Рогоза М.Є., Гілавян О.К.

Полтавський  університет споживчої кооперації України

Інформатизація суспільства

         З появою інформаційного суспільства виникло багато проблем, пов’язаних з його організацією, а саме розробкою ефективної політики, стратегії і тактики розвитку. Джерелами конкурентної переваги стають не природні, трудові чи фінансові ресурси, а плоди творчої діяльності, тобто інновації, нові знання та технології. Під впливом інновацій відбувається структурний перерозподіл зайнятості населення у бік інформаційної сфери діяльності та сфери послуг. Інформація набуває статус четвертого після землі, капіталу та праці фактора економічного відтворення і стає основою всіх виробничих відносин. Головним зовнішнім проявом інформаційного суспільства є інтенсивне насичення всіх його сфер життєдіяльності інформаційними  продуктами й комп’ютерно – телекомунікаційними інформаційними технологіями.

         Проте зовнішні прояви інформатизації не можуть відбити всієї глибини процесів, що відбуваються в суспільстві під впливом поширення кардинального результату науково – технічної революції ХХ ст. – створення комп’ютерно – телекомунікаційних інструментів підсилення інтелектуальних можливостей людей і машин [1, с.14]. Тому однією з найактуальніших проблем є визначення сутності інформатизації як глобального інноваційного процесу.

         Останнім часом проведено достатню кількість теоретичних та аналітичних досліджень інформаційних моделей.

Світовою практикою доведено, що перспективний розвиток будь – якої країни в сучасних економічних умовах ґрунтується на засадах формування суспільства інформатизації. Так для формування суспільства інформатизації було запропоновано модель системно – ситуаційного управління об’єкта розвитку такими авторами як проф. В. Рубан, д.е.н. О. Чубуковою та В. Некрасовим під назвою „КУРСОР” – концепція управління у просторі граничних ресурсів та станів об’єкта розвитку[2, с.24]. Через 10 років один з співавторів – О.Ю. Чубукова – цю методику піднімає на новий рівень дослідження.

Як показала практика, обидві наукові розробки вважаються методологічним обґрунтуванням механізму управління інноваційним прогресом країни.

         Прискорене й ефективне формування сучасного суспільства можливе лише шляхом створення та прогресивного функціонування ринку інформаційних продуктів і послуг (ІПП) як основи отримання, опрацювання й обміну інформаційними  ресурсами, підвищення рівня знань та інформаційної культури. Це все є запорукою прискореного розгортання всіх галузей та секторів економіки, створення позитивного іміджу України, інтеграції її у світовий економічний простір.

Text Box: Гранично не відтворювальний ресурс – час Text Box: Гранично не вичерпний ресурс – знання          На рис. 1 представлено блок- схематично проблемно - діагностичну модель розвитку економічного об’єкта (ринку ІПП, інформатизації суспільства, інформаційної економіки) [1, с.17] .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Проблемно – діагностична модель розвитку об’єкта дослідження

         Використовуючи цю модель та усвідомлюючи рівень розвитку об’єкта дослідження, можна визначити, в якому місце конкурентного середовища він перебуває і які проблеми виникають або можуть виникнути, тобто, можна окреслити систему реальних або потенціальних проблем на шляху до кінцевої мети.

         Дана система є системно – ситуаційна модель управління економічним об’єктом у просторі граничних ресурсів та станів. Об’єктом тут виступає і ринок ІПП, і механізм розбудови сучасного суспільства, і решта складових соціотехнічної та економічної сфери. Використання даної моделі дозволяє з максимальною теоретичною точністю визначити стан ринку ІПП у певному стаціонарному часовому інтервалі, проаналізувати внутрішнє та зовнішнє інформаційне середовище, виробити політику, стратегію і тактику його розвитку.

         Отже, ця модель є досить уніфікованою, яку використаємо в опрацюванні організаційно – економічного механізму формування та ефективного функціонування будь – якого об’єкта. [1, с. 15 – 19]

         З цією метою, крім того, використаємо два різних підходи на процес інформатизації, тому для більш спрощеного аналізу об’єкта дослідження пропонуємо такі стратегії (табл. 1):

Таблиця 1. Реалізація процесу інформатизації

Підходи

Основні риси

Впровадження

Стратегії

Цілі

1. Інфраструктурний

- загальна комп’ютеризація автоматично забезпечує позитивні зрушення у суспільстві 

- світова практика спростовує

 - 

-

2. Інноваційно – цільовий

- не примусове проникнення знань у різні сфери їх споживання

- стає індикатором конкурентоспроможності стратегій інформатизації

- інформаційно – цільова

-  цілі як межі досконалості (ідеалів);

-  цілі як поточні

бажані і ситуаційно - досяжні у планових періодах результатів

- знанняорієнтована

- змагальна  

- диференціації

Використовуючи, запропоновані (в табл. 1) стратегії, підприємства у прагненні до лідерства зможуть формувати концепцію створення виробничих систем нового покоління, які являють собою процес реалізації різного роду прогресивних нововведень.

 Розглянута проблемно – діагностична модель розвитку об’єкта дослідження та запропоновані стратегії дозволять впровадити системно - ситуаційний механізм інноваційного розвитку суб’єктів економіки України.  

Використана література

1.     Рубан В., Чубукова О., Некрасов В. Інноваційна модель стратегічного розвитку України: методологія і досвід // Економіка України. – 2003. - №8. – С. 14 -19.

2.     Рубан В. Я. Информатизация и новая информационная технология в управлении научно – техническим прогрессом. К.: „Знание”, 1990, 24 с.