К.е.н. Кірданов М.Г.

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьма

Особливості коригування  валових витрат

 

Для цілей оподаткування податком на прибуток, здійснення господарської операції з придбання житлових приміщень в податковому обліку підприємства було відображено в порядку, передбаченому для оподаткування операцій з придбання товару, а саме - вартість товару (без ПДВ) віднесено до валових витрат підприємства.

При отриманні вищезазначеного товару у січні 2006 року підприємство приймає рішення  щодо включення цього товару до складу основних засобів підприємства з подальшим використанням їх у господарській діяльності підприємства.

Згідно підпункту 5.3.2. пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” № 283/97-ВР від 22.05.97р.  не включаються до складу валових витрат витрати на придбання основних фондів, які підлягають амортизації згідно із статтею 8 цього Закону.

Відповідно до підпункту 8.1.1. пункту 8.1 статті 8 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” під терміном “амортизація” основних фондів і нематеріальних активів слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку у межах норм амортизаційних відрахувань, установлених цією статтею.

Таким чином, витрати щодо придбання вищезазначеного товару, раніше віднесені до валових витрат підприємства, підлягають виключенню із складу валових витрат підприємства  та підлягають поступовому віднесенню на зменшення скоригованого прибутку у межах норм амортизаційних відрахувань, установлених  статтею 8 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

 Законом України “Про податок на прибуток підприємства” не визначений порядок виключення витрат із складу валових витрат у вищезазначеному випадку.

Приписами цього Закону та Порядком складання  декларації з податку на прибуток підприємства та її формою,  затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України №143  від 29.03.03р., передбачено 3 випадки корегування валових витрат, а саме:

·     зміна суми компенсації вартості товарів (робіт, послуг) (пункт 5.10 статті 5 Закону та рядок 5.1 Декларації);

·     самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів (підпункт 5.2.7 пункту 5.2 статті 5 Закону та рядок 5.2 Декларації);

·     врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості  ( статті 12 Закону та рядок 5.3 Декларації).

Щодо врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості  

Вищезазначена господарська операція не містить в собі ознак операції по врегулюванню (безнадійної) заборгованості  відповідно до положень  статті 12 Закону України “Про податок на прибуток підприємств”

 Щодо зміни суми компенсації вартості товарів.

Відповідно до пункту 5.10. статті 5 Закону України “Про податок на прибуток підприємств” у разі коли після продажу товарів (робіт, послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення проданих товарів чи права власності на такі товари (результати робіт, послуг) продавцю, платник податку - продавець та платник податку - покупець здійснюють відповідний перерахунок валових доходів або валових витрат (балансової вартості основних фондів) у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації.

Таким чином, (покупець) може  здійснити відповідних перерахунок (зменшення) валових витрат підприємства у відповідності до пункту 5.10. статті 5 Закону України “Про податок на прибуток підприємства” та включити відповідну суму до рядка 05.01 Декларації про прибуток підприємства звітного періоду, якщо рішення щодо включення придбаного товару до складу основних засобів підприємства документально підтверджено анулюванням первісного договору на поставку товару та  укладанням нового договору на поставку основних засобів.

При здійсненні корегування валових витрат відповідно до пункту 5.10. статті 5 Закону України “Про податок на прибуток підприємства”  сплата 5 % штрафу чинним законодавством не передбачена.

Щодо самостійно виявленої помилки за результатами минулих податкових періодів.

Порядок виправлення платником податку помилок, самостійно виявлених ним у показниках раніше поданої податкової декларації, визначено пунктом 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.00 р. № 2181-III  (далі – Закон № 2181).

Як вбачається з пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181, законом передбачено два альтернативні механізми виправлення помилок, самостійно виявлених платником податку у податкових деклараціях за попередні податкові періоди.

Перший механізм передбачено частиною 2 пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181, згідно з якою виправлення самостійно виявлених платником податку помилок у показниках раніше поданої податкової декларації здійснюється шляхом подачі уточнюючого розрахунку.

Другий механізм передбачено частиною 3 пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181, згідно з якою виправлення самостійно виявлених платником податку помилок у показниках раніше поданої податкової декларації здійснюється шляхом зазначення уточнених показників у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Застосування штрафу 5% передбачено приписами  пункту 17.2. статті 17 Закону №2181, відповідно до якого платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі 5% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку,

б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов’язання з цього податку.

Згідно  частини четвертої пункту 17.2. статті 17 Закону №2181 штраф у 5% не застосовується, якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період.

Нормами підпункту 5.2.7. пункту 5.2 статті 5 Закону “Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що до валових витрат включаються “суми витрат, не враховані у минулих податкових періодах у зв’язку з допущенням помилок та виявлених у звітному податковому періоді у розрахунку податкового зобов'язання.”

Відтак, з приписів підпункту 5.2.7. пункту 5.2 статті 5 Закону “Про оподаткування прибутку підприємств” вбачається, що при виявленні помилок у показниках раніше поданої податкової декларації з податку на прибуток платник податку зобов’язаний використовувати механізм їх виправлення, передбачений частиною 3 пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181.

Отже, виправлення самостійно виявлених платником податку помилок у показниках раніше поданої податкової декларації з податку на прибуток повинне здійснюватися шляхом включення витрат, не врахованих у минулих податкових періодах у зв’язку з допущенням помилок, у розрахунку податкового зобов'язання за податковий період, у якому їх виявлено.