Толочко В.М., Зарічкова М.В.

ІПКСФ Національний фармацевтичний університет

ОПТИМІЗАЦІЯ ЗОВНІШНЬОТОРГОВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВІТЧИЗНЯНИХ ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ОПТОВИХ ТА ОПТОВО-РОЗДРІБНИХ ПІДПРИЄМСТВ (ОРГАНІЗАЦІЙ)

Фармацевтичні підприємства (організації) мають у своєму розпорядженні достатні стимули до саморозвитку в умовах ринку: можливість зростання прибутку, наявність фінансів, вимоги до якості лікарського забезпечення населення, ємність регіонального та в цілому фармацевтичного ринку тощо. Зовнішньоторговельна діяльність (ЗТД) добре активізує ці напрямки. Практика здійснення ЗТД у сучасних умовах відтворюється через зовнішньоекономічні зв’язки суб’єктів господарювання, важливою складовою яких є різноманітні зовнішньоторговельні операції у напрямах: товари, послуги, інтелектуальна власність.

Встановлено, що на ЗТД вітчизняних фармацевтичних оптових та оптово-роздрібних підприємств (організацій) впливає багато чинників: законодавче регулювання, форми та види здійснення діяльності, фінансові можливості, маркетингові засоби, організація управління та інш. Тому у підприємств відсутні єдині підходи до організації та здійснення ЗТД.

У зв’язку з цим, нами запропоновано уніфіковану схему послідовності дій, що може розглядатися як варіант подальшої оптимізації ЗТД вітчизняних фармацевтичних оптових та оптово-роздрібних підприємств (організацій). За структурою схема включає чотири головні етапи, кожний з яких регулює прийняття рішень на окремих ланцюгах здійснення ЗТД. Пропонується, що вказаними діями має займатися відповідальна особа (виконавець): уповноважена особа по ЗТД (див. рис.).

 

 

Рис. Узагальнена схема прийняття рішень по здійсненню ЗТД вітчизняними фармацевтичними оптовими та оптово-роздрібними підприємствами (організаціями) у сучасних умовах

Перший етап розглядається як «підготовчий» у межах вітчизняного фармацевтичного оптового та оптово-роздрібного підприємства (організації). Його головною складовою є формування замовлення від відділу маркетингу (збуту) про потребу в певному асортименті лікарських засобів і виробів медичного призначення від виробників та постачальників за існуючими контрактами, або від виробників та постачальників з якими такі контракти ще не укладені. Після укладання угоди (контракту) на здійснення ЗТД, узгоджуються термін і умови поставки, умови розрахунків відповідно до асортименту та об’єму поставок (ухвалення рахунку-фактури). Тому, результатом першого етапу є укладання (подовження) зовнішньоторговельної угоди (контракту) та отримання від виробника, постачальника остаточного рахунка-фактури на поставку фармацевтичних товарів.

Наступний, другий етап, розглядається як «узгоджувальний». Він включає дії за межами вітчизняного фармацевтичного оптово-роздрібного підприємства (організації), що пов’язані з узгодженням з різними організаціями права та чинності ввезення фармацевтичних товарів на територію України. Загальним результатом другого етапу є одержання необхідних документів для здійснення митного оформлення імпорту фармацевтичної продукції на території України.

Третій етап, названий нами як «митний», полягає в діях, щодо митного оформлення фармацевтичної продукції безпосередньо на митниці. За його результатами необхідно оформити певні документи на експортні та імпортні операції з імпортними лікарськими засобами (ЛЗ) і виробами медичного призначення (ВМП).

Четвертий, заключний етап, названий нами як «інші дії», передбачає дії після отримання дозволу на вільний обіг (митна очистка товару) ЛЗ і ВМП.

Зазначена схема апробована у ряді вітчизняних фармацевтичних оптових та оптово-роздрібних підприємств (організацій), результати якої засвідчили її актуальність і доцільність для оптимізації та подальшого удосконалення прийняття рішень по здійсненню ЗТД.