Пашенцев О.І.

Національна академія природоохоронного і курортного будівництва

Стратегія випереджального захисту  стійкого розвитку промислових підприємств України

      Сучасний тип еколого-економічного розвитку  можна визначити як техногенний тип економічного розвитку. Характерними рисами техногенного типу розвитку є швидке  використання невичерпаних видів природних ресурсів (корисних копалин) і надексплуатація вичерпаних ресурсів (ґрунту, лісів ) зі швидкістю, що перевищує можливості їх відтворення і відновлення. При цьому наноситься значний економічний збиток, що є вартісною оцінкою деградації природних ресурсів і забруднення навколишнього середовища в результаті людської діяльності.

Існують різні моделі техногенного типу розвитку. З позицій еколого-економічної політики можна виділити дві такі узагальнені моделі: фронтальної економіки і концепцію охорони навколишнього середовища.

До 70-80-х років 20-ого ст. основна увага в економічній теорії і на практиці приділялася двом факторам економічного росту - праці і капіталу. Природні ресурси передбачалися невичерпаними, і рівень їх споживання стосовно можливостей їх відновлення і запасам не розглядався в числі визначальних параметрів.

      Поза розглядом залишалися  наслідки економічного розвитку у виді різного роду забруднень, деградації навколишнього середовища і ресурсів. Не вивчався і зворотний вплив, зворотні зв'язки між екологічною деградацією й економічним розвитком, станом трудових ресурсів, якістю життя населення. Таку економічну систему, у якій маються необмежені території, ресурси  називають фронтальною економікою.

     Наростання екологічної напруженості, усвідомлення небезпеки подальшого розвитку фронтальної економіки змусило багато країн спробувати врахувати екологічні фактори. У зв'язку з цим з'явилася концепція охорони навколишнього середовища. Однак ця концепція до  якісного поліпшення не призвела,  тому що  загальна ідеологія  еколого-економічного розвитку не змінилася в порівнянні з концепцією фронтальної економіки. В главу кута  також ставились інтереси економіки, максимальне нарощування виробництва, широке використання досягнень науково-технічного прогресу з метою більш повного задоволення потреб людей. Усвідомлення катастрофічності сформованого типу економічного розвитку, кінцівки природних ресурсів і взаємозалежності всіх еколого-економічних процесів на нашій  планеті з'явилося найважливішою причиною початку розробки концепцій світового розвитку.

В останні роки з'явилися і так названі екстремістські эколого-экономичні концепції.  Це в чистому виді теорія  обмеження економічного розвитку, це навіть не нульовий ріст Д.Медоуза, а скоріше мінусовий ріст. Основні напрямки цієї концепції: повернення до природи, біологічна і культурна різномаїтість, прості технології, відмовлення від науково-технічного прогресу. У різних видах экотопії багато уваги приділяється моральному удосконалюванню, соціальним, релігійним і духовним аспектам удосконалювання людини.

 Стійкий розвиток - це такий розвиток, що задовольняє потреби дійсного часу, але не ставить під погрозу здатність майбутніх поколінь задовольняти свої власні потреби.

Придиляється  увага до стійкого розвитку й в Україні.  Однак концепція стійкого розвитку носить глобальний характер і для її реалізації необхідна не тільки політична воля урядів усіх держав світу, але і значні фінансові ресурси. Тому,  на наш погляд дана концепція  властива  развинутим державам, а не тим країнам які знаходяться на етапі трансформаційної економіки, до числа яких відноситься й Україна. Для нашої країни, що проводить политику ринкових перетворень, доцільно застосувати концепцію випереджального захисту, призначення якої полягає в проведенні комплексного моніторингу підприємств і регіонів країни з метою виявлення тих суб'єктів, що здійснюють максимальне забруднення території країни, перевищуючи гранично припустимі концетрации викидів і розробити заходи щодо зниження  антропогенного  навантаження на навколишнє природне середовище. Концепція випереджаючого захисту   довгострокового розвитку може бути проаналізована в декількох аспектах.

      Економічний аспект: раціональне  сполучення державної, суспільної і приватної власності в господарстві; цивілізована товарно-ринкова економіка; контроль за цінами підприємств-монополістів; заохочення ризикової конкуренції при твердому припиненні змов у питаннях регулювання цін;   вільна конкуренція виробників і продавців; чітке оформлення державного сектора економіки, при цьому стратегічні підприємства залишаються в державної власності; активізація державної підтримки інвестицій на основі розширення державної програми й активного застосування державних замовлень; уведення системи контролю за рухом валюти за кордон.

 Екологічний аспект:  теоретична розробка і практична реалізація методів ефективного і раціонального  використання природних ресурсів; забезпечення екологічної безпеки ноосферного розвитку; упровадження  маловідходного, а потім і безвідхідного виробництва по замкнутому циклі, продуманий розвиток біотехнології; поступовий перехід від енергетики, заснованої на спалюванні органічного палива, до альтернативної енергетики, що використовує невичерпані джерела енергії (сонце, вода, вітер, енергія біомаси, підземне тепло); удосконалювання адміністративних, економічних і правових методів захисту природи; систематична эколого-виховна робота серед населення; екологічний супровід господарської діяльності підприємств.

Література

1.     Пашенцев О. І. Сучасний стан і методи управління екологічною безпекою Криму. Монографія. – Сімферополь, “Доля”, 2006.-256 с.