Слободян І.А.

Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій

 та систем НАН України і МОН України, м. Київ

Основні засади моделювання роботи морського

зернового терміналу

З метою подальшого розвитку експортно-імпортних операцій на зерновому ринку для країни ведике значення має ритмична робота морського зернового терміналу. Зернове господарство є стратегічною галуззю України і в значній мірі визначає економічну безпеку країни у світовому масштабі.

Дослідження такого складного техніко-економічного об’єкта як зерновий термінал в морському порту, де здійснюється взаємодія залізничного і морського транспорту, зміна транспортної одиниці для подальшого транспортування зерна, вибір стратегії функціонування терміналу є досить важливою та  складною проблемою.

Вибір стратегії функціонування зернового терміналу в морському порту обумовлюється великими економічними втратами за рахунок утворення великих черг на обслуговування вивантаження зерна з вагонів на під’їздних коліях в морському порту та навантаження зерна в морські суда. Запобігти недоліки, що притаманні означеному процесу на конкретних  об’єктах вивантаження та навантаження зерна, можна за допомогою моделювання процесу перевалки зерна через термінал з вагонів на морські суда, що може привести до значної економії грошових та матеріальних ресурсів системи.

В процесі створення моделі функціонування морського зернового терміналу виникає задача пошуку оптимального управління матеріальними потоками в траснпортно-перевантажувальних системі з урахуванням дії на них зовнішніх випадкових факторів, а також виникнення в них проблемних ситуацій.

 

Аналіз, проведений на базі зернового терміналу, показав вузькі місця в його роботі в процесі перевалки зерна: виникають черги на розвантаження вагонів на пі’їздних коліях внаслідок малої кількості колій і великого потоку вагонів, які надходять  з зерном  на термінал; черга на розвантаження вагонів з зерном внаслідок недостатнього обсягу на терміналі; недостатня кількість суден для навантаження зерна і відправку вантажоотримувачу. З метою ефективного функціонування морського зернового терміналу формалізована математична модель його роботи, в основу якого покладено технологічний процес роботи терміналу. Розглядається перевезення зерна в прямому змішаному залізнично-водному сполученні, який представлено на рис.1.

Рис. 1. Схема технологічного процесу перевалки зерна на терміналі в морському порту.

В процесі створення моделі ставиться за мету пошук оптимального управління матеріальними потоками в траснпортно-перевантажувальних системах з моделюванням дії на них зовнішніх випадкових факторів, а також виникнення в них проблемних ситуацій.

Складність такої системи, необхідність враховувати її динамічність і випадковий характер визначила вибір математичного методу дослідження  на користь імітаційного моделювання, а очевидна  приналежність даної системи до виду випадкової системи продиктувала вибір ймовірно-автоматної мови імітаційного моделювання  [2].

Вирішення проблеми вибору стратегії функціонування такого терміналу потребує глубокого аналізу особливостей господарювання цього економічного об’кта як з боку поведінки зовнішнього середовища, так і виходячи з поточних можливостей обробки вантажу – зерна. Розроблені засади моделювання перевалки зерна дозволяють не тільки вибрати ефективну стратегію функціонування терміналу, а й виявити вузькі місця у технологічному ланцюгу обробки транспортних засобів при навантаженні та розвантаженні зерна у межах терміналу. 

Література

1.     Основні засади формування та функціонування ринку зерна в Україні / В.П.Ситник, М.М. Гаврилюк, М.Г. Лобас, С.О. Тивончук, С.В. Тивончук, С.М. Чмир //Агроінком. – 2005. - № 1-2. – с. 6-13.

2.     Яровицкий Н.В. О вероятностно-автоматном моделировании дискретных систем // Кибернетика. – 1966. - №5 – с. 24-30.