Гавриловський О.С.

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьма

Порядок включення до складу валових витрат сум страхування

До складу  валових витрат будівельного підприємства включаються витрати на страхування:

будівельно-монтажних ризиків (продукції та послуг, прямо  пов’язаних з будівництвом, реконструкцією та капітальним ремонтом, пусконалагоджувальних робіт, будівельних машин та обладнання для виконання монтажу, що постійно закріплені  на об’єктах, обладнання будівельних площадок – складські та побутові приміщення інженерні та технологічні мережі, житлові та промислові  споруди, майно та матеріальні цінності, що підлягають  реконструкції або  капітальному ремонту);

 фінансові ризики, які можуть мати місце  в наслідок  техногенних аварій та природних явищ, порушення термінів здачі об’єктів будівництва;

 цивільної відповідальності перед третіми особами, в зв’язку з  нанесенням збитків майну фізичних та юридичних осіб, та на яких умовах?

Пунктом 5.4.6 ст.5 Закону  України „Про оподаткування прибутку підприємств” №283/97-Вр від 22.05.97 р. (з урахуванням змін внесених Законом України №2505-IV від 25.03.2005р.) до валових витрат платника податку включаються  будь-які витрати зі страхування ризиків загибелі врожаю, транспортування продукції платника податку; цивільної відповідальності, пов’язаної з експлуатацією транспортних засобів, що перебувають у складі основних  фондів  платника податку; екологічної та ядерної шкоди, що може  бути завдана  платником податку іншим особам; майна  платника податку; кредитних та інших ризиків платника податку, пов’язаних  із здійсненням ним господарської діяльності, у межах звичайної ціни  страхового тарифу відповідного виду страхування, діючого на момент  укладання такого  страхового договору,  за винятком страхування життя, здоров’я або інших ризиків, пов’язаних  з діяльністю  фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах  з платником податку, обов’язковість якого не передбачена  законодавством, або будь-які витрати зі страхування сторонніх фізичних  чи юридичних осіб.

Якщо умови  страхування  передбачають  виплату страхового відшкодування на користь платника податку  - страхувальника, застраховані збитки, понесені таким платником податку, відносяться  до  його валових витрат у податковий період їх понесення, а суми страхового  відшкодування  таких збитків включаються  до  валових доходів такого платника податку у податковий період  отримання.

 Віднесення до складу валових  витрат платника податку витрат із страхування (крім витрат  по медичному, пенсійному страхуванню  та за обов’язковими видами страхування) здійснюється в розмірі, що не перевищує  5 відсотків валових витрат  за звітний податковий період, наростаючим підсумком  з початку року, а для сільськогосподарських підприємств – за звітний податковий рік.”

З 30.06.05 р. Законом №2642-IV від 03.06.2005 р. зазначена  межа  була збільшена на 10 %, а з 28.07.05 р. Законом №2771-IV  від 07.07.2005р. для витрат за добровільними страхуванням  знову діє обмеження у 5 %.

Підсумовуючи вищевикладене, витрати зі страхування ризиків можуть бути віднесені платником податку до  валових витрат з урахуванням наступних обмежень :

§   у межах звичайної ціни  страхового тарифу відповідного виду страхування, діючого на момент  укладання такого  страхового договору,

§   в розмірі, що не перевищує 5 відсотків валових витрат за звітний податковий період, наростаючим підсумком  з початку року.

Крім того, до складу валових витрат  можуть вбути віднесені застраховані збитки, понесені платником податку  у разі якщо умовами страхування передбачено виплата страхового відшкодування на користь платника податку  - страхувальника, яка  включаються  до  валових доходів такого платника податку у податковий період  отримання.

Враховуючи умови поставленого запитання та приписи вищенаведених вимог чинного законодавства стосовно  відображення в податковому обліку  витрат на страхування ризиків,  витрати будівельного підприємства на страхування будівельно-монтажних ризиків складаються з наступних ризиків: страхування майна платника податку; екологічної шкоди, що може бути завдана  платником податку іншими особам;  кредитних та інших ризиків платника податку, пов’язаних  із здійсненням ним господарської діяльності у межах звичайної ціни  страхового тарифу відповідного виду страхування, діючого на момент  укладання такого  страхового договору.

Страхування ризиків з майном та матеріальними цінностями, що підлягають реконструкції або капітальному ремонту, загалом  не належать будівельній організації, і відповідно до вимог  п.5.4.6 ст.5 не відносяться до  валових витрат, так як здійснення зазначених операцій пов’язане із страхуванням сторонніх  фізичних та юридичних осіб

Проте страхування ризиків з майном та матеріальними цінностями, що підлягають реконструкції або капітальному ремонту, тісно пов’язане з цивільною відповідальності перед третіми особами, в зв’язку з нанесенням збитків майну фізичних та юридичних осіб, яким надаються будівельно-монтажні роботи. На нашу думку, страхування цивільної відповідальності перед третіми особами, в зв’язку з нанесенням збитків майну фізичних та юридичних осіб, яким надаються будівельно-монтажні роботи, будівельними організаціями можуть бути віднесені до інших ризиків платника податку, пов’язаних  із здійсненням ним господарської діяльності, і на загальних підставах враховуватися у складі витрат на страхування ризиків.

Загальна сума витрат на страхування ризиків будівельної організації може бути врахована платником податку у складі валових витрат у межах звичайної ціни страхового тарифу відповідних видів страхування, діючого на момент  укладання такого  страхового договору, але в розмірі, що не перевищує 5 відсотків валових витрат за звітний податковий період, наростаючим підсумком  з початку року.