Москаленко В.Ф., Петренко В.І., Пікас О.Б.

Національний медичний університет імені О.О. Богомольця

Наукові напрямки діагностики туберкульозу легень

З 1995 року в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу, що свідчить про національну проблему людства щодо стану цієї хвороби не тільки у нашій країні, а й в усьому світі, адже зараз на земній кулі кількість хворих на туберкульоз досягає 50-60 млн. і, якщо ситуація щодо боротьби з ним не покращиться, то в ближні 30 років кількість їх збільшиться до 90 млн. осіб, а кількість смертей – до 30 млн. чоловік за рік. Сьогодні досить актуальною є проблема впливу різних факторів на виникнення, перебіг і наслідки лікування туберкульозу, адже різко погіршилися соціально-економічні умови життя більшості населення. Частіше хворіють на туберкульоз – бідні, жебраки і бродяги, які становлять 0,5%, емігранти і переселенці – 5-10%, люди, які не мають задовільних житлових умов і проживають у гуртожитках – 10-15%, люди, які повернулися з місць позбавлення волі – 10-20%, алкоголіки – 20-50%. Сьогодні спостерігається підвищення захворюваності і смертності від туберкульозу в результаті зниження загального і специфічного імунітету і свідчить про необхідність певних заходів щодо боротьби з цією недугою. Одним із важливих аспектів у програмі боротьби з туберкульозом є розробка методів діагностики. Тому на основі розкриття механізму і закономірності перебігу туберкульозного процесу кафедрою фтизіатрії з курсом пульмонології Національного медичного університету (НМУ) імені О.О. Богомольця розроблялися нові методи діагностики туберкульозу.

Тривала туберкульозна та алкогольна інтоксикація негативно впливають на структуру та функціональний стан багатьох органів і систем організму й особливо на гепатобіліарну систему, що призводить до порушення обмінних процесів як у печінці, так і в інших органах організму, а це проявляється появою побічних дій на прийом протитуберкульозних препаратів. Для диференційної діагностики гепатотоксичного та холестатичного варіантів побічної дії протитуберкульозних препаратів на кафедрі фтизіатрії з курсом пульмонології НМУ запроваджений метод ультразвукової діагностики, в тому числі доплерографії гепатобіліарної системи, що дає можливість проводити своєчасну й ефективну корекцію антимікобактеріальної терапії. На основі досліджень, проведених кафедрою, було встановлено, що порушення циркуляції крові в печінці виникають вже на ранніх стадіях токсичного пошкодження органа, випереджають біохімічні та клінічні зсуви і можуть спостерігатись задовго до змін функціонального стану печінки. Зміна показників біохімічних тестів та патологічні ознаки, виявлені при ультразвуковому дослідженні, в тому числі – доплерографії гепатобіліарної системи, свідчать про наявність у 19,2% хворих на туберкульоз неспецифічного реактивного гепатиту, у 54,2% хворих жирового гепотозу і у 12,4% хворих токсичних гепатопатій. Невирішеність проблеми токсичних ушкоджень печінки залишає актуальними питання діагностики та пошуку нових схем комплексного лікування хворих на туберкульоз легень.

Однією з причин захворювання на туберкульоз є неповноцінність імунної системи організму, причому в залежності від процесу співробітниками кафедри фтизіатрії з курсом пульмонології НМУ встановленні особливості імунологічних порушень у хворих. Вивчення імунологічного стану у хворих на туберкульоз легень і неспецифічні захворювання легень сприяли розробці методів його корекції, що мало важливе значення для оцінки стану пацієнтів на етапах захворювання та лікування, диференційної діагностики, визначення активності патологічного процесу, наявності алергій та оцінки ефективності проведеного лікування.

З метою удосконалення діагностики та контролю за ефективністю лікування хворих на туберкульоз співробітниками кафедри вперше в Україні вивчається вміст імуноглобулінів (ІgG, ІgМ, ІgА) у сироватці крові специфічних до мікобактерій туберкульозу за допомогою імунноферментного методу, для якого характерна висока специфічність та інформативність. Вивчається вміст імуноглобуліну Е, що надає можливість поводити на сучасному рівні диференційну діагностику інфікованості дітей туберкульозом із алергічними реакціями не туберкульозної етіології та своєчасно проводити хіміопрофілактику.

За допомогою моноклональних антитіл науковцями кафедри досліджувався вміст апоптичних клітин, субпопуляцій імунних клітин, цитокіновий профіль, що дає можливість своєчасно проводити корекцію лікування туберкульозу та прогнозувати його перебіг. Імунологічні обстеження хворих дозволили з’ясувати, що туберкульоз легень супроводжується значним клітинним імуннодефіцитом і проявляється вірогідним зниженням відносного числа Т-клітин та змінами їх субпопуляційного складу.

Співробітниками кафедри проводяться дослідження стану амінокислотного складу крові у хворих на вперше виявлений туберкульоз легень методом іонно-обмінної рідинно-колоночної хроматографії за допомогою автоматичного аналізатора амінокислот. Оскільки туберкульоз призводить до значних порушень тканинного обміну, що веде до дистрофічних процесів, в результаті чого було встановлено зниження загального рівня амінокислот у гострій фазі туберкульозного процесу. Встановлений зв’язок між проявами симптомів інтоксикації, розповсюдженістю запального процесу в легенях та порушенням обміну амінокислот у крові, що свідчить про необхідність корегуючої терапії, яка дозволить поліпшити ефективність лікування, а саме – знизити частоту побічних реакцій при прийомі антимікобактеріальних препаратів і скоротити терміни лікування.

Значне збільшення захворюваності на туберкульоз і його патоморфоз викликають необхідність створення нових та удосконалення існуючих методів діагностики туберкульозу з метою обстеження широкого кола населення. Співробітниками кафедри винайдений спосіб оцінки тяжкості перебігу туберкульозу легень, що забезпечить прогноз результатів його лікування.

Висновок

Таким чином, науково-дослідні напрями кафедри фтизіатрії з курсом пульмонології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця спрямовані на розв’язання проблеми щодо підвищення якості діагностики хворих на туберкульоз легень, що забезпечує кращі безпосередні і віддалені наслідки лікування і є досить актуальним сьогодні, оскільки туберкульоз став національною проблемою людства.