К.е.н. Єгорова І.Г.

Криворізький економічний інститут Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана

ВПЛИВ ІНВЕСТИЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ

НА ЕКСПОРТНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА  

 

В умовах нестабільності світового ринку, активного розвитку глобалізаційних тенденцій та підвищення якісного рівня міжнародної конкуренції, лідируючі позиції на ринку мають тільки ті українські підприємства-експортери, що активно інвестують у впровадження новітніх технологій. Інвестиційно-інноваційна діяльність підприємства стає підґрунтям його довгострокових конкурентних переваг у міжнародному середовищі. Саме тому визначення характерних рис й ефективності інвестиційно-технологічної політики на підприємстві, залученому до зовнішньоекономічної діяльності, стає важливим завданням у формуванні дієвої моделі розвитку його експортної діяльності.

Інвестиційно-технологічну політику слід розглядати як набір принципів і дій (способів діяльності), за допомогою якого здійснюється вибір, впровадження та розробка нових продуктів і технологічних процесів через інвестування з метою розширення експортного потенціалу підприємства–суб’єкта міжнародних відносин.

Експорт товару є доцільним, якщо експортний прибуток перевищує внутрішній прибуток підприємства від продажу товару усередині країни.

Враховуючи характер впливу зовнішніх та внутрішніх факторів на експортну діяльність вітчизняного виробника, є сенс проводити розробку інвестиційно-технологічної політики підприємства-експортера за етапами, зазначеними на рис. 1.

 

 

Рис. 1. Етапи формування інвестиційної – технологічної політики підприємства-експортера

 

Найбільш розповсюджені вітчизняні та зарубіжні методичні підходи до оцінки ефективності інвестиційно-технологічної діяльності експортоорієнтованого підприємства можливо звести до декількох груп:

- визначення доцільності реалізації конкретних інвестиційних проектів за критеріями NPV, PI , IRR,  MIRR з наступним узагальненням результатів за всіма напрямками інвестування в розвиток експортного виробництва;

-  багатокритеріальні розрахунки ефективності реалізації інвестиційно-технологічної політики оптимізаційного характеру;

- обґрунтування ефективності інвестиційної політики за допомогою інтегральних показників, у т.ч. із застосуванням експертних оцінок.

Ретельний розгляд існуючих методів оцінки результативності інвестиційно-технологічної політики підприємств-експортерів дає підстави констатувати, що для врахування багатьох умов і особливостей цієї політики варто застосовувати алгоритм поетапного визначення її ефективності, що відображений на рис. 2.

Рис. 2. Алгоритм проведення оцінки ефективності інвестиційно-технологічної політики підприємства-експортера


 

Рис. 3. Вплив інвестиційно-технологічної політики на експортну діяльність підприємства з урахуванням факторів внутрішнього, мікроекономічного і макроекономічного середовища


Інвестиційно-технологічна політика підприємства впливає на кількісні, структурні та якісні показники експортної діяльності через поліпшення міжнародної конкурентоспроможності і споживчих властивостей експортної продукції. На функціонуванні експортоорієнтованого підприємства позначаються чинники внутрішнього, мікроекономічного і макроекономічного середовища, які у свою чергу знаходять концентроване відображення у виборі виду інвестиційно-технологічного сприяння розвитку експортного виробництва.

В результаті проведених досліджень запропоновано модель залежності експортної діяльності суб’єкта господарювання від інвестиційно-технологічної політики та інших чинників (рис.3). 

Серед чинників внутрішнього середовища найвпливовішими є цілі підприємства та спрямованість його експортної діяльності, потенціал міжнародного маркетингу, ресурсна база, фінансовий стан підприємства-експортера та інвестиційно-технологічний рівень експортного виробництва. До важливих факторів зовнішнього мікросередовища належать конкуренти (їх частка на ринку, види продукції та співвідношення „якість-ціна”, подальші плани щодо виробництва та збуту продукції та активізація діяльності конкуруючих компаній в інвестиційно-технологічній сфері) та іноземні споживачі (рівень споживання, співвідношення закупівлі продукції за видами, вимоги щодо якості, цін та прогнозовані обсяги майбутніх закупок). Фактори зовнішнього макросередовища охоплюють інвестиційно-технологічні, економічні, політико-правові та соціокультурні фактори.   

Таким чином, формування та комплексна оцінка ефективності інвестиційно-технологічної політики підприємства-експортера у взаємозв’язку з урахуванням сукупного впливу факторів внутрішнього і зовнішнього макро- і мікросередовища забезпечують активізацію перспективної експортної діяльності через зростання конкурентоспроможності продукції експортоорієнтованого підприємства на стратегічних сегментах міжнародного ринку.