Нахайчук О. В.

Вінницький державний аграрний університет

Вдосконалення оснащення для процесу нанесення

 шліцьових канавок на внутрішніх поверхнях втулок

 

          Розробка нових металозберігаючих технологій виготовлення деталей і вузлів для автомобільної галузі виробництва є актуальним питанням, що потребує подальшого розвитку.

           В Інституті надтвердих матеріалів АН України розроблений технологіч-

Text Box:                                       F
                                                                           4

                                                                             
                                                                           3
                                                                            
                                                                           1

                                                                         
                                                                           2
                                                                           5
                                                 
                                                                           6





Рис. 1. Схема процесу формоутворення внутрішніх  
              шліців в трубних заготовках 


ний процес формоутворення  внутрішніх шліців в трубних заготовках шляхом їх обтискання матрицею на профільній шліцьовій оправці (методом “охоплюючого” протягування) [1]. Суть процесу (рис. 1.) полягає в тому, що трубна заготовка 1 разом із розміще-ною всередині з мінімаль-ним зазором шліцьовою оправкою 2 по направляю-чій втулці 3 проштовхуєть-ся пуансоном 4 через деформуючу матрицю 5, яка розташовується разом з направляючою втулкою в обоймі 6. Після обтискання по всій довжині заготовки оправка випресовується. Даним способом формували прямобічний шліцьовий профіль, що відповідає профілю втулки карданного вала рульового керування автомобіля ГАЗ-3307. Процес може бути виконаний на вертикально-протяжних верстатах або на гідропресах та рекомендується як високопродуктивний, що дозволяє отримувати шліцьові втулки підвищеної точності без подальшої чистової обробки в масовому виробництві.

Однак, в даному процесі осьові і радіальні зусилля досягають критичних значень, що може негативно вплинути на довговічність обладнання і оснащення. Шліцьова оправка виготовляється суцільною, тому при пошкодженні одного із шліців них вона є непридатною для подальшого використання.

          Вказаний недолік можна усунути, виготовивши оправку як збірний іструмент [2] (рис. 2),  що складається з сердечника 1, вздовж якого виконані Т-подібні пази 2 під однаковим кутом a до осі сердечника. В пазах 2 сердечника 1 розташовуються по перехідній посадці з можливістю переміщення регульовані шліцьові індентори 3. Кількість інденторів і відповідно пазів може бути різною в залежності від технологічної необхідності. У верхній торцевій частині осердя

 

 
 виконано з’єднання, що включає регулювальний гвинт 4, який через натискуючий диск 5 контактує з верхніми уступами інденторів 6. У нижній частині осердя гвинт 7 діє на підпружинену втулку 8. Зусилля піджиму через втулку 9 передається на нижні уступи інденторів 10.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 2. Схема роботи оправки як збірного інструмента

          Оправка в зібраному вигляді шліфується по поверхні шліців і розміщується всередині трубної заготовки 11. Поворотом гвинта 4 осьове навантаження через  натискуючий диск 5 передається на деформуючі індентори, які переміщуються в осьовому та радіальному напрямках до необхідної величини (торець втулки 9 дотикається до торця втулки 8). Заготовка 11 разом з інструментом обтискується конічною матрицею 12. Після виконання необхідної кількості переходів процесу обтиску знімається осьове навантаження – відкручується гвинт 4, втулка 9 діє на нижні уступи інденторів 10 і виштовхує їх по направляючих Т-подібних пазах. Сердечник 1 разом із шліцьовими інденторами 3 виймається без операції випресування. Така конструкція інструмента дає можливість заміни найбільш навантажених шліцьових інденторів при їх виробці або поломці, а також регулювання їх положення в осьовому і радіальному напрямках.

 

Висновки

1.     Використання оправки як збірного інструменту дозволяє підвищити продуктивність процесу виготовлення внутрішніх шліців в трубній заготовці за рахунок зменшення затрат на операцію випресування.

2.     Вироблені або пошкоджені шліци оправки можуть бути замінені новими з подальшим використанням основної конструкції інструменту.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Розенберг О.А., Траченко Б.П. Формообразования шлицевих отверстий в трубных заготовках методом холодного пластического деформирования // Технология и организация производства. – 1991. – № 2. – С. 20–23.

2. Пат. 47441 А Україна, МПК7 В 21 D 41/04. Інструмент для виготовлення шліцевих  канавок  на  внутрішніх  поверхнях  втулок / Нахайчук О.В., Любін М.В. – № 98041901; Заявл.  14.04.98; Опубл. 15.07.02., Бюл. №7. – 2 с.

 

 

 

Сведения об авторе

Нахайчук Олег Викторович, доктор технических наук, профессор Винницкого государственного аграрного университета, ул. Келецкая 84 кв. 141, г. Винница, 21021  тел (0432) 43-05-33, e-mail: olegnahau@rambler.ru