Галій Л.В.

Національний фармацевтичний університет (м. Харків)

До питання організації праці спеціалістів фармації

Складність сучасних економічних умов, у яких працюють фармацевтичні заклади, вимагає від керівників вивчення та використання усіх можливих резервів. Саме тому, сьогодні, відроджується інтерес і науковців, і практиків до питань організації праці, бо досвід свідчить, що раціонально організована праця, при інших рівних умовах, сприяє досягненню більш високих
результатів [1,3,4].

На нашу думку, соціальна спрямованість праці фахівців фармації зумовлює значну специфіку теоретичних і практичних положень її організації та потребує наукового опрацювання. Вважаємо, що організацію праці на фармацевтичному підприємстві необхідно розглядати як сукупність складових: організаційної, кадрової, мотиваційної та складової умов праці
(див. рис.).

Первинним елементом організаційної складової є види робіт. Це те підґрунтя, яке визначає характер взаємодії між фахівцями та впливає на розташування й оснащення робочих місць. Побудова організаційної складової залежить від варіантів організаційних рішень.

Кадрова складова − невід’ємна частина організації праці, що визначає місто фахівця на підприємстві. В її рамках здійснюється відбір та підвищення кваліфікації кадрів, оптимальне використання їх за посадами.

Мотиваційна складова сприяє підвищенню ефективності праці враховуючи потреби, інтереси фахівців та установи. Окремо доцільно виділити економічну та соціально-психологічну мотивацію.

Складова умов праці відповідає за забезпечення здоров’я та комфорту фахівців при здійснення трудового процесу, її елементами є − безпека та культура праці, режим праці й відпочинку.

Побудова найбільш раціональної системи організації праці на підприємстві, на першому етапі, передбачає всебічне вивчення та аналіз її


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. Складові системи організації праці спеціалістів фармації


організаційної складової. Тому, нами отримані результати досліджень з організації праці спеціалістів аптек, що здійснюють відпуск лікарських засобів та забезпечують контроль їх якості [2,5]. Вони свідчать про значні зміни у професійній діяльності провізорів, ускладнення діяльності виконанням раніше не передбачуваних робіт. Разом з цим, виявлені резерви використання робочого часу спеціалістів фармації на кожному робочому місті.

В цілому, лише комплексний підхід до організації праці на підприємстві дозволить виявити значні резерви ефективного використання фармацевтичних кадрів на сучасному етапі розвитку галузі.

Висновок

Встановлено, що систему організації праці спеціалістів фармації необхідно розглядати як сукупність організаційної, кадрової, мотиваційної та складової умов праці.

 

Л і т е р а т у р а

1. Бычин В.Б. Организация и нормирование труда. − М.: Экзамен, – 2005.
− 463 с.

2. Галій Л.В., Артюх Т.О. Організація праці спеціалістів аптек, що забезпечують контроль якості лікарських засобів / Дні науки ─ 2006: Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції. ─ Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. ─ Т. 5. ─ С. 56-58.

3. Генкин Б.М. Организация, нормирование и оплата труда на промышленных предприятиях: учебник для вузов. − М.: Норма, 2004. − 432 с.

4. Организация, нормирование и оплата труда: Учеб. пособие /
Под общ. ред. А.С. Головачева. − М.: Новое знание, 2004. − 496 с.

5. Толочко В.М., Галий Л.В., Василин В.Ю.  Анализ рабочего времени провизора аптеки в современных условиях / Фармацевтичне право в системі правовідносин: виробник-лікар-пацієнт-провізор-ліки-контролюючі та правоохоронні органи: Матеріали науково-практичної конференції. ─ Харків, 2005. ─ С. 158.