Батлукова О.О.

Донецький державний університет економіки та торгівлі ім. М. Туган-Барановського

Власне інформаційне поле управління фінансовим потенціалом підприємства

    Основним інструментарієм управління фінансовим потенціалом підприємства (ФПП) є Збалансована Система Показників (ЗСП), що є похідною  від певної інформаційної сукупності. Саме існування ЗСП створює необхідність обміну інформацією між різними підрозділами фінансової служби, тому необхідною умовою ефективного управління ФПП за  допомогою даної управлінської системи є створення оптимального власного інформаційного поля.

    У цілому інформаційне поле управління ФПП - це власна та зовнішня сукупність відомостей узагальнених в інформаційній системі підприємства [2, с 1-55]. що формуються під впливом системи інформаційного забезпечення [1, с 56]. Частиною зазначеного інформаційного поля є [1, с 52]: власне інформаційне поле – яке узагальнює інформацію, що формується у межах фінансового відділу [1, с 52]. Система управління ФПП базується на таких видах інформації: [3, 99]: управлінський та податковий облік, данні фінансової звітності, організаційне забезпечення.

     Фінансова звітність – це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та руху грошових коштів  підприємства за звітний період. Дані фінансової звітності за характером свого застосування у процесі управління ФПП є фрагментарними та  використовується ЗСП у якості вхідної інформації. Даними фінансової звітності, що можуть бути використані у якості вхідної інформації в управлінні ФПП  є: Баланс; Звіт про фінансові результати; Звіт про власний капітал; Звіт про рух грошових коштів; додатки до фінансової звітності.

     Податковий облік – це система узагальнення інформації для визначення податкової бази з податків на основі первинних документів, згрупованих у відповідності з порядком передбаченим податковим законодавством України. Дані податкового обліку, що використовуються у якості вхідної інформації, яку ЗСП використовує для управління ФПП, це: аналітичні регістри податкового обліку; податкові декларації з додатками до них; результати податкового  контролю та ін.   

    Організаційна документація – це документація призначена для оформлення процесів організації управління, що використовується, у якості початкової інформації. Через таку документацію ЗСП реалізує інтеграцію до системи перетворення інформації в управлінні ФПП. Організаційна документація не є уніфікованою, її зміст може змінюватись в залежності від наявної організаційною структури та індивідуальних потреб управління.

     Управлінський облік - процес, що включає виявлення, вимірювання, збір, аналіз, підготовку, інтерпретацію, передавання та прийом фінансової інформації, необхідної фінансовій службі для виконання своїх функцій з управління ФПП.  Дані управлінського обліку за технологію оброблення та використання поділятися на: вхідні, вихідні та проміжні.  Примірний перелік даних управлінського обліку, що можуть бути використані як вхідна інформація в управлінні ФПП  представлені у таблиці 1

 

Таблиця 1. Дані управлінського обліку, що можуть бути використані як вхідна інформація в управлінні ФПП 

Джерело

Характеристика

Основні елементи

Оперативні

бюджетні

Дані  про майбутні фінансові результати

Бюджет продажів; бюджет виробництва; бюджет виробничих запасів та ін.

Фінансові бюджетні

Дані про майбутні фінансові результати

Бюджет руху грошових коштів; бюджет доходів та витрат; проект балансу

Фінансова стратегія 

Дані про зв'язок рішень в сфері управління ФПП з його майбутнім становищем

Політика комерційного маневрування; політика вибору управлінських рішень; політика вибору фінансової стратегії; політика прискорення розрахунків; політика оптимізації розрахунків; політика організації розрахунків по податкам та ін.

    Примірний перелік проміжної управлінської інформації інтегруємої ЗСП представлений у таблиці 2.

 

Таблиця 2. Проміжна управлінська інформація інтегруємої ЗСП для потреб управління ФПП

Джерело

Характеристика

Основні елементи

Гнучкі оперативні

бюджети

дані про поточний стан  бюджетних результатів

Бюджет продажів; бюджет виробництва; бюджет виробничих запасів; бюджет прямих витрат матеріалів та ін.

Гнучкі фінансові

бюджети

дані про поточний стан фінансових результатів

Бюджет руху грошових коштів; бюджет доходів та витрат; бюджет балансу

Карта фінансової стратегії

дані про фінансову стратегію підприємства

Характеристика складових; характеристика інформаційних технологій, що  сприяють формуванню зв’язку; характеристика зв’язків.

Звіт з виконання фінансової стратегії

надає данні про рівень досягнення стратегічних фінансових цілей

Поточний звіт з реалізації комерційного маневрування; поточний звіт з реалізації управлінських рішень; поточний звіт з реалізації обраної фінансової стратегії та ін.

 

   На основі проміжної інформації можна сформувати кінцеву звітність за результатами застосування ЗСП. Кінцеві дані управлінського обліку, що формуються ЗСП систематизовані у таблиці 3.

 

Таблиця 3. Кінцеві дані управлінського обліку, що формуються ЗСП

Джерело

Характеристика

Основні елементи

Індивідуальні звіти з виконання фінансових програм

 

Надає дані про результати виконання робіт за стратегічними планами та програмами

Цей звіт включає: систематизацію умов, що перешкоджали виконанню роботи; систематизацію умов, що сприяли виконанню роботи; систематизацію випадків втручання керівника підприємства або керівника фінансового відділу, керівника з реалізації даної фінансової програми, що мали місце та ін.

Продовження таблиці 3.

Джерело

Характеристика

Основні елементи

Звіт з виконання фінансової стратегії

Надає дані про рівень досягнення фінансових цілей на певний період часу

Звіт з реалізації комерційного маневрування; звіт з реалізації управлінських рішень; звіт з реалізації обраної фінансової стратегії; звіт з прискорення розрахунків; звіт з оптимізації розрахунків; звіт з організації розрахунків по податкам та ін.

Статистичний звіт з виконання основного бюджету

Надає данні про результати бюджетного процесу

Звіт з продажів; звіт з виробництва; звіт з виробничих запасів; звіт з прямих витрат матеріалів; звіт з прямих витрат на оплату праці; звіт з виробничих накладних витрат; звіт з управлінських витрат

 

   Узагальнюючи вище наведене, можна сказати, що формування та підтримання у оптимальному стані власного інформаційного поля фінансової служби – досить  складне завдання, яке однак,  потребує  вирішення, оскільки ціна управлінської помилки дуже висока. Упоратись з внутрішніми потоками інформації так, щоб керівник фінансового відділу міг приймати ефективні рішення в сфері управління ФПП допомагає впровадження інформаційно-управлінської системи ЗСП

 

Література

1.     Статавойтова М.К. Фомин П.А. Практический инструментарий организации управления  промышленным предприятием. М.: Высшая школа, 2002.

2.     Інформаційні системи і технології в економіці. Посібник. за редакцією доктора економічних наук, професора В.С. Пономаренка. К. «Академія», 2002, 542 с

3.     Нивен Пол Р. Сбалансированная система показателей: для государственных и неприбыльных организаций \ Пер с англ. Под редакцией О.Б. Максимовой. – Д: Баланс Бизнес Букс, 2005. – 336 с.