктивній основі та перманентного стимулювання найбільшого розвитку визначальних людських здібностей, досяжницьких можливостей індивіда.

Автори під гуманізацією спорту розуміють послідовне адекватне зміцнення і посилення в ньому гуманних основ і модуля людських відносин у спортивній практиці. Змінюється ідеологія, психологія та етика сучасного спорту. Ці динамічні зміни потребують серйозного філософського осмислення.

Філософія, будучи наукою наук, визначає зміст життя людини. Відповідно, відносно спорту, філософія спорту визначає смисл життя у спорті, шукає відповідь на запитання, що означає спорт для особистості, для колективу, для суспільства.

Від того, наскільки вдало вдається сформувати та закріпити у свідомості молодого покоління навички прояву фізичної культури, здорового способу життя, залежить у подальшому реальний спосіб життя, що сприяє розкриттю потенціалу особистості.

У зв'язку з цим, під фізичним вихованням розуміється створення умов для оптимального гармонійного розвитку фізичних, духовних сил та можливостей особистості, фізичного та емоційного благополуччя, самопочуття в колективі, соціальної захищеності, етичних гарантій, формування здорового способу життєдіяльності.

Перспективи фізичного виховання курсантів визначаються професорсько-викладацьким складом кафедри. Для реалізації цілей фізичного виховання формується дух колективу, дух вищої школи.

На думку дослідників, дух - це те, що сприймається та приймається інтуїтивно, без усіляких тверджень та пояснень.

Зроблений авторами аналіз свідчить, що в педагогічній та методичній літературі синонімами даного поняття виступають поняття: „соціально-педагогічна обстановка, „морально-психологічна атмосфера, „морально-психологічний клімат в колективі. У А.С. Макаренко зміст розглянутого нами поняття передавався словами „тон, „мажор. Але незалежно від назви, дух вищої школи завжди визначав її обличчя.

Гуманність - це частина структури особистості, до якої входять лише достатньо виражені риси, що постійно проявляються в різноманітних видах діяльності та спілкуванні.

Таким чином, насамкінець, слід зазначити, що гуманізація фізичного виховання курсантів-правоохоронців дозволить підняти загальнокультурний, психолого-педагогічний рівень, а також сприятиме формуванню професійно-ціннісних орієнтацій, спрямованих на виконання завдань ДПА України, поставлених перед майбутніми працівниками, випускниками факультету податкової міліції Національної академії ДПС України.


Література:

1.     Воєвода О.О., Суббот А.І., Жаров А.І. Духовні виміри культури курсанта-податківця в умовах гуманізації навчально-виховного процесу// Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень, 2005.Том 63. Методика викладання мови та літератури. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.- С. 26-28.

2.     Суббот А.І., Буток О.В., Гупаленко В.Р., Жаров А.І. Физическое воспитание курсанта-налоговика на кафедре специальньїх дисциплин и организации профессиональной підготовки// Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу, 2005, 19-30 вересня 2005. Том 19. Фізична культура і професійний спорт. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. С. 29-33.

 

 

 


Відомості про авторів:

1.       Суббот А.І. - кандидат педагогічних наук, доцент, начальник кафедри спеціальних дисциплін та організації професійної підготовки факультету податкової міліції Національної академії ДПС України.

Домашня адреса: 04214, м. Київ,  вул. Ревуцького, 7, кв. 91, тел.80636168157.

2.       Жаров А.І. - кандидат філософських наук, професор кафедри спеціальних дисциплін та організації професійної підготовки факультету податкової міліції Національної академії ДПС України, професор.

Домашня адреса: 04214, м. Київ, вул. Героїв Дніпра, 38-Е, кв. 86, тел. 80662517850.

3.       Воєвода О.О. - бакалавр факультету податкової міліції Національної академії ДПС України.

Домашня адреса: 08201, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Садова, 90, тел. 80632681941.