Ляшко Д.Ю.

Дніпропетровський університет економіки й права

Методичні підходи по визначенню і класифікації економічних правопорушень проти суб'єктів господарської діяльності в сучасних умовах

                                                                                                                                                                                                  

          Відомо, що суб'єкти господарської діяльності в сучасних умовах ринкових відносин постійно піддаються як позитивному, так і негативному впливу факторів зовнішнього й внутрішнього характеру.

Одними із основних факторів, що негативно впливають на діяльність суб'єктів господарювання є економічні правопорушення класифікаційні ознаки яких представлені на рисунку 1.

За напрямком впливу економічні правопорушення можуть бути внутрішніми і зовнішніми. Внутрішні правопорушення здійснюються робітниками та менеджерами суб'єкта господарської діяльності, зовнішні правопорушення відбуваються несумлінними контрагентами і партнерами.

За характером впливу економічні правопорушення можуть бути прямими та непрямими. Це пов'язане з тим, що економічні правопорушення можуть напряму впливати на погіршення фінансового стану суб'єкта господарювання, а саме: розкрадання, розтрати, приховання доходів. Непрямий вплив на фінансовий стан може бути виявлено тільки по закінченні звітного періоду або завершення проекту.

За частотою впливу економічні правопорушення можуть бути разовими й постійними. Разове  правопорушення здійснюється особою стосовно суб'єкта господарювання тільки один раз. Постійними економічними правопорушеннями є такі, що постійно відбувалися за час роботи працівника підприємства або за час взаємодії з контрагентом чи партнером.

За рівнем впливу економічні правопорушення можуть здійснюватися на рівні управління або на рівні виконання. На рівні управління правопорушення здійснюються управлінським складом суб'єкта господарювання. Правопорушення на виконавському рівні відбуваються безпосередньо працівниками, що мають у розпорядженні і використанні матеріальні й нематеріальні ресурси.

Найчастіше здійснюються такі економічні правопорушення, як  присвоєння й розтрата грошових коштів та товарно-матеріальних  цінностей.    Такі дії призводять  до  значного  скорочення активів господарюючого суб'єкта, або до припинення діяльності. Ці економічні правопорушення є внутрішніми, прямими, що вчинюються постійно на виконавському рівні.

          До економічних правопорушень можна віднести спотворення менеджерами звітно інформації. Такі правопорушення є внутрішніми, непрямими, відбуваються разово при формуванні звіту на управлінському рівні.

Зовнішніми правопорушеннями економічного характеру, що мають разовий прямий вплив є невиконання контрагентами взятих на себе зобов'язань за умовами  укладених  договорів господарської  діяльності. Порушенням таких зобов'язань  є не відвантаження товарно-матеріальних цінностей, оплачених суб'єктом підприємницької діяльності, або зникнення контрагента з отриманими коштами. Можлива також ситуація, коли  контрагент, одержавши товарно-матеріальні цінності, зникає не сплативши їхньої вартості.

Зовнішні економічні правопорушення можуть  бути  пов’язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю. Суб'єктові підприємницької діяльності може бути запропонована участь на паях, у  якому-небудь  проекті, що вимагає  значних інвестицій. Але після виконання своїх зобов'язань по вкладенню коштів може виявитися, що цей проект реально не існує, а інші учасники проекту, привласнивши кошти, зникли.

Можливий  також  варіант, коли суб'єкт господарювання видає кредит під  високі  відсотки, повернення якого гарантується документами третьої  сторони. Однак  у строк повернення  кредиту  з'ясовується, що контрагент зник, привласнивши собі кошти, а гарантійні документи є фальшивими.

В окремих випадках при наявності потреби у обігових коштах, суб'єкт  підприємницької діяльності може укласти договір на реалізацію цінних  паперів  з  наступним  викупом  цих паперів за фіксованою ціною. Однак, якщо реалізовані не іменні цінні папери, то в можлива ситуація коли контрагент може не провести зворотної реалізації цих паперів їхньому власникові. Оскільки ціна,  по  якій  реалізовані  ці  папери  контрагентові значно нижче їхньої ринкової вартості, то  він може з ними просто зникнути, що призведе до прямих збитків суб’єкта підприємницької діяльності.

Запропоновані методичні підходи по визначенню й класифікації економічних правопорушень дозволяють виявляти негативні впливи зовнішнього й внутрішнього характеру прямої і непрямої дії, що дозволить впровадити відповідні заходи протидії та підвищити економічну безпеку суб'єктів господарювання в сучасних умовах ринкових відносин в Україні.